BRATISLAVA – Veľa vodičov dnes tankuje naftu obohatenú esterom repkového oleja, teda bionaftu. Je lacnejšia a jej kvalita je porovnateľná s motorovou naftou. Jej aróma je však cítiť po vysokých daňových únikoch, založených na princípe podobnom z kauzy ľahkých vykurovacích olejov zo začiatku 90. rokov.
Prezident Slovnaftu Slavomír Hatina tvrdí, že množstvo výrobcov bionafty nedodržiava predpísaný 30-percentný podiel repkového oleja. „Scenár je veľmi jednoduchý. Kúpia od nás normálnu naftu zaťaženú spotrebnou daňou 14 600 korún na tonu. Zriedia ju repkovým olejom, daňový úrad im vráti daň a oni potom zmes predajú s daňou 3000 korún na tonu. Problém je v tom, že pri jej miešaní nedodržiavajú pomer a metylesteru tam často dávajú menej,“ skonštatoval Hatina.
Podľa Hatinu sa tak nenapĺňa pôvodný zámer štátu pomôcť poľnohospodárom oslobodením bionafty od spotrebnej dane a na jej predaji profitujú iní. V parlamente prešiel druhým čítaním nový zákon, ktorý určí maximálny podiel repkového oleja v nafte na päť percent. „Navrhujeme, aby sa takáto bionafta zdaňovala normálne a štát z týchto peňazí môže podporovať poľnohospodárov priamo,“ tvrdí Hatina.
Colný sadzobník dnes definuje bionaftu ako ekologické palivo vyrobené na Slovensku použiteľné v dieslových motoroch, ktoré musí obsahovať minimálne 30 percent metylesteru, ostatok tvorí normálna motorová nafta. Slovenskí producenti však dokážu vyrobiť iba tisíc ton metylesteru mesačne, čo stačí na výrobu asi tritisíc ton bionafty. Podľa odborných analýz sa jej však v SR mesačne spotrebuje asi 6500 ton, čo znamená, že viac ako polovica sa iba deklaruje ako bionafta alebo nespĺňa stanovené požiadavky na jej zloženie.
Hatina: „Pokiaľ kvalita nie je sledovaná, je to obyčajný podvod. Ako jednému z hráčov na trhu mi to vadí, pretože naše produkty sú pod neustálym drobnohľadom a oni si namiešajú, čo chcú, a ešte im štát aj vráti spotrebnú daň.“ Odborníci poukazujú, že v prípade deklarovania nafty obohatenej o metylester ako bionafty dochádza k vysokým daňovým únikom. Kým české úrady hovoria o daňových únikoch vo výške niekoľkých miliárd korún, ročné úniky z machinácií s bionaftou na Slovensku sa odhadujú na viac ako 800 miliónov.
Najväčšími výrobcami bionafty na Slovensku sú Slovakofarma a EkoOil. Výrobu plánuje spustiť aj Palma-Tumys.
TOMÁŠ VELECKÝ