ať ich predčasné ukončenie. Cieľom tohto dokumentu je posunúť integráciu a reštrukturalizáciu európskeho priemyslu dopredu.
Najväčšia ekonomika Európy si však zrazu myslí, že schválenie kódexu by mohlo urobiť z nemeckých firiem ľahkú korisť pre zahraničných predátorov, tvrdí včerajšie vydanie denníka Financial Times. Kódex totiž počíta so zakázaním tzv. otrávenej tabletky. Túto metódu používajú firmy, ktoré by sa mohli stať obeťou násilného prevzatia. Bez predošlého súhlasu akcionárov predajú časť aktív za nízku cenu tretej spoločnosti.
Nemecko oznámilo predstaviteľom Európskej únii, že nesúhlasí so súčasným znením kódexu, na ktorom sa dohodli vlády krajín Európskej únie v lete minulého roku. Ak sa vlády krajín únie dohodnú, zvyčajne už nezvyknú meniť svoje stanovisko. Preto nie je jasné, prečo Nemecko zrazu zmenilo svoj názor, keďže podobný kódex práve pripravuje. Podľa Financial Times je nemecký kódex veľmi podobný tomu, ktorý pripravovala únia pre svojich členov.
EÚ vyzvala Nemecko, aby prehodnotilo svoje stanovisko, ale Berlín momentálne zisťuje, či sa mu podarí získať ďalšie členské štáty na svoju stranu. Nemecko pritom má šancu presvedčiť niektoré štáty - napríklad ani Británia nie je so súčasným znením kódexu úplne spokojná. Aby sa mohol stať zákonom, musí ho podporiť väčšina členských štátov. (gk)