Existuje krajina, ktorá má rozlohu asi o 1/4 menšiu ako Slovensko, ale obyvateľov približne 4-krát viac. Ide o prekrásny ostrov, ktorý sa po čínsky volá Taiwan, čo znamená terasovitý záhradný výklenok. Ostrov dostal názov podľa ryžových polí, typicky usporiadaných na svahoch jeho hôr. Spolu s troma ďalšími medikmi som mal možnosť v lete roku 2000 navštíviť túto krajinu v rámci chirurgickej praxe ako súčasť programu výmenných zahraničných stáží lekárskych fakúlt
KRAJINA
Napriek malej rozlohe je príroda Taiwanu rozmanitá. Sú tu takmer všetky pásma vegetácie zhrnuté od úrovne mora do prakticky 4000 m n.m. Priamo z oceánu vystupujú nespočetné ryžové polia, za nimi les paliem a iba niekoľko metrov ďalej nepreniknuteľné hory. Človek by aj uveril, že na ich vrcholoch po celý rok prebieha lyžiarska sezóna. Reliéf krajiny vďačí za svoju pestrosť vulkanickej činnosti a zvlášť zemetraseniam, ktoré sa podľa niektorých údajov vyskytujú asi tak často ako ryža v miske priemerného Taiwanca (t.j. 3-krát denne). Veľká prírodná katastrofa - ničivé zemetrasenie, tajfún, tsunami alebo výbuch sopky - sa však udeje oveľa zriedkavejšie, azda raz za rok.
KLÍMA A POČASIE
Jedna z prvých hmatateľných vecí, ktoré človek musí pri návšteve Taiwanu doslova precítiť, je jeho špecifická klíma. Teploty vystupujúce denne až na 30 - 40 oC, relatívna vlhkosť vzduchu prakticky nepretržite nad 90 % a striedavo pálivé slnko alebo subtropický dážď - to je reálny obraz tamojšieho podnebia. Ročné obdobia sú tu v podstate dve: obdobie sucha (od novembra do apríla) a obdobie dažďov.
Neobyčajne vlhká klíma a vysoké teploty cez deň i v noci sú pre neskúseného človeka aspoň v prvých dňoch vyčerpávajúce. Pozornosť treba venovať pitnému režimu. Je dobré nielen zachovávať množstvo vypitých tekutín , ale oplatí sa aj nasledovať zvyky Taiwancov, hoci niekedy nepochopiteľ-né. Taiwanci pijú „vlažnú až teplú“ vodu. K tejto terminológii jedna poznámka. To, čo považujú za „vlažnú“ vodu, je u nás teplá „žbrnda“. No a keď som si z automatu v nemocnici nalieval „teplú“ vodu, ledva som ju dokázal vypiť tak, aby som si nepopálil jazyk.
EKONOMIKA
Taiwanskou menou je NT$ (New Taiwan Dollar), je to asi 1,50 Sk. Ceny na Taiwane sú síce znesiteľné, kto by však predpokladal, že tu lacno nakúpi špičkovú elektroniku, pretože Taiwan je v poslednej dekáde svetovou jednotkou jej produkcie, bude kruto sklamaný. Napriek tomu, že určité výrobky nájdete u nás doma výlučne s nálepkou Made in Taiwan, buďte spokojní a naďalej ich nakupujte doma. Problém je totiž v tom, že majoritný podiel na viacerých trhoch urobil z Taiwanu za posledných 10 rokov takú bohatú krajinu, že ona sama si môže dovoliť pre vlastné obyvateľstvo dvíhať ceny do neprimeraných výšok.
KOMUNIKÁCIA
Najväčšou prekážkou pre návštevníka Taiwanu z ktorejkoľvek inej krajiny mimo Ázie je dorozumievanie sa s tunajším obyvateľstvom. Čínština, a najmä jej znaky sú jednoducho hlavolamy, ktorých rozlúštenie je pre nezasväteného človeka nemožné. Je lepšie pripraviť sa na takúto situáciu. Inak sa vystavujete vážnemu riziku, že sa počas vášho pobytu v Taiwane stanete osamelými pútnikmi medzi miliónmi ľudí.
Na druhej strane, hoci sa vy sami môžete v miliónovom meste stratiť, tisícky párov očí domorodého obyvateľstva v každej chvíli presne monitorujú váš pohyb. Tento zaujímavý úkaz okúsite určite na ulici, no a iste si viete predstaviť, o čo väčšiu pozornosť sme budili v nemocnici. Deti nás obletovali, akoby sme boli z inej planéty a najsilnejšiu reakciu sme zakúsili od jednej staršej a priemerne útlej pacientky pri stretnutí vo výťahu. S prekvapením pozrela na môjho vyše 190 cm vysokého kolegu, zdesila sa tak spontánne, ako keby práve uvidela mimozemšťana.
STRAVA
Základnou surovinou čínskej kuchyne je prirodzene ryža a jedinými nástrojmi na jedenie sú paličky, s ktorými si užijete veľa zábavy. Taiwanská kuchyňa je veľmi pestrá, používa sa v nej veľa druhov zeleniny, mäsa, morských produktov a to všetko sa kombinuje do zmesi nepoznaných farieb, vôní a chutí, ktoré nemôžete okúsiť nikde inde na svete. Ale až keď zažijete pravú 10-chodovú čínsku večeru, pocítite rozdiel medzi „konzervou“ a čerstvými krevetami, vylovíte paličkami zo svojej polievky ramená chobotnice, okúsite fazuľovú zmrzlinu, tradičnú korenistú rybu a dopracujete sa tak ďaleko, že pre vás bude samozrejmé jesť ovocie paličkami.
