JAR mení dejiny – nositeľka Nobelovej ceny je „podvedomou“ rasistkou

Najnovšou obeťou ideologickej mobilizácie proti rasizmu v Južnej Afrike sa – po Shakespearovi (!) – stala domáca nositeľka Nobelovej ceny za literatúru, 77-ročná Nadine Gordimerová. Pozorovatelia útok na známu autorku považujú za súčasť vedomého prepisova

nia juhoafrickej histórie. Dlhoročnej sympatizantke vládnuceho Afrického národného kongresu (ANC) hrozí vyčiarknutie z učebných osnov. Za revolučným návrhom stojí provinčná pobočka štátnej komisie pre vzdelávanie, ktorá spisovateľku obvinila z „podvedomého“ rasizmu.

Gordimerovej román Júloví ľudia analyzuje vzťah medzi bielou rodinou a jej černošskou slúžkou na pokraji fiktívnej občianskej vojny v 80. rokoch. Príbeh je podľa komisie „príliš patriarchálny, bezpochyby vykorisťovateľský a rozhodne rasistický“. Ministerstvu školstva preto odporúča román vyradiť z budúcoročných maturitných otázok v štátnych školách.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Apartheid naruby

Rovnaký osud stihol už skôr štyri Shakespearove hry. Predbežná správa komisie považuje drámy Antónius a Kleopatra a Búrka za „rasisticky motivované“. Historická hra Július Cézar z hodnotenia vychádza ako sexistická, lebo „oslavuje hrdinov na úkor hrdiniek“, rovnako ako Kráľ Lear, ktorý je navyše „nevhodne pesimistický“.

Na rozdiel od Shakespeara, ktorý sa pred komisiou už nemohol brániť, Gordimerová neváhala vyjadriť svoje rozhorčenie. Obvinenia z rasizmu označila za „smiešne“, pričom novodobým cenzorom pripomenula, že ako autorka bola zakázaná už za apartheidu. Najviac ju šokovala podobnosť medzi slovníkom súčasných a apartheidových štátnych komisií.

Gordimerovej prípad sa všeobecne dáva do súvislosti s útokmi militantného krídla ANC na belošských intelektuálov. Dnes, keď bývalé politické špičky už pre vládu nepredstavujú nebezpečenstvo, sa ANC obracia proti bielym liberálom, pretože ich kritika je naozaj konštruktívna, vysvetľuje veterán boja proti apartheidu Frederick van Zyl-Slabbert.

SkryťVypnúť reklamu

Iná legenda boja proti apartheidu – Helen Suzmanová (83), ktorá v 50. rokoch v juhoafrickom parlamente jediná reprezentovala opozíciu, v tejto súvislosti hovorí o „orwellovskom“ efekte: „Prvými a najvďačnejšími obeťami každej ideológie sú jej najiniciatívnejší stúpenci. Čo sa stalo Nadine Gordimerovej a iným, je teda logické.“

Najlepšou ilustráciou Suzmanovej slov zostáva jej vlastný príbeh po páde apartheidu. Držiteľka desiatok čestných doktorátov a neúnavná kritička bujnejúcej byrokracie si od ANC čoskoro vyslúžila negatívne recenzie. Jej definitívny odchod z politiky spečatila rezignácia na vedúcu funkciu v Juhoafrickej komisii pre ľudské práva (SAHRC). Suzmanová komisiu obvinila z „účelového zneužívania rasizmu na politické ciele ANC“.

SkryťVypnúť reklamu

Diery v histórii „vypĺňajú černochmi“

V kontexte vedomého prepisovania juhoafrickej histórie vidí Gordimerovej kauzu týždenník Sunday Times. Revízia dejín, tvrdí jeho úvodník, má v tejto krajine dlhoročnú tradíciu. Podľa apartheidových učebníc dejepisu sa história Južnej Afriky začína rokom 1652, keď sa pri Stolovej hore vylodil Holanďan Jan van Riebeeck, aby tam založil kapskú kolóniu. Súčasná vládna elita zrejme sleduje rovnaké ciele. „Diery v histórii bezhlavo vypĺňa černochmi,“ tvrdí opozičná poslankyňa Dene Smutsová. Ako príklad uvádza vládou proklamovanú, no historicky málo podloženú účasť černochov v Anglo-búrskej vojne rokov 1899 – 1902.

Hlasy proti manipulácii s dejinami i literárnymi dielami sa nájdu aj v ANC. Nesúhlas s priebežnou správou komisie pre vzdelávanie vyjadril napríklad minister školstva Kader Asmal. Za nemiestne komentáre komisie sa nositeľke Nobelovej ceny sám telefonicky ospravedlnil.

SkryťVypnúť reklamu

PRE SME – ROMAN LIPTÁK, Pretória

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 592
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 317
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 716
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 132
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 344
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 892
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 875
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 381
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu