Riaditeľovi Slovenskej televízie ŠTEFANOVI NIŽŇANSKÉMU neschválila Rada STV rozpočet na tento rok a takmer ho odvolala. Hovorí, že všetko sa zaseklo na ministerstve kultúry, ktoré malo vykryť stratu.
Čím si vysvetľujete, že vás v stredu chcela rada odvolať?
„Videl som v tom zámer aj rukopis scenáristu a režiséra zo zákulisia. Scenár sa plnil od úvodu zasadnutia, keď predseda rady Bohumír Bobocký navrhol zmenu programu, aby vytvoril priestor pre všetkých členov rady na kritiku mňa a môjho manažmentu.“
Takže za odvolávaním je podľa vás predseda rady?
„Bol hlavným aktérom.“
Ale za vaše odvolanie nehlasoval len on, ale až deväť členov rady. Čím si to vysvetľujete?
„To je otázka pre členov rady.“
Je za tým politika?
„Mám na to názor, ale nebudem ho zverejňovať.“
Kto je zodpovedný za stav, v akom sa v súčasnosti STV nachádza?
„Je to veľmi zlá, umelo vytvorená situácia, do ktorej sa STV dostala nie zlyhaním Hrehu alebo Nižňanského. Ide o profesionálne zlyhanie niektorých úradníkov na ministerstve kultúry.“
Poslanec SNS Rafael Rafaj tvrdí, že nitky vedú k ministrovi kultúry. Aj podľa vás je za krízu televízie zodpovedný minister Maďarič?
„S ministerstvom prebiehala príprava zmluvy so štátom a potom prišla zrazu informácia, že nebude. Na priamu otázku, ako sa nahradí absencia zmluvy so štátom aj výpadok v príjme z reklamy, ktorú znižuje nový zákon o audiovizuálnom fonde, sme dostali prísľub, že sa kompenzácie budú riešiť pred tým, ako sa v roku 2010 podpíše zmluva so štátom.“
Do akej miery ovplyvňujú politici chod televízie?
„Priamo nie. Ale možno cez Radu STV a cez rozpočet.“
Vladimír Mečiar vo štvrtok povedal, že ste nastúpili ako kandidát, ktorého navrhol Smer, a že je zaujímavé, že nominanti Smeru vás teraz chceli odvolať. Cítite to aj vy tak, že ste stratili podporu Smeru?
„Nechám vás pri tom, čo ste konštatovali. Tiež si môžem klásť túto otázku. O príčinách a dôvodoch si môžem myslieť svoje. Ale nebudem tvrdiť niečo, čo nemôžem dokázať.“
Tvrdíte, že ste mali prísľub ministra kultúry a jeho štátneho tajomníka. Čo spôsobilo, že sa vám obrátili minister a Smer chrbtom?
„Zmena nastala na jeseň.“
Keď ste odvolali programovú riaditeľku Petru Kolevskú?
„Opäť by som mohol povedať, že si o tom myslím svoje. Bolo to po dohode o jej odchode.“
Nie je to aj tým že sa kamarátite skôr s pánom Rafajom?
„Toto nie je predsa o kamarátstve. Ja som sa stretol na pôde STV s viacerými politikmi, s viacerými zástupcami rôznych strán. Nejde o kamarátsky, ale profesionálny vzťah.“
Tvrdíte, že bez peňazí od štátu bude televízia v krízovom režime. Kde chcete zohnať peniaze?
„Využijem všetky možnosti, aby som získal peniaze aj doplnkovými formami. Je volebný rok, dá sa žiadať o istú mimoriadnu volebnú dotáciu. Blíži sa zimná olympiáda vo Vancouveri. S postupom digitalizácie budeme musieť zabezpečiť nákup modernej techniky, musíme riešiť reálne spravodajské štúdio, aby sme mohli odísť z virtuálneho štúdia, v ktorom máme technické problémy.“
Ale ministerstvo nie je povinné dávať televízii, platenej z poplatkov od divákov, peniaze. Žiaden zákon mu to neukladá.
„Zákon mu to neukladá, ale je to o pochopení reálnych potrieb existencie verejnoprávnej televízie a vytváraní podmienok na fungovanie v duálnom systéme. Existuje koncepcia Optimalizácia postavenia verejnoprávnych médií v Slovenskej republike.“
Keď vám neprídu peniaze od štátu, zrušíte naozaj Trojku, spustíte hromadné prepúšťanie, obmedzíte výrobu? Nie je to len výstraha pre radu, aby ste ju donútili schváliť druhý rozpočet s dotáciou od štátu?
„Musím zvažovať všetky možnosti, vzhľadom na rozpočet, aký Rada STV schváli. Veď my nemôžeme dopustiť, že televízia pobeží v takom chode, ako keby tie peniaze mali prísť a neprídu. A zrazu koncom mája zistíme, že nie sú peniaze a že zavrieme televíziu? V žiadnom prípade nechceme zadlžiť STV.“
Zatiaľ záruku dotácie nemáte. Aký scenár je pre televíziu reálny?
„My sme postavili rozpočet na základe dohody a sľubu z ministerstva. A rada nás zaviazala vypracovať aj rozpočet, ktorý nebude rátať s dotáciou. Je na rade, ktorý rozpočet schváli.“
Deň po zasadnutí rady, na ktorej vás odvolávala, ste nečakane odvolali výrobného riaditeľa Juraja Dobiša. Prečo, a prečo tak náhle?
