Phare: časť peňazí môže prepadnúť

BRATISLAVA – Mnohí podnikatelia v turistike sa potešili, keď sa vo februári dozvedeli, že slovenský cestovný ruch získal z Phare 2,335 milióna eur. Celková suma, o ktorú sa môžu uchádzať, tvorí s dofinancovaním zo štátneho rozpočtu až 89 miliónov k

BRATISLAVA – Mnohí podnikatelia v turistike sa potešili, keď sa vo februári dozvedeli, že slovenský cestovný ruch získal z Phare 2,335 milióna eur. Celková suma, o ktorú sa môžu uchádzať, tvorí s dofinancovaním zo štátneho rozpočtu až 89 miliónov korún. Zvláštne však je, že všetko sa musí preinvestovať ešte tento rok, čiže na čerpanie peňazí zostáva len pol roka. Ale prvé projekty budú vybrané v komisii až po 17. máji. „Kde boli tie peniaze doteraz, ktorý štátny orgán to brzdí?“ pýtajú sa podnikatelia, lebo peniaze po decembri 2001 prepadnú.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Riaditeľ odboru zahraničnej pomoci a Phare z ministerstva hospodárstva Ján Ježo nás informoval, že zdržanie spôsobili aj kompetenčné spory medzi ich ministerstvom a ministerstvom výstavby a regionálneho rozvoja. Ťahajú sa o cestovný ruch.

„Finančné memorandum, ktoré umožnilo získať tieto peniaze, podpísal vicepremiér Hamžík ešte v roku 1998. Keby sme zavčasu splnili podmienky EÚ, peniaze sa mohli čerpať už od roka 1998 do konca roka 2001. Jednou z podmienok však bolo, aby slovenská strana dofinancovala sumu z Phare o 25 percent. Ale rozhodnutie, ktorý rezort to dofinancuje, nepadlo. Doteraz nebol zmenený kompetenčný zákon, ktorý by rozhodol, kam má patriť cestovný ruch.“

Kým teda ministerstvo hospodárstva bojovalo o prostriedky na turistiku a aj ich z Phare dostalo, ministerstvo výstavby tlačilo cez vládu požiadavku delimitovať túto oblasť pod svoju strechu. Obrazne povedané – cestovný ruch sa ocitol na pol ceste medzi rezortmi v čase, keď sa rozhodovalo o jeho peniazoch pri tvorbe štátneho rozpočtu. Peniaze na dofinancovanie sumy z Phare si teda do svojho rozpočtu nezahrnul žiaden z rezortov.

SkryťVypnúť reklamu

Tejto verzii oponuje ministerstvo výstavby, ktoré tvrdí, že pokiaľ je sekcia cestovného ruchu na ministerstve hospodárstva, rezort na ňu musí dostávať aj peniaze.

Trenice medzi ministerstvami spôsobili, že na spolufinancovanie projektov v cestovnom ruchu sa nepripravili zavčasu zdroje v štátnom rozpočte. Z rezerv to dodatočne muselo zachraňovať ministerstvo financií, ktorému sa podarilo uvoľniť peniaze zo štátneho rozpočtu v roku 2000 aj 2001. Peniaze na cestovný ruch teda sú, hoci časovo to je napäté. (ru)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 574
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 290
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 709
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 083
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 297
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 926
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 852
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 409
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu