
Prezident Asociácie súkromných lekárov Ladislav Pásztor. FOTO SME – JÁN KROŠLÁK
BANSKÁ BYSTRICA – Značná časť súkromných lekárov združených v Asociácii súkromných lekárov stráca trpezlivosť a situácia sa radikalizuje. Povedal to v sobotu po rokovaní valného zhromaždenia asociácie, na ktorej privítali ministra zdravotníctva Romana Kováča pesničkou Nie sme zlí, Ladislav Pásztor.
„Nálady medzi členmi sa pohybujú od výziev na jedno– až trojdňové prerušenie poskytovania zdravotnej starostlivosti, až po ošetrovanie len akútnych pacientov,“ hovorí Pásztor. Ministrovi Kováčovi dávajú mesiac na to, aby zvýšil hodnotu bodu a kapitácie, inak pristúpia k nátlakovým akciám.
Pre neštátnu špecializovanú ambulantnú starostlivosť sa zvýšenie ceny bodu stáva údajne existenčnou otázkou. „Akákoľvek nezaplatená faktúra po lehote splatnosti znamená pre fyzickú osobu exekúciu súkromného majetku. Keď lekár na pár týždňov ochorie alebo poisťovňa mešká s platením, hrozí mu exekúcia a musí sa rozhodnúť, či radšej nezavrieť ambulanciu a prihlásiť sa na úrade práce,“ dodávajú predstavitelia asociácie.
Asociácia žiada ministerstvo, aby hodnota bodu ambulantných špecialistov stúpla od 1. júla z doterajších 30 halierov na 50. Minister Kováč však tvrdí, že úprava je možná najskôr od septembra. Súkromní lekári teda žiadajú aspoň rešpektovať maximálnu povolenú hodnotu 40 halierov.
„Určite by sme peniaze dostali, keby sa spotreba liekov udržala na 30 percentách z celkového balíka. Najoptimistickejší variant však presahuje 37 percent,“ dodáva prezident Pásztor. V tejto súvislosti upozornil, že v USA je hodnota liekov na jedného občana 220 dolárov a u nás 66 USD. „Kto od nás môže chcieť, aby sme liečili pri takomto pomere na európskej úrovni,“ pýtajú sa súkromní lekári. Podľa Pásztora asociácia môže znížiť náklady na lieky o 5 percent, ale lekári sa, ako hovorí, nemôžu vrátiť do doby kamennej.
DANIEL VRAŽDA