V slovenskom parlamente pôsobí slovensko-stredoamerická skupina priateľstva. Spýtali sme sa preto členov Národnej rady SR, či by nemali prostredníctvom tejto skupiny intervenovať na Kube v prospech prepustenia poslanca českého parlamentu Ivana Pilipa a bývalého študentského aktivistu z roku 1989 Jana Bubeníka.
FRANTIŠEK ŠEBEJ, DS: „Zatknutie českých občanov považuje DS za hrubé porušenie základných práv nevinných a slušných ľudí, ktorých jediným previnením bola obyčajná ľudská komunikácia s tými, ktorých Castrov režim považuje za svojich nepriateľov. Sloboda ľudí je najvyššou hodnotou a treba sa postaviť na jej obranu bez ohľadu na to, kde je ohrozená.“
VÍŤAZOSLAV MORIC, SNS: „Predsa existuje diplomatická imunita. Toto sa nikde na svete nerobí. Toto sú pirátske spôsoby.“
FRANTIŠEK HALMEŠ, SDSS: „Z našej strany by mala byť ingerencia primeraná medzinárodným zvyklostiam. Nie som presne informovaný o oficiálnych stanoviskách. Budem to konzultovať s kolegami, aby sme zaujali primerané stanovisko.“
MILAN IŠTVÁN, SDĽ: „Nevidím dôvod, prečo by sa do tejto záležitosti mali miešať slovenskí poslanci, ak nie sú známe všetky fakty. V každom prípade si môžu poslanci z parlamentnej skupiny slovensko-stredoamerického priateľstva vyžiadať informácie. Nie je mi známe, aké zákony Pilip a Bubeník porušili, a v kubánskej legislatíve sa nevyznám.“
DIANA DUBOVSKÁ, SOP: „Celkom určite by predseda skupiny slovensko-amerického priateľstva mohol prezentovať súdržnosť Slovenska s českými kolegami a tak vyjadriť stanovisko voči Kube. Aby tolerovala medzinárodné pravidlá rešpektovania diplomatickej imunity aj napriek tomu, že zatknutí sa kontaktovali s opozíciou. Je to predsa demokratické.“ (sp)