„Nebudem sa vyjadrovať. Odvolávanie nemalo právnu oporu, pretože sa nenaplnili zákonné dôvody na takýto návrh. Považujem to za nešťastné a účelové divadielko.“
Súvisí odvolanie Dobiša so zasadnutím rady?
„Už sa nebudem k tomu vyjadrovať.“
Nie je to preto, že je to akási podmienka zo strany Smer? Alebo, že to môže byť výsledok politických dohôd, či podmienka ministra, aby sa priklonili k vašej požiadavke dotácie, alebo aby ste neboli nabudúce odvolaný?
„Odmietam takéto špekulácie, veď by z toho mohol ktosi začať vyvodzovať dôsledky pre naplnenie trestných činov vydierania či nátlaku, nie?“
O čom ste sa rozprávali na stretnutí s ministrom Maďaričom?
„Keď sa dvaja chlapi rozprávajú medzi štyrmi očami, má to zostať medzi nimi.“
Ale on je minister a vy ste šéf verejnoprávnej televízie. Bolo to o peniazoch alebo o politických dohodách?
„Už som vám odpovedal.“
Čo je vašou programovou prioritou, na ktorú ste hrdý?
„Okrem skvalitňovania spravodajstva, dokumentárnej tvorby, návratu diskusných relácií je to aj spustenie športového okruhu. V programovej sfére to je projekt Najväčší Slovák, ktorý sa bude prelínať celým rokom. Odrazí sa v spravodajstve, v dokumentoch aj v zábavných formátoch. Máme snahu prezentovať našich najšikovnejších, najkvalitnejších, najmúdrejších ľudí. Je to aj séria koncipovaných večerov v kontexte Slovenska v Európskej únii. Ďalej Eurosong, kde po dlhých rokoch dáme príležitosť mladým slovenským autorom.“
Akú máte predstavu o galavečeroch?
„Predstavením krajiny Európskej únie tak, že by sa z nej odvysielal dokument, aby divák mal možnosť trochu k nej privoňať. Potom by bol nosný galavečer – hodina, hodina a pol, kde by sa predstavili kvalitní umelci a bola by tam kvalitná kultúra príslušného štátu. Súčasťou večera by bol celovečerný film z kinematografie tej ktorej krajiny, ktorý by si v predstihu na základe hlasovania vybrali diváci. Večer by mohla ukončiť diskusia za účasti osobnosti z kultúrnej, politickej či spoločenskej sféry krajiny, respektíve Slovákov, ktorí v tej krajine žijú.“
S myšlienkou, že obnovíte Zlatú bránu, to myslíte vážne?
„A prečo nie? Prečo by STV nemala stavať na tradícii a silných značkách, ktoré vybudovala?“
Ako bude vyzerať?
„Určite to nebude Zlatá brána ako za socializmu, bude to posun k dnešnej dobe. Chceme dať priestor mladým talentom. Táto súťaž bola jedinečná.“
Objavia sa tam aj pôvodní protagonisti?
„To nechajme ako prekvapenie pre divákov.“
V programe plánujete aj Televarieté. Akú má mať podobu?
„Bude to hudobno-zábavný program, ktorý má vysielať signál, že v našej vlasti máme pestrú paletu umelcov, ktorí vedia zabaviť televízneho diváka.“
Ako sa vám podarilo získať Adelu Banášovú?
„Boli by ste prekvapení, koľko ľudí chodí so svojimi projektmi, ale aj my máme predstavu, aké formáty by sme chceli na obrazovku dostať a akého diváka osloviť, pretože mladý divák nám chýba.“
Vyšli ste jej v ústrety, keďže chce mať vlastnú talkshow?
„Komunikácia prebiehala už dlhšie, nedá sa povedať, kto prišiel prvý.“
Ako bude talkshow vyzerať?
„Nie je to klasická talkshow. Je kombinovaná s prvkami zábavy. Je to možnosť, aby sa Adela prezentovala v inej polohe, ako sú na ňu diváci zvyknutí. Podrobnosti nebudeme zverejňovať.“
Vy ste pri nástupe hovorili, že nebudete ťahať známe tváre z komercie. Tvárou STV sa stávajú tváre z komerčných televízií ako Bičan, Marcin, Banášová. Zmenili ste názor?
„Tie veci sú vo vývoji. Trh je veľmi malý. Keby ste sa spýtali, kto sú typické tváre STV, tých ľudí nie je tak veľa. Ak by sme chceli dnes tvrdiť, že vami vymenované osobnosti sú tvárami komerčných televízií, tak by sme prišli na to, že vzišli práve z STV.“
Členom rady sa nepozdáva, že cena talkshow je neprimeraná, že je oveľa drahšia, akú mal Milan Kňažko Takí sme boli. Ako to je?
„Považujeme za zvrátenosť, že sa rada vyjadruje k nákladovým položkám jednotlivých relácií. To nie je zdravá vec. Prezrádza sa tak obchodné tajomstvo a televízia sa dostáva do nevýhodnej pozície pri vyjednávaní s partnermi.“