BRATISLAVA – Ak ste žili v Anglicku alebo vo Francúzsku od roku 1985 dlhšie ako pol roka, nebudete môcť u nás darovať krv, tkanivo ani orgány. Rozhodlo o tom ministerstvo zdravotníctva z obavy pred šírením choroby šialených kráv. Rovnako postupujú aj v Čechách.
Hlavný hygienik SR Ivan Rovný ešte nevie, koľkých darcov sa to bude týkať. „Dostali sme návrh opatrení, ako zabrániť šíreniu choroby. Teraz ho pripomienkujeme,“ hovorí.
Ministerstvo sprísni evidenciu Creutzfeldt-Jakobovej choroby, lebo jej nový variant možno pochádza od nakazených kráv. Rozhodlo aj o tom, že na neurochirurgických oddeleniach sa budú používať jednorazové pomôcky a dôkladne sterilizovať použité nástroje.
Prvé podozrenie z možnej nákazy u nás vzniklo už v roku 1996, keď na Creutzfeldt-Jakobovu chorobu zomrela žena, ktorá pracovala štyri roky ako čašníčka v Taliansku. Po jej smrti však neurobili pitvu. Dobre informovaný zdroj z ministerstva zdravotníctva nám potvrdil, že smrťou tejto pacientky bol u nás podľa medzinárodných diagnostických kritérií zaznamenaný možný výskyt choroby.
Podľa informácií z ministerstva sa na Slovensku zatiaľ nákaza od kráv nepotvrdila, pretože dovoz hovädzieho bol minimálny. Dáva nám to šancu zabrániť alebo výrazne oddialiť zavlečenie nákazy.
Spôsob prenosu nákazy z chorého zvieraťa na človeka však nie je objasnený a vedci sa zatiaľ dohadujú, ako sa ochorenie šíri.
BORIS CHMEL