
Miloševičova manželka Mira a dcéra Marija opúšťajú v posledný aprílový deň po návšteve väznicu. Belehradský súd v pondelok predĺžil vyšetrovaciu väzbu bývalého prezidenta o dva mesiace. FOTO - REUTERS
a korupciu na maximálny trest odňatia slobody na dvadsať rokov. „Keďže má päťdesiatdeväť, strávi zvyšok života vo väzení. O tom niet pochýb. Tak či onak,“ mieni Protič.
„Bude súdený za všetko, za čo je zodpovedný, od zneužitia moci a politických vrážd v Srbsku po vojnové zločiny. To je jasné. A ak toto všetko nie je uspokojujúce, keď s ním skončíme, môžeme diskutovať o Miloševičovom vydaní,“ dodal veľvyslanec.
Belehrad sa usiluje získať podporu USA pre júnovú konferenciu donorov, od ktorej očakáva zisk viac než miliardy amerických dolárov na obnovu krajiny. Podmienkou americkej pomoci je spolupráca Juhoslávie s haagskym súdom. Protič predpokladá, že v jeho krajine bude tento mesiac schválený zákon o spolupráci s Haagom vrátane možnosti vydania juhoslovanských občanov. „Sme pripravení zájsť tak ďaleko, ako je len pri plnení očakávaní medzinárodného spoločenstva možné, ale Miloševič sám je trochu iným prípadom. Pre nás je to historický okamih, a preto sme pevne presvedčení, že proces v Belehrade je pre nás oveľa dôležitejší než proces v Haagu pre medzinárodné spoločenstvo,“ povedal Protič. (reuters)