Európska komisia – hovorca Európskej komisie Jonathan Faull sa vyjadroval k plánom nemeckého kancelára opatrne. Vyhlásil, že nebude komentovať niečo, čo nie je návrhom pre EÚ, ale podkladom pre stranícky kongres. Uvítal ale Schröderov krok ako zapojenie do začínajúcej debaty o budúcnosti EÚ. „V nadchádzajúcich mesiacoch budeme počuť mnoho vyjadrení, príhovorov a vyhlásení od európskych politických vodcov. Je to vítaný vývoj, je to presne to, po čom komisia už dlho volá,“ dodal Faull.
Veľká Británia – labouristická vláda reagovala veľmi opatrne s tým, že ide o ďalší príspevok k dôležitej debate o budúcnosti európskych inštitúcií. Blairov hovorca potom pripomenul Blairovu predstavu, ktorú prezentoval vo Varšave – EÚ by sa mala opierať skôr o členské štáty než o nadnárodné inštitúcie. Opoziční konzervatívci vyslovili s návrhom SPD hlboký nesúhlas.
Francúzsko – považuje Schröderov návrh za nový príspevok k diskusii o budúcnosti Európy, ktorý zapadá do dobre známej línie Nemecka.
Rakúsko – kancelár Wolfgang Schüssel reagoval zdržanlivo a povedal, že treba dbať, aby nevznikol akýsi „európsky superštát“. Orgány únie by mali prevziať iba tie kompetencie, ktoré nie sú efektívne vykonávateľné na úrovni členských krajín. To sú predovšetkým menové, zahraničnopolitické a bezpečnostné záležitosti, povedal Schüssel.
Dánsko – k návrhu sa postavili euroskeptickí Dáni odmietavo. „Myslím, že je to nerealistické,“ povedal hovorca vládnych sociálnych demokratov Claus Larsen-Jensen. Rovnako sa vyjadrila aj opozícia.
(čtk, tasr)