veľmi časté. Preveruje sa pri nich, či vykázaný objem spotrebovanej nafty, na ktorú sme si uplatnili vratky daní, korešponduje so skutočnosťou,“ skonštatoval Ján Dubiš, technologický riaditeľ Acordu, ktorá prevádzkuje sieť Avanti.
Prezident Slovnaftu Slavomír Hatina začiatkom týždňa obvinil výrobcov bionafty, že často nedodržiavajú predpísaný 30-percentný podiel esteru repkového oleja v bionafte. Podľa neho sa stáva, že si výrobcovia od Slovnaftu kúpia normálnu naftu zaťaženú spotrebnou daňou 14 600 korún na tonu, zriedia ju repkovým olejom v menšom objeme, ako treba na uplatnenie vratky spotrebnej dane, ale daňovému úradu povedia, že použili metylesteru dostatok. Úrad im teda vráti daň. „Ak sa toto stáva, mala byto preveriť obchodná inšpekcia,“ skonštatoval Dubiš.
Colný sadzobník dnes definuje bionaftu ako ekologické palivo vyrobené na Slovensku použiteľné v dieselových motoroch, ktoré musí obsahovať minimálne 30 percent metylesteru, ostatok tvorí normálna motorová nafta a adetíva. Cieľom oslobodenia bionafty od vysokej spotrebnej dane bolo pôvodne vytvoriť dopyt po metylesteri, a teda aj po repke olejnej, čím by štát nepriamo dotoval slovenských poľnohospodárov. Dubiš pripustil, že časť použitých metylesterov bola do SR dovezená.
Podľa návrhu nového zákona o spotrebnej dani, ktorý už v parlamente prešiel druhým čítaním, by sa malo vracanie spotrebnej dane výrobcom bionafty skončiť. Vlani im tak štát vrátil 1,3 miliardy. V prípade, že zákon nakoniec parlament schváli, tento rok by nemala štátna pokladnica prísť približne o 1,5 miliardy korún. „V poriadku, ale nech sa tie peniaze prerozdelia poľnohospodárom pestujúcim repku olejnú, aby mohli ísť s cenami dolu. Zlacnejú vstupné suroviny na výrobu metylesteru a tým aj jeho konečná cena,“ dodal Dubiš.
TOMÁŠ VELECKÝ