
Zranený stúpenec bývalého prezidenta Josepha Estradu pri včerajších nepokojoch v Manile. FOTO – REUTERS
MANILA – Najmenej dvaja policajti a jeden demonštrant zomreli počas násilného útoku stúpencov bývalého filipínskeho prezidenta Josepha Estradu na prezidentský palác Malacanang v Manile. Počas nepokojov vo filipínskej metropole úrady zatkli opozičných predákov. Ako informovala agentúra EFE, na policajnej stanici začali vypočúvať Estradovho spojenca a významného politika Juana Ponce Enrileho. Ako dôvod vypočúvania sa uvádza účasť a organizovanie protivládneho povstania. Podľa filipínskej prezidentky Glorie Macapagalovej-Arroyovej vládne v hlavnom meste napätá situácia, a preto môže polícia zatknuté osoby zadržiavať dlhší čas. Z organizovania nepokojov obvinila opozíciu. „Manifestácie financovali osoby s politickou agendou. Je zrejmé, že ich cieľom je zvrhnúť vládu, aby mohli vytvoriť vlastnú juntu,“ dodala s tým, že politický komplot zorganizoval exprezident Estrada, ktorý je od stredy minulého týždňa vo vyšetrovacej väzbe. Ešte predtým ho úrady obvinili z vykrádania verejných financií, priestupku, na ktorý sa na Filipínach vzťahuje trest smrti.
Bývalý prezident podľa prezidentky Arroyovej zanechal v nemocnici Veteran Memorial nepodpísaný dokument, v ktorom oznamoval návrat k moci.
Počas sprievodu Estradových stúpencov sa niekoľko ľudí snažilo násilím vniknúť do prezidentského paláca. Štyria ľudia pritom prišli o život: dvaja demonštranti a dvaja policajti. Podľa televíznej stanice ABS – CBN v nemocnici skončilo ďalších 16 útočníkov.
Situácia sa vyhrotila aj po tom, ako Úrad pre imigráciu a deportáciu (BID) vydal príkaz, aby Ponce Enrile a ďalší Estradovi spojenci nemohli opustiť krajinu. Rovnaký príkaz sa vzťahuje aj na senátora Gregoria Honasana a bývalého filipínskeho veľvyslanca v USA Ernesta Macedu.
Filipínsky exprezident Joseph Estrada včera z väzenia svojich stúpencov vyzval, aby sa vzdali násilia. „V opačnom prípade dávate vláde možnosť vyhlásiť výnimočný stav,“ zdôraznil. Minister vnútra José Lina ale informoval, že výnimočný stav môže vyhlásiť iba Kongres.
Na pokoj vyzval verejnosť aj filipínsky kardinál Jaimé Sin, ktorý na zhromaždení stúpencov prezidentky Arroyovej vyhlásil, že cirkev sa modlí za mier a rozvážnosť. V tom istom čase prezidentka Arroyová Filipínčanov informovala, že „zatýkanie bude prebiehať aj na nižšej úrovni“.
Hovorca filipínskej vlády Rigoberto Tiglao vyhlásil, že armáda a polícia sú pripravené povstanie potlačiť. „Nejde iba o demonštráciu. Je to povstanie,“ vyhlásil. Bez ďalších podrobností uviedol, že na obnoveniu poriadku v Manile dostali bezpečnostné zložky rozsiahle právomoci. (reuters, čtk, taa)