BRATISLAVA – Mikuláš Černák sa neobáva pojednávania na Najvyššom súde. Bude rozhodovať, či potvrdí rozsudok senátu Krajského súdu v Banskej Bystrici, ktorý ho odsúdil na pätnásťročné väzenie. Černákovi advokáti tvrdia, že ich klient je aj napriek blížiacemu sa termínu pojednávania (30. januára) v dobrej fyzickej aj psychickej kondícii.
„Nemám strach z nezávislého súdu, ktorý bude rozhodovať nie podľa príkazov, ale na základe dôkazov,“ povedal pre SME Černák prostredníctvom svojich advokátov Jozefa Levkuša a Františka Hadušovského. „Verejnosť sa dozvie pravdu o mojom prípade na hlavnom pojednávaní,“ dodal.
Za nezmyselné Černák považuje informácie, že v Leopoldove sa pripravoval na útek z väzby a že osoby jemu blízke pripravujú teroristické útoky proti ústavným činiteľom. „Takéto dezinformácie produkujú neustále tí istí ľudia. Je to práca jednej dielne. Keďže sa blíži pojednávanie v mojej veci, beriem to ako masírovanie verejnej mienky. Mňa to síce z miery nevyvedie, ale šírením takýchto nezmyslov veľmi trpí moja rodina,“ konštatuje Černák.
Podľa našich informácií Černákovu celu nepretržite strážia ozbrojení muži. Jeho pobyt v Justičnom paláci v Bratislave sprevádzajú neobvykle prísne opatrenia. „Podmienky sú ťažké. Napriek tomu sa však nebudem nikomu na nič sťažovať,“ odkázal Mikuláš Černák. Pripomína, že vyšetrovacia väzba je v jeho prípade predlžovaná umelo a sú voči nemu prijímané rôzne opatrenia, ktorými sú porušované ľudské práva.
Levkuš a Hadušovský v mene M. Černáka podali Európskemu súdu pre ľudské práva v Štrasburgu sťažnosť. Poukazujú v nej na novelu Trestného poriadku prijatú iba na účely kauzy Černák, ktorá umožnila predĺženie väzby na päť rokov. V sťažnosti je citované vyjadrenie predsedu vlády M. Dzurindu, že „Černák z basy nevyjde“. Advokáti namietajú aj to, že predseda senátu Peter Krajčovič sám podal návrh na predĺženie Černákovej väzby, jeho senát o tom rozhodol a teraz bude viesť aj verejné zasadnutie o odvolaní.
Od štrasburského súdu žiadajú, aby konštatoval porušenie niektorých článkov Európskeho dohovoru o ľudských právach a zaviazal Slovenskú republiku vyplatiť ich klientovi náhradu peňažnej a nepeňažnej škody vo výške 10 miliónov korún a 2 milióny ako náhradu za náklady a výdavky.
PETER TÓTH