BRATISLAVA – Do roku 2003 by mal objem finančných prostriedkov v otvorených podielových fondoch dosiahnuť 20 až 30 miliárd korún, takmer desatinu objemu, ktorý je dnes na termínovaných účtoch a vkladných knižkách v bankách. Lídrami na trhu sa pravdepodobne stanú zahraničné fondy. Vo svojej analýze trhu otvorených podielových fondov v strednej a východnej Európe to včera uviedla česká ratingová CRA Rating Agency.
Slovensko patrí spolu s Poľskom medzi ekonomiky, ktoré môžu v najbližších rokoch zažiť rozmach kolektívneho investovania. Atraktívnosť „investičného priemyslu“ potvrdzujú aj štatistiky – kým na konci minulého roku mali Slováci možnosť investovať do podielových listov 28 otvorených podielových fondov, len za prvé tri mesiace tohto roku sa ich počet zvýšil o ďalších 30. Zatiaľ majú zahraničné podielové fondy len 13-percentný podiel na domácom trhu. Z hľadiska objemu spravovaných aktív mu dominujú fondy správcovskej spoločnosti Tatra Asset Management so 48 percentami.
Štruktúra investičného zamerania podielových fondov na Slovensku sa na rozdiel od Českej republiky viac podobá na západnú Európu. Najväčší podiel na trhu majú zmiešané fondy (44 percent), orientujúce sa na investície do viacerých finančných nástrojov (dlhopisy, akcie, peňažný trh), nasledované fondmi dlhopisovými (30 percent), akciovými (22 percent) a fondmi peňažného trhu (4 percentá).
Podľa údajov CRA je majetok otvorených podielových fondov na jedného obyvateľa najvyšší v Českej republike (217 eur) a Maďarsku (212,5 eur), na Slovensku je to len necelých 20 eur. Na konci minulého roku bola hodnota nimi spravovaného majetku 4,7 mld Sk. Agentúra predpokladá, že do konca roka 2001 by mal stúpnuť na sedem až desať miliárd korún.
MICHAL NALEVANKO