Budúcnosť stredných odborných škôl

Na Slovensku rastie počet nezamestnaných absolventov stredných škôl. Najhoršie sú na tom absolventi stredných odborných škôl. Zamestnávatelia radšej prijímajú učňov, tí majú totiž viac skúseností z praxe. Handicapom mnohých slovenských stredoškolákov ...


FOTO SME – ĽUBOŠ PILC



Na Slovensku rastie počet nezamestnaných absolventov stredných škôl. Najhoršie sú na tom absolventi stredných odborných škôl. Zamestnávatelia radšej prijímajú učňov, tí majú totiž viac skúseností z praxe. Handicapom mnohých slovenských stredoškolákov je aj fakt, že neovládajú prácu s počítačom, ani cudzí jazyk na požadovanej úrovni a nevedia komunikovať.

Odborná príprava zaostáva

Mnohí dokonca nemajú odborné vedomosti, ktoré zamestnávateľ očakáva. „Pri stretnutiach so zamestnávateľmi často poukazujú na to, že absolventi neovládajú nové techniky a postupy, chýbajú im praktické zručnosti, bez ktorých sa dnes zamestnanec nezaobíde,“ hovorí Laura Gressnerová zo Štátneho inštitútu odborného vzdelávania. „Zamestnávatelia tvrdia, že niektoré odbory sú príliš úzko špecializované. Dnes potrebujú všestranne vzdelaných ľudí, schopných pružne reagovať na meniace sa požiadavky.“ Technika aj pracovné postupy sa totiž vyvíjajú tak rýchlo, že celoživotné vzdelávanie sa stáva v mnohých profesiách nevyhnutnosťou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Svetové trendy

Takto pripravuje svojich študentov veľká moderná parížska škola zameraná na odborné technologické vzdelávanie v oblasti chémie, fyziky a biológie. „Ponúkajú tu mladým viac možností: môžu získať certifikáty podľa dĺžky odbornej prípravy, pokračovať vo vyššom stupni alebo prestúpiť na technologické lýceum, ktoré dáva predpoklady pre štúdium na vysokých školách,“ vysvetľuje Laura Gressnerová.

Slovenská ponuka

Ale slovenské školy stále ponúkajú študijné odbory podľa toho, akými pedagógmi disponujú.

„Existujúca štruktúra stredných škôl na Slovensku je neefektívna,“ pokračuje Laura Gressnerová. „Je tu veľa malých škôl, učebné a študijné odbory sú rozdrobené a kapacity škôl nevyužité.“ Dnes však dochádza k zbližovaniu a univerzalizácii príbuzných študijných a učebných odborov a to predpokladá aj zmeny vo vnútornej organizácii odborných škôl. Výsledkom by mali byť vnútorne diferencované odborné školy, ktoré by na úrovni poskytovali všeobecné aj odborné vzdelanie rozličných stupňov.

SkryťVypnúť reklamu

Aj u nás už vzniklo niekoľko združených stredných škôl, ktoré ponúkajú viac typov štúdia: učebné odbory, študijné odbory, pomaturitné kvalifikačné aj nadstavbové štúdium. „V takýchto zariadeniach by sa mala zlepšiť hospodárnosť prevádzky a riadenia a využitie personálneho a materiálno-technického vybavenia. Mali by tiež pružnejšie reagovať na meniace sa požiadavky na trhu práce,“ hovorí Laura Gressnerová.

Úzka špecializácia je minulosťou

„Musíme akceptovať potreby svojho regiónu,“ hovorí Ján Šaulič riaditeľ Združenej strednej poľnohospodárskej školy v Ivanke pri Dunaji. „V minulosti sme sa špecializovali na hydinárstvo, dnes ponúkame aj odbory agropodnikanie, colná deklarácia alebo rybárstvo – takáto špecializácia totiž na Slovensku vôbec nebola. Máme aj učebný odbor chov koní a jazdectvo, mnohí z našich žiakov sa stanú profesionálnymi džokejmi, venujú sa tiež drezúre koní, ich využitiu v agroturistike alebo pri hypoterapii. S programom chovateľstvo koní sme sa zapojili do medzinárodného projektu.“

SkryťVypnúť reklamu

Škola má aj dobre vybavený vozový park a zváračskú dielňu, a tak môžu jej žiaci pod vedením inštruktorov a majstrov odborného výcviku získať zváračský alebo vodičský preukaz rôznych kategórií za polovičnú cenu. „Aj v poľnohospodárstve, ktoré kedysi zamestnávalo veľa nekvalifikovaných síl, sa požiadavky stále zvyšujú,“ hovorí Ján Šaulič. „Nikto predsa neposadí za volant miliónového traktora človeka, ktorý má iba základné vzdelanie.“

MONIKA GÁLIKOVÁ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 534
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 208
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 702
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 908
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 952
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 857
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 809
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 467
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu