
Účastník komunistickej oslavy 1. mája, ktorú na pražskej Letenskej pláni organizovala KSČM, sa vysmieva žene s Bibliou a krížom. FOTO – ČTK
PRAHA, VIEDEŇ, BERLÍN, MOSKVA, SYDNEY, LONDÝN – V Česku si včerajší sviatok práce najskôr pripomenuli členovia anarchistických a ultrapravicových skupín. Tých muselo kontrolovať približne tisíc policajtov. Stúpenci anarchistického hnutia si v Prahe na Streleckom ostrove uctili pamiatku pôvodných organizátorov 1. mája. Sviatok práce na pražskej Letenskej pláni si už tradične pripomínajú komunisti. Podľa českého rozhlasu sa tam stretlo niekoľko sto prevažne starších ľudí. Búrlivý ohlas vzbudil prejav šéfa KSČM Miroslava Grebeníčka, ktorý vyzdvihol úlohu komunistov v novom tisícročí a prítomným sľúbil volebný úspech.
V Rakúsku s červenými zástavami
Niekoľkotisícový dav na čele so sociálnymi demokratmi (SPÖ) si pred viedenskou radnicou pripomenul Sviatok práce.
Iba pár desiatok metrov od nich – pred budovou parlamentu s plagátmi Lenina, Stalina, Marxa a Che Guevaru – demonštrovali proti kapitalizmu a globalizácii rakúski komunisti a anarchisti. Sociálnodemokratický sprievod, ktorý svojou početnosťou pripomínal prvomájové pochody v českých a slovenských okresných mestách za čias komunizmu, priviedla k tribúne pred viedenskou radnicou dychovka, členovia a sympatizanti SPÖ. Demonštráciu ukončili spevom Internacionály.
V Nemecku horeli autá
V noci na včerajšok sa v berlínskych štvrtiach Friedrichshein a Prenzlauer Berg stretli bezpečnostné jednotky s militantnými ľavičiarmi, ktorí v uliciach postavili barikády a niektoré z nich zapálili. Policajti použili vodné delá, keď sa na nich spoza barikád zosypali kamene a fľaše. Hovorca bezpečnostných síl oznámil, že asi 40 ľavičiarov zatkli a niekoľko policajtov sa zranilo. Podľa neho bolo na uliciach približne 6-tisíc anarchistov a ďalších stúpencov ultraľavice. V Hamburgu ľavičiari ničili automobily a telefónne búdky.
V Rusku v pokoji a tradične
V Rusku sa včera na prvomájových sprievodoch zúčastnili státisíce ľudí. V Moskve sa už tradične uskutočnilo niekoľko demonštrácií. Po prvýkrát sa na jednej z nich zúčastnil aj bývalý sovietsky prezident Michail Gorbačov. V Rusku dostali pracujúci tri dni voľna. V celej krajine manifestovalo podľa odhadov asi 300-tisíc ľudí. V 15-miliónovej Moskve sa na 35 ohlásených prvomájových akciách podľa policajných odhadov zúčastnilo len 40 000 občanov, pričom väčšina bola na dvoch z nich: na sprievode odborov a manifestácii komunistov. Komunisti Gennadija Ziuganova sa vo viacerých prejavoch vyslovili proti vládou pripravovanej privatizácii pôdy v Rusku a požadovali, aby pôda, nerastné bohatstvo i prirodzené monopoly boli „vrátené ľudu“.
V Londýne protestovali na bicykloch
Ulice v centre Londýna zablokovalo okolo 600 cyklistov, ktorí tým ochromili mestskú premávku. Cyklisti a ďalší demonštranti používajúci nemotorovú dopravu potom zdvihli bicykle, skejtbordy a skútre pod veľkým transparentom „Zvrhnite kapitalizmus a nahraďte ho niečím pekným“. Cyklisti dali jasne najavo, že neplánujú žiadne násilné akcie a ich jediným cieľom je vytvoriť zmätok v preplnených a znečistených londýnskych uliciach. V popoludňajších hodinách začali agresívnejší anarchisti hádzať na policajtov fľašky.
Proti globalizácii aj u protinožcov
V uliciach austrálskeho mesta Sydney protestovali tisícky antiglobalistov, ktorí zablokovali budovy burzy a symbolicky pálili portréty austrálskych politikov.
Antiglobalizačné protesty však prebiehajú v celej Austrálii. Demonštranti, ku ktorým sa pridali aj odborári, zároveň zablokovali kľúčové obchodné ulice a pochodovali pred štátnymi parlamentmi v Sydney a Melbourne. Protestujúci zablokovali vchod budovy austrálskej burzy v Sydney a Melbourne s heslami „Žijeme v spoločnosti, nie v ekonomike“.
(reuters, čtk, tasr)