Paríž 3.mája (TASR) - Reálne mzdy v Slovenskej republike by v tomto roku mali zaznamenať mierny nárast a vďaka prijatým štrukturálnym reformám by sa mala zlepšiť aj situácia v oblasti tvorby nových pracovných miest. Vo svojej aktualizovanej verzii hospodárskeho výhľadu to uvádza Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD).
"Po dvoch rokoch poklesu by sa spotreba súkromného sektora mala v roku 2001 zvýšiť. Keďže štrukturálne zmeny začínajú zvyšovať produktivitu, reálne mzdy by mali vzrásť. Zostupný trend v tvorbe pracovných miest by sa mal taktiež obrátiť a splatenie dlhopisov FNM spôsobí nárast príjmu domácností," uvádza OECD o Slovensku. "Vládne investície by tiež mali zaznamenať určité oživenie, i keď to z časti závisí od vyberania daní. A i napriek miernejšej podpory zo strany čistého exportu by mal rast hrubého domáceho produktu v roku 2002 prekročiť 3,5 %," dodáva organizácia.
I napriek prognóze lepšieho hospodárskeho vývoja ale OECD upozorňuje slovenskú vládu na to, aby odolala pokušeniu príliš uvoľniť rozpočtovú politiku, a to najmä z pohľadu potreby splatenia nákladov spojených s reštrukturalizáciou bánk. "V tomto roku očakávame určité zhoršenie rozpočtovej pozície, najmä kvôli jednorazovým nákladom na ozdravenie bánk. Keďže fiškálny priestor na manévrovanie bude extrémne limitovaný, vláda by sa mala brániť akémukoľvek uvoľneniu disciplíny v súčasných výdavkoch," varuje OECD a dodáva, že opatrnosť v rozpočtovej politike bude potrebná aj z hľadiska udržania domácej a medzinárodnej dôveryhodnosti Slovenska.
OECD pripomína, že pred slovenskou vládou stále stojí množstvo nedoriešených problémov, akými sú reforma sociálneho systému, ale aj financovanie potrieb železníc a energetických podnikov. "V týchto podmienkach akékoľvek prehnanie súčasných výdavkov by mohlo zhoršiť schopnosť vlády získať finančné prostriedky od oficiálnych veriteľov aj zo zahraničných trhov," konštatuje OECD.
Za najväčšiu hrozbu pre hospodársky rast v SR organizácia považuje mierne zhoršenie exportu kvôli očakávanému spomaleniu v krajinách Európskej únie. Deficit bežného účtu platobnej bilancie by mal v tomto roku vzrásť na 900 miliónov USD (4,3 % HDP) a v roku 2002 prekročiť jednu miliardu USD, čo zodpovedá 5,1 % z očakávaného HDP. Tempo rastu HDP sa v roku 2001 zvýši o 2,8 % a o rok neskôr akceleruje na 3,6 %. Inflácia meraná deflátorom HDP klesne v roku 2002 na 5,3 % z tohtoročných 5,6 %. Mierny pokles by mala vykázať aj nezamestnanosť, ktorá sa zníži z tohtoročných 18,3 % na 17,5 % v roku 2002. (1 USD = 48,769 SKK)
* 12 fra sss