BRATISLAVA – Slovensko sa tento týždeň prvýkrát v histórii dostalo na zoznam krajín, v ktorých dochádza k porušovaniu ochrany duševného vlastníctva. Zoznam každý rok vypracúva americká Komisia obchodných splnomocnencov (US Trade Representatives). Jej predseda Robert B. Zoellick je hlavným obchodným vyjednávačom USA a obchodným poradcom amerického prezidenta.
Komisia obchodných splnomocnencov USA varuje Slovensko pred „vážnym ohrozením“ ochrany dôverných údajov, týkajúcich sa výsledkov testovania farmaceutických výrobkov pred ich uvedením na trh. Ďalšie výhrady má aj k súčasnej podobe ochrany patentov, ktorá je podľa nej v rozpore so záväzkami vyplývajúcimi z Dohody o obchodných aspektoch ochrany duševného vlastníctva medzi Slovenskom a Svetovou obchodnou organizáciou (WTO). „Slovenská legislatíva neumožňuje predĺžiť patentovú ochranu na 20 rokov, ako to vyplýva zo zmluvy s WTO, a nejasne definuje postihy v prípade porušenia zákona,“ zdôrazňuje správa komisie. Navyše, v prípade Slovenska existuje obava, že novelizovaný autorský zákon nedokáže dostatočne chrániť zvukové nahrávky a ďalšie diela, ktorých ochranu by tento zákon mal umožňovať.
Komisia obchodných splnomocnencov USA kritizuje predovšetkým skrátenie šesťročnej lehoty ochrany exkluzivity údajov farmaceutických firiem. „Tento nedostatok významne znižuje alebo odstraňuje ochranu dôverných údajov,“ tvrdí komisia v správe. Skracovanie ochrannej lehoty v praxi umožňuje domácim farmaceutickým spoločnostiam legálne kopírovať lieky v čase, keď lieky rovnakého zloženia sú v ostatných krajinách ešte pod právnou ochranou.
Slovensko vysvetľuje skracovanie časovej exkluzivity priaznivým vplyvom na cenu liekov, ministerskí úradníci sa netaja ani pomocou konkrétnym farmaceutickým producentom, predovšetkým domácim. „Ukrátené“ však ostávajú zahraničné spoločnosti, ktoré do výskumu a vývoja nových liekov investujú astronomické sumy. Na Slovensko sa v súčasnosti dovážajú približne tri štvrtiny liekov, tržby z ich predaja presahujú 15 miliárd korún.
MICHAL NALEVANKO