Pondelok, 14. jún, 2021 | Meniny má VasilKrížovkyKrížovky
ŠTVRTINA FIRIEM RAST PLATOV NA TENTO ROK ZMRAZILA, NIEKTORÍ HOVORIA DOKONCA O ZNIŽOVANÍ

Pracovný trh sa prudko otočil

Už po januárovom zisťovaní sa ukazujú zmeny na trhu práce – nižšie platy, menej benefitov, ale aj zmena systému zamestnávania.

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ - TASR)

BRATISLAVA. Kríza sa netýka väčšiny firiem, ale takmer všetkých. Potvrdzujú to personálni riaditelia z dvadsiatich piatich najvýznamnejších slovenských firiem pôsobiacich v automobilovom priemysle, bankovníctve, energetike, informačných technológiách, poisťovníctve, výrobe a službách, ktorí na otázky o aktuálnych zmenách v biznise odpovedali v rýchlom prieskume poradenskej spoločnosti PricewaterhouseCoopers.

Dnes už iba jediná z 25 oslovených firiem, ktoré sú vo svojom sektore najvýznamnejšie, povedala, že neočakáva významný negatívny vplyv krízy.

Platy stagnujú

Situácia v percentách

 • 40 percent spoločností začalo program redukcie nákladov
 • 16 percent spoločností vykonalo zmeny v organizačnej štruktúre v zmysle prerozdelenia kompetencií
 • 36 percent spoločností oficiálne ohlásilo zamestnancom vplyv krízy na spoločnosť a plánované kroky a reakcie na krízu
 • 28 percent spoločností má zastavený nábor zamestnancov, obsadzujú len voľné kľúčové pozície
 • 40 percent firiem plánuje zredukovať náklady na zamestnanecké výhody - v priemere o 13 percent
 • 60 percent spoločností zmenilo plán vzdelávania a rozvoja

Podľa dlhodobého zisťovania spoločnosti medzi viac ako 330 slovenskými firmami na Slovensku v období posledných štyroch rokov rástli každý rok mzdy asi o 7 percent. Vlani stúpli platy ľuďom pracujúcim v informačných technológiách dokonca až o 9 percent, vo farmácii či automobilkách o vyše osem percent.

Výsledky zisťovania z konca minulého mesiaca hovoria, že takmer tri štvrtiny spoločností už pribrzdili plánované zvyšovanie platov, z toho 12 percent spoločností povedalo, že sa rozhodlo dokonca znížiť platy vo viacerých kategóriách vo firme. Pätina firiem rast platov zmrazila a 36 percent plánovaný nárast znížila z vyše päťpercentného na zhruba trojpercentný.

Ďalšia rana pre agentúry?

Ľudí, ktorí hľadajú prácu, začína byť dostatok a personalisti hovoria o úplnom otočení situácie. Doteraz si mohli viac-menej vyberať zamestnanci. Teraz sa znova tešia firmy, ktoré už avizujú vyššiu kvalitu uchádzačov o prácu.

Takmer tretina personálnych riaditeľov tvrdí, že cítia, zmenšenie dobrovoľnej fluktuácie. Ľudia nechcú dobrovoľne odchádzať, pretože iné firmy nechcú prijímať. Pozastavený nábor zamestnancov, okrem kľúčových pozícií, má vyše štvrtina spoločností z prieskumu.

Branislav Hunčík z PricewaterhouseCoopers hovorí, že sa dá očakávať, že uchádzači budú ponuky odmietať menej často. „Očakávame, že vo všetkých odvetviach bude takzvaný akceptačný pomer pracovných zmlúv, pomer medzi odmietnutými a prijatými zmluvami, nad 90 percent," povedal .

Vysvetľuje, že sa tiež zmení spolupráca napríklad s personálnymi agentúrami. Už teraz sa firmy vyjadrili, že externé náklady na nábor znížia.

„Skôr bude prebiehať interný nábor, pretože firmy, skôr ako by mali prepustiť človeka, ponúknu mu dlhodobo neobsadenú pozíciu."
Aj sami firmy pritom zmenia náborový proces. Ten sa zrýchli, počet výberových kôl sa zmenší, práve vylúčením externých agentúr, a kandidát po prvom internom výbere bude putovať priamo k manažérovi.

