Juhoslovania si zatiaľ - na rozdiel od občanov Filipín, ktorí aspoň tušia, čo čaká ich bývalého prezidenta Escóbara - so Slobodanom Miloševičom nevedia rady. V čase prvomájových osláv síce belehradská obvodná trestná rada predĺžila o ďalšie dva mesiace vyšetrovaciu väzbu bývalého prezidenta, ale kauza sa ešte vždy pohybuje skôr v rovine diskusií, či je vo väzenskej cele chladno, „lebo má len tri steny a otvorenú mrežu“ (ako tvrdí Miloševičov advokát), či je život väzňa číslo 1 ohrozený „trvalo zvýšeným krvným tlakom, srdcovými poruchami a nepretržitou horúčkou“ (vynútená polemika medzi ministerstvom spravodlivosti a Miloševičovou stranou) a či si človek, „ktorý v národe vzbudil vyše polstoročia potláčanú hrdosť a ktorý bol trikrát zvolený za prezidenta“, zaslúžil liečenie „v nehumánnych podmienkach“ (téma omieľaná v jemu verných médiách).
Zaujímajú skôr spory v DOS
Reakcie verejnosti na rozhodnutie súdu boli napriek tomu úplne vlažné. Ohlásila sa iba skupina jeho stúpencov, ktorí v prvomájovej petícii žiadali štát, aby Miloševičovi umožnil obhajovať sa z domu. Nevšímavosť verejnosti voči Miloševičovi je zrejme základnou charakteristikou záverečného úseku uplynulého najdlhšieho mesiaca postmiloševičovského obdobia.
Na začiatku tohto obdobia vyplávali na povrch rozdiely medzi srbským premiérom Zoranom Djindjičom a jemu lojálnou políciou a federálnym prezidentom Vojislavom Koštunicom a jemu vernou vojenskou špičkou. Tieto rozdiely sa zdali neprekonateľné. Napriek obojstrannému verejnému popretiu konfliktu vládne presvedčenie, že spor predsa len tlie.
Prvou vážnou previerkou súdržnosti vládnucej koalície DOS budú dve nadchádzajúce parlamentné rozpravy: o návrhu zákona o dani z mimoriadnych príjmov, ktorým chce štát boháčom z bývalého Miloševičovho okolia, vojnovým a povojnovým profitérom zobrať väčšia časť nelegálne získaného majetku, a o návrhu zákona o spolupráci JZR s tribunálom pre vojnové zločiny v Haagu.
Taktika „celonárodnej obete“
Spor, ktorý sa pokúšali vyvolať socialisti verní zakladateľovi svojej strany, je umelý. Fakt, že ich vodca je za mrežami a nemôže viesť stranu, sa rozhodli kompenzovať, ako otvorene hovoria, dlhodobou taktikou prezentácie Miloševiča ako celonárodnej obete. Táto taktika by im už v nadchádzajúcich voľbách mala získať hlasy hlbokou hospodárskou krízou „rozptýlených“ občanov. Tomuto a podobným scenárom však veľmi presvedčivo čelí ministerstvo vnútra - sústavným zverejňovaním nových dôkazov o zločinoch, ktoré spáchal bývalý režim.
PRE SME - ZDENKO POP, Nový Sad