BRATISLAVA – Počet prípadov ohlásenia podozrivých finančných operácií na políciu neustále rastie. Od roku 1997, keď začali platiť potrebné právne normy, nahlásili banky celkovo 1158 podozrivých bankových operácií.
Len vlani zaregistroval Úrad Finančnej polície (ÚFP) 483 hlásení, zatiaľ čo v roku 1999 to bolo 352 podozrivých operácií a rok predtým 217 prípadov. „Trvalo niekoľko mesiacov, kým si ÚFP postupne získaval dôveru jednotlivých bánk. Banky sa totiž obávali straty klientov,“ povedal hovorca prezídia Policajného zboru SR Jaroslav Sahul.
Od začiatku tohto roku sa rozšíril okruh povinných osôb, ktoré majú povinnosť nahlásiť podozrivé transakcie. „V tomto roku preto predpokladáme ďalší nárast hlásení zhruba o tretinu,“ dodal J. Sahul. Za prvých 15 dní účinnosti nového zákona o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti, tzv. zákona proti praniu špinavých peňazí, dostal úrad 15 hlásení o neobvyklých obchodných operáciách.
Na boj proti praniu špinavých peňazí sa v rámci ÚFP špecificky zameriava odbor finančného spravodajstva. Finančná polícia sa zaoberá nielen odhaľovaním prania špinavých peňazí, ale celkovo ekonomickou kriminalitou. Vlani sa ÚFP zameral najmä na trestné činy v oblasti daní a ciel, nezákonných transakcií, na úverové a zmenkové obchody, ale aj na podvody v konkurzných a exekučných konaniach.
Úrad podal celkovo 208 návrhov na začatie trestného stíhania v celkovom objeme predpokladaných škôd 28,6 mld Sk. Trestné stíhanie sa už začalo v 147 prípadoch, predpokladaná výška škôd dosahuje spolu 13,9 mld Sk. (sita)