DEMÄNOVSKÁ DOLINA. Zastupujúci starosta Demänovskej Doliny Štefan Šramka sa nemôže dostať takmer tri týždne do svojho úradu. Verí však, že úrad prevezme ešte v tomto týždni.
Nezákonne zvolený starosta Ivan Šimko nerešpektuje rozhodnutie Ústavného súdu o neplatnosti volieb v obci a do včerajšieho dňa neodovzdal úrad. Podľa právnika Jiřího Martausa tak mal urobiť bezodkladne. Nález Ústavného súdu o neplatnosti volieb je právoplatný už viac ako 20 dní.
Neúspešné pokusy
Poslanci aj bývalý starosta Šramka, ktorý má nahradiť neprávoplatne zvoleného Šimka, sa pokúšali prevziať samosprávu niekoľkokrát. Poslankyňa Daniela Setteyová tvrdí, že Šimko na niekoľko dohodnutých stretnutí neprišiel. Raz mal byť na pohrebe, druhý raz neprišiel pre neodkladné povinnosti. Posledný pokus urobili poslanci minulý piatok, ale úrad našli zamknutý. Poslanec Jakub Vojtek tvrdí, že starostovo auto parkovalo pred obecným úradom. Šimko, od ktorého sa po mediálnom tlaku dištancovala už aj strana Smer, bol podľa neho v tom čase zamknutý v úrade, ale neotváral.
„Uvažovali sme aj o tom, že by sme požiadali políciu o asistenciu,“ povedal Vojtek.
Rokovanie v Mikuláši
O situácii v Demänovskej Doline v pondelok hovoril Šimko s Vierou Terekovou, prednostkou Obvodného úradu v Liptovskom Mikuláši. O stretnutie údajne požiadal Šimko.
„Pán Šimko chcel vedieť, či má, alebo nemá odovzdať úrad, a komu ho má odovzdať. Chcel najmä, aby mu to prednostka dala na papieri. Samozrejme, prednostka a právnik povedali, že rozhodnutie v tejto veci nie je v ich kompetencii,“ konštatoval advokát Jiří Martaus, ktorý zastupoval víťazných Demänovčanov pred Ústavným súdom.
Šimko výsledky stretnutia odmietol komentovať. „Napíšte, že nemám žiadny problém odovzdať úrad,“ povedal pri odchode.
„Nie je žiadny problém. Treba akceptovať nález Ústavného súdu,“ vyhlásila Tereková.
Územný plán
V polovici decembra zvolal Šimko mimoriadne zasadnutie zastupiteľstva, na ktorom traja z piatich poslancov schválili územný plán obce. V tom čase už bolo viac ako dva týždne rozhodnutie Ústavného súdu o neplatnosti volieb známe. Šimkovi schválili aj ročnú odmenu vo výške viac ako 200tisíc korún v čase, keď už bol nález o neplatnosti volieb právoplatný. Podľa advokáta Martausa sú kroky starostu a zastupiteľstva neplatné a požiadal prokuratúru, aby proti rozhodnutiam podala protest.
Neústavné voľby
Dva mesiace pred komunálnymi voľbami sa do Demänovskej Doliny prihlásilo na pobyt 177 ľudí, ktorí s obcou nemajú nič spoločné. Vo voľbách ich hlasovalo takmer 170, čo je viac ako polovica zúčastnených voličov. Po voľbách sa noví Demänovčania z pobytu opäť odhlásili. Za hlasovanie vo voľbách mali dostať permanentky na lyžiarske vleky. Hromadné prihlasovanie ľudí organizoval podľa poslanca Vojteka terajší poslanec obecného zastupiteľstva Andrej Kollár, bývalý predseda predstavenstva spoločnosti Ski Jasná. Kollár sa so zvoleným starostom dobre pozná. Práve na adresu budovy Ski Jasná sa noví voliči prihlasovali k pobytu.
Voľby vyhral neznámy dôchodca Ivan Šimko, ktorý má v obci chatu.
„Volebné právo minimálne v desiatich prípadoch, nebolo slobodné, pretože sa na voľbách zúčastnili iba pre prísľub finančných výhod,“ konštatovali ústavní sudcovia v náleze.
Spoločnosť Ski Jasná medzi časom zmenila názov na Jasná Nízke Tatry. Firma manažérsky riadená ľuďmi z J&T má prenajaté lukratívne pozemky pod Chopkom, kde chce investovať. Pozemky pri Vrbickom plese má údajne prenajaté aj poslanec Kollár.
Napíšte, že nemám žiadny problém odovzdať úrad.
Ivan Šimko, nelegitímny starosta Demänovskej Doliny