Dôležitý je výkon

Firmy pri zamestnancoch budú klásť dôraz na výkon a prehodnocovať systém variabilného odmeňovania, čo znamená obsah samotných výkonnostných cieľov a frekvenciu ich monitoringu a hodnotenia. „Firmy tiež hovoria o zmene pracovného času a nejde pritom len o výrobné spoločnosti," povedal Hunčík.

Nevýrobné spoločnosti si síce nemôžu dovoliť, aby skrátili pracovný týždeň na štyri dni plošne a poslali zamestnancov domov so šesťdesiatpercentnou mzdou, ale v každej spoločnosti sa nájdu oddelenia alebo ľudia, ktorých bude možné držať na pracovisku v skrátenom čase.

„Dvanásť percent spoločností už zmenilo podmienky zamestnávania nových zamestnancov, čo znamená, že prešli napríklad na dobu určitú pri uzatváraní zmlúv alebo prešli k zamestnávaniu na dohody," dodáva Hunčík.

Zmeny ešte prídu

Či sú zmeny, o ktorých firmy hovoria po prvom mesiaci nového roka a niekoľkých mesiacoch od prepuknutia krízy na Slovensku tie najrazantnejšie, a ďalšie škrty už budú menšie, sa podľa Hunčíka z prieskumu povedať nedá.

„To závisí od oblasti," povedal Hunčík. Vysvetľuje, že napríklad zavedenie nulového rastu platov je síce malou percentuálnou zmenou, ale v absolútnych číslach firme môže ušetriť viac než 70-percentná redukcia nákladov na vzdelávanie a rozvoj.

„Firmy, ktoré sa vyjadrili, že len čiastočne upravili stratégiu, samozrejme spravili miernejšie opatrenia, iné razantnejšie, avšak žiadne riešenie nie je finálne."

Menej cestujú, viac vybavujú nadiaľku

Denník SME oslovil nezávisle od prieskumu PwC firmy s otázkou, ako ich kríza donútila šetriť na benefitoch zamestnancov. Najčastejšie hovorili o šetrení na služobných cestách, niektorí škrtajú aj v príspevkoch na dôchodkové sporenie.

 • Západoslovenská energetika

Obmedzí benefity nad rámec kolektívnej zmluvy. Budú znížené v rozsahu asi 30-40 percent. Pri služobných cestách by cestovné náklady mali poklesnúť asi o 20-25 percent a manažéri majú zvážiť účasť na konferenciách a služobných cestách z hľadiska pridanej hodnoty či počtu zúčastnených.

 • Automobilka Kia

Obmedzuje prevádzku, požiadala zamestnancov, aby hľadali možnosti na znižovanie nákladov aj znížením spotreby materiálu vrátane kancelárskych potrieb. Čiastočne zredukovali počet športových aktivít pre zamestnancov.

 • Skanska

Od januára stavebná firma rozšírila benefity pre všetkých zamestnancov. Vlani ich mali len technicko-hospodárski pracovníci. Ak je to možné, služobné cesty a interné konferencie riešia už druhý rok videokonferenciami.

 • Dovozca áut Mercedes- Benz

Znížili príspevok zamestnávateľa na doplnkové dôchodkové sporenie či životné poistky, upravili pravidlá využívania služobných áut na súkromné účely a efektívnejšie plánujú služobné cesty.

 • Dovozca Škoda - Auto

Chce znížiť administratívne a prevádzkové náklady napríklad na správu a prevádzku vozového parku. Nechcú však šetriť na vzdelávaní.

Peter Filin
Absolventi budú mať v kríze na trhu problém

Čerství ľudia prichádzajúci na trh práce zo škôl v čase ekonomickej krízy to budú mať s nájdením prvého miesta ťažké. Najmä stredoškoláci.

BRATISLAVA. Na pár pozíciách, ktoré firmy otvoria v čase krízy, budú očakávať vysokú kvalitu.
Keď sme sa opýtali personalistov, či budú mať čerství absolventi problém nájsť si tento rok prácu a či budú prijímať firmy skôr ľudí prepustených u konkurencie, odpovedali, že to bude veľmi individuálne.

Absolventi vysokých škôl ešte stále patria medzi žiadaných zamestnancov, ale určite sa zmení prístup aj k nim. Zamestnávatelia v kríze kladú dôraz na výkon zamestnancov a pri výbere ich tak budú zaujímať predchádzajúce skúsenosti a výsledky kandidáta.