MIESTA, KTORÉ TREBA
NAVŠTÍVIŤ
Na prvom mieste treba spomenúť Taipei - hlavné mesto Taiwanu. Taipei je skutočným hlavným mestom. Spolu s okrajovými štvrťami sa jeho populácia odhaduje na 4 milióny obyvateľov. Nachádza sa tu Národné palácové múzeum, ktoré archivuje okolo 700 000 svedectiev rôznej formy o čínskej histórii a kultúre, vďaka čomu je považované za najbohatšiu a najkrajšiu zbierku histórie celej Číny. Na názorných príkladoch vykopávok sa tu napríklad dozviete aj to, že čínske písmo - staré vyše 3500 rokov - prešlo od svojho vzniku asi 6-krát veľkými úpravami až do konečnej podoby, ktorú má dnes. Úplne prvé písmo predstavovali vlastne piktogramy (písané na vnútorné i vonkajšie steny nádob), ktoré sa po stáročia upravovali a zjednodušovali… Okrem múzea treba určite v Taipei navštíviť Chiang Kai-Shek Memorial areál, ktorého súčasťou je monumentálne mauzóleum (tzv. CKS Memorial Hall) a dva paláce, jeden pre Národnú koncertnú sieň a druhý pre Národné divadlo. Spomedzi množstva ďalších miest v Taipei treba spomenúť taoistický Lungschan Temple, Konfuciov palác, Sun Yat-Sen Memorial areál, ale za pozornosť stojí aj moderná radnica alebo niektorý z početných parkov priamo v strede mesta.
Druhým najväčším mestom Taiwanu je so svojimi 1,5 miliónmi obyvateľov Kaohsiung. Aj tu sú zaujímavé miesta hodné navštívenia. Patrí k nim opäť Konfuciov palác, ďalej jazerá Cheng-Ching a Lotosové jazero. Nemožno však opomenúť ani námorný prístav, ktorý patrí medzi štyri najväčšie na svete.
Tainan je veľmi populárnym turistickým miestom kvôli jeho nespočetnému množstvu budhistických, taoistických, ale aj konfuciovských chrámov. Každoročne sa tu konajú rôzne slávnosti a karnevaly, lákajúce turistov, ale aj domorodých obyvateľov zo širokého okolia.
Taiwan má aj niekoľko nádherných národných parkov. Kenting, ktorý bol v roku 1984 vyhlásený ako prvý, je typickou ukážkou subtropickej fauny a flóry a svojou polohou na najjužnejšom cípe Taiwanu poskytuje nádherný zážitok z nekonečného Tichého oceánu. Tiesňava Taroko je zase predstaviteľom typického vnútrozemského národného parku. Tento kaňon vyhĺbený horskými riekami je sprístupnený ako jedna z troch hlavných ciest spájajúcich západnú a východnú časť Taiwanu. Národný park je takmer totožný so samostnou cestou a umožňuje neobyčajný zážitok z hôr, vodopádov, termálnych prameňov, ale aj kláštorov vytesaných priamo do skál - takmer nedostupných bežnému smrteľníkovi. Podobné zážitky sprostredkúvajú aj ďalšie národné parky, ako je Shei-Pa alebo Yushan. Taiwan však nežije iba cez deň, ale vďaka svojim nočným trhom azda v každom meste a každej dedine vytvára neopakovateľné čaro aj v noci. Túto zmes vôní a chutí, zábavy, tovaru najrozličnejšieho druhu, kvality aj ceny, ale najmä množstva nadšených Taiwancov si určite nenechajte ujsť.
ĽUDIA
Ľudia z Taiwanu sú zvláštni. Národ, ktorý tu žije, dostal do vienka úžasný dar - večne usmiatu tvár. Bez ohľadu na vážnosť situácie, osobnú tragédiu, problémy alebo škaredé počasie na tvári Taiwanca je vždy prítomný úsmev. Je vyjadrením radosti i smútku, úcty aj priateľstva, zhovievavosti aj prísnosti, porozumenia aj nepochopenia. Taiwanci sú veľmi priateľský a pracovitý národ. Na druhej strane, zrejme tým, že žijú na opačnom konci Zeme, niektoré ich „maniere“ sú pre nás nepochopiteľné. Ak vezmeme napríklad stravovanie, ich kultúra stolovania je v našich očiach biedna; napríklad pretekanie sa v grganí je medzi pôvodnými domorodcami ich vlastnou špecialitou.
Na dovolenku v Taiwane sú treba aspoň 2 - 3 týždne. Taiwan je skrátka príliš ďaleko, aby ste si mohli povedať, že sa tam vrátite kedykoľvek, keď budete chcieť. Navyše je čo navštevovať. Ja som strávil v Taiwane 1 mesiac. Za takýto čas už môžete preniknúť do každodenného života ľudí a začať ich chápať. Odporúčam snažiť sa o to od začiatku a komunikovať s nimi (aj napriek zjavnej a až príliš často sa vyskytujúcej jazykovej bariére) - je to naozaj neobyčajný zážitok, otvorí sa vám úplne nový svet.
MICHAL TURČEK, FOTO: AUTOR