PARÍŽ – Krajiny strednej Európy by mali sprísniť svoju fiškálnu politiku, aby získali priestor na mierne uvoľnenie menovej politiky a zredukovali riziká externej nerovnováhy. Podľa ostatného vydania ekonomického výhľadu OECD budú Poľsko, Maďarsko, ČR a SR schopné udržať si relatívne vysoké tempo rastu i napriek spomaleniu ekonomiky v USA, rast však môže ohroziť zhoršenie stavu bežného účtu platobnej bilancie, ktorý ovplyvní klesajúci dopyt po exporte v Európskej únii (EÚ).
Najväčší rozmach v tomto roku zaznamená podľa OECD Maďarsko, ktorého hrubý domáci produkt (HDP) vzrastie o 5,1 %. Poľsko sa bude musieť uspokojiť s 3,8-percentným nárastom a česká ekonomika, ktorá prežila hrozbu recesie, vzrastie o 3,0 %. Slovensko čaká v tomto roku hospodársky rast vo výške 2,8 %, v roku 2002 sa však toto tempo zvýši na 3,6 %.
Slovenskú ekonomiku čaká podľa OECD v tomto roku oživenie súkromnej spotreby a zvýšenie reálnych miezd. Deficit bežného účtu by mal pokryť prílev priamych zahraničných investícií a zlepšenie by mali vykázať takmer všetky kľúčové hospodárske ukazovatele vrátane nezamestnanosti. Aj slovenská vláda však musí udržať pod kontrolou hospodárenie štátu, a to najmä v kontexte nákladov na reštrukturalizáciu bánk, dodáva OECD.
Maďarsku a Poľsku adresovala OECD odporúčanie, aby dostali pod kontrolu infláciu. V prípade Poľska varovala pred dôsledkami príliš vysokých úrokových sadzieb. Česká republika by podľa autorov správy mala v prvom rade sprísniť fiškálnu politiku, aby sa vyhla nestabilite v nasledujúcich rokoch.
(tasr)