„Žiaľ, táto situácia môže mať negatívnejší vplyv na to, že zamestnávatelia budú dávať priestor skôr uchádzačom s praxou, nepotrebujú dlhodobejšie zaúčanie, čo môže mať za následok, že tohtoroční absolventi budú mať problém uplatniť sa na trhu práce," povedala Zuzana Kaňuchová z Profesie.

Viac lojality

Počet pracovných pozícií, ktoré hľadajú zamestnancov cez portál spoločnosti a sú zároveň vhodné aj pre absolventov, medziročne klesol o 40 percent, rovnako ako celkový počet vypísaných pozícií.

„To, že sa firmy momentálne zameriavajú na výkon, hrá proti čerstvým absolventom, keďže teraz nie je čas a priestor na venovanie sa im," povedala Kaňuchová.

Komplikovanejšiu situáciu s uplatnením na trhu absolventom predpovedá aj marketingová riaditeľka Trenkwalderu Jana Zedníková.

Hovorí, že prácu si ľahšie nájdu tí najpriebojnejší z ročníkov, ktorí dokážu presvedčiť zamestnávateľa, že získané vedomosti zo školy sú schopní uplatniť aj v pracovnom živote.

„Absolventi dlhodobo patrili k najmenej lojálnej skupine zamestnancov, takže očakávame, že s nižším dopytom vzrastie ich lojalita a vernosť firmám," povedala Zedníková.

Viac študentov?

„Medzi vysokoškolákmi očakávame zvýšenie počtu študentov, ktorí budú mať záujem o doktorandské štúdium alebo za ďalším vzdelávaním, či pracovnými skúsenosťami vycestujú do zahraničia," povedal Pavol Tóth z poradenskej spoločnosti Amrop Hever.

Tóth predpokladá, že tento rok už však nepôjde o tradičné destinácie ako Spojené štáty, Veľká Británia alebo Nemecko, ale skôr o škandinávske krajiny a krajiny ležiace na východ od Slovenska.

„ Už dnes môžeme vidieť vyšší záujem o tieto krajiny, ako bol napríklad vlani," povedal Tóth.
Lákavejším sa stane podľa Tótha aj nadstavbové štúdium či štúdium na vysokej škle pre čerstvo skončených stredoškolákov, ktorí budú mať pravdepodobne najväčší problém nájsť si prvú prácu, pretože ich tohtoročná konkurencia na trhu bude najsilnejšia.

Ide o menej kvalifikovanú pracovnú silu s minimálnymi pracovnými skúsenosťami.
Tóth pripomína, že práve preto je veľmi pravdepodobné, že sa na trhu práce budú stretávať s konkurenciou kvalifikovaných pracovníkov s praxou prepustených pre znižovanie stavu v pôvodnom zamestnaní.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako sa mení dynamika firiem?
 2. Hudbou proti holorubom.
 3. Regeneračný spánok s ideálne podopretou chrbticou
 4. Ako kedysi vyzerali bratislavské mýta? Bol tam cintorín aj sady
 5. Obľubovali ste termínované vklady? Spoznajte alternatívy
 6. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 7. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 8. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 9. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 10. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť
 1. Behind every successful business lies a set of skilled people
 2. Klimatická zmena rozkývala štatistiky škôd na domoch a bytoch
 3. Ako sa mení dynamika firiem?
 4. Hudbou proti holorubom.
 5. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 6. Pečeň je priamo zodpovedná za stav vášho imunitného systému
 7. Ako kedysi vyzerali bratislavské mýta? Bol tam cintorín aj sady
 8. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 9. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 10. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť
 1. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 11 667
 2. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 10 601
 3. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 10 581
 4. 4 veci, ktoré potrebujete vedieť o bezpečnosti elektromobilov 9 180
 5. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 9 001
 6. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 8 984
 7. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány? 7 280
 8. Tostov palác - moderné bývanie s atmosférou historických Košíc 7 039
 9. Obľubovali ste termínované vklady? Spoznajte alternatívy 5 915
 10. Dnes ma živí instagram, hovorí bývalá tanečníčka Katarína Jakeš 5 767
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Obžalovaní z vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice: Alena Zsuzsová, Miroslav Marček, Tomáš Szabó a Marian Kočner.

Najvyšší súd nemusí riešiť celý prípad.


16 h
Riaditeľ národnej protizločineckej jednotky NAKA Branislav Zurian.

Bol obvinený zo zneužívania právomoci a prečin ohrozenia dôvernej skutočnosti.


a 2 ďalší 3 h
Respirátor.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 391-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 441 obetí.


a 4 ďalší 13 h