BRATISLAVA - Budúcu stredu sa pred ministerstvom zdravotníctva zídu nespokojní pracovníci rezortu. „Chceme protestovať proti postupu vlády, ktorá neplní uznesenie parlamentu z decembra minulého roku o tom, že 3,4 miliardy korún pôjdu na plošné zvýšenie tarifných platov,“ vyhlásil predseda Odborového zväzu zdravotníkov Andrej Kučinský. Protestovať budú tiež proti zamýšľanému prepúšťaniu lekárov a sestier.
Protest odborového zväzu podporí aj Slovenská komora stredných zdravotníckych pracovníkov a Lekárske odborové združenie.
Čoraz viac sa síce hovorí o tom, že sa svoje zdravie zodpovedáme sami a aké dôležité je predchádzať chorobám, ale z ústavov, kde sa venujú prevencii, odchádzajú odborníci. Dôvodom sú nízke platy.
Platy pracovníkov štátnych zdravotných ústavov sú ešte nižšie ako platy ich kolegov. „Je to dlhodobá diskriminácia. Nebola stále dokončená druhá etapa odmeňovania v rámci Dlhodobej stratégie stabilizácie lekárov a ďalších zdravotníckych pracovníkov, prijatá ešte v roku 1997,“ upozorňuje Magdaléna Čačová, prezidentka Asociácie Štátnych zdravotných ústavov.
Tarifný plat lekára v zdravotnom ústave je o 9 až 16 percent nižší ako plat lekára v nemocniciach. „Spôsobuje to odchod lekárov z týchto ústavov a nezáujem absolventov pracovať v nich. Pritom okrem výkonu štátneho zdravotného a potravinového dozoru pracovníci sledujú zdravotný stav obyvateľstva, epidemiologickú situáciu, musia riešiť situácie v ohniskách nákazy. Nemenší význam má tiež práca v oblasti zdravotnej výchovy,“ hovorí Čačová. (mar)
Tarifný plat sestry je dnes 6545 korún, laboranta 6653 korún, lekára 10 684. Skutočnosť, že priemerné platy sú vyššie (sestry 9522 korún, laboranti 9761 korún, lekári 18 017 korún) spôsobuje fakt, že pracujú nadčas - v zdravotníctve bolo vlani odpracovaných vyše 6 miliónov nadčasových hodín.