Obama hľadá liek pre Ameriku

Budúci prezident Barack Obama a demokratická väčšina v Kongrese intenzívne rokujú o rekordnej štátnej pomoci pre potápajúcu sa americkú ekonomiku.

Senát nedovolil zložiť prísahu Rolandovi Burrisovi, ktorý dostal kreslo od guvernéra Illionoisu obvineného z korupcie. Sporný mandát má aj minnesotský demokrat Al Franken, ktorý vyhral len o pár hlasov (pod článkom).Senát nedovolil zložiť prísahu Rolandovi Burrisovi, ktorý dostal kreslo od guvernéra Illionoisu obvineného z korupcie. Sporný mandát má aj minnesotský demokrat Al Franken, ktorý vyhral len o pár hlasov (pod článkom). (Zdroj: REUTERS)

WASHINGTON, BRATISLAVA. Dosť bolo dovoleniek, začína sa opäť pracovať. Do amerického hlavného mesta sa vrátili všetci kongresmani, lobisti a ďalší politický establišment.

V nóbl hoteli Hay-Adams, len pár krokov od Bieleho domu, sa ubytoval aj novozvolený prezident Barack Obama. Pobudne v ňom dovtedy, kým v Oválnej pracovni nevystrieda Georgea Busha.

Vo Washingtone sa včera zišiel už 111. Kongres. Obe komory - Snemovňu reprezentantov aj Senát - kontrolujú demokrati, čo pomôže Obamovi pri presadzovaní jeho plánov. No už prvý deň poznačili zvady o kreslá dvoch senátorov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Prioritou ekonomika

Jedným z prvých rozhodnutí nového Kongresu bude odsúhlasenie hospodárskeho balíka prezidenta Obamu, ktorý sa ujme úradu o dva týždne. Ten chce na oživenie ekonomiky vynaložiť 775 miliárd dolárov, celkovo sa tak záchrana amerického hospodárstva vyšplhá až na osem biliónov dolárov.

Obamova snaha zachrániť hospodárstvo však utrpela hneď na úvod nepríjemnú stratu. Minister obchodu v pripravovanej vláde Bill Richardson ešte ani nenastúpil do úradu a už musel rezignovať. Guvernér štátu Nové Mexiko totiž čelí vyšetrovaniu pre možnú korupciu.

Spory o dvoch senátorov

Ešte predtým, než sa zákonodarcovia pustili do práce, demokrati oslavovali svoju výraznú prevahu. V Senáte však mala párty trpkú príchuť. Na vine sú dve senátne stoličky, o ktoré sa stále vedú spory.

SkryťVypnúť reklamu

Ak sa započítajú, demokrati by mali najväčšiu prevahu za uplynulých 30 rokov, zastupovalo by ich 59 senátorov. Do Washingtonu pricestoval Roland Burris, ktorého na Obamovu stoličku vyslal guvernér Illinois Rod Blagojevich. Ten však čelí obvineniu z korupcie a z toho, že sa Obamovo kreslo v Senáte pokúšal predať.

Demokrati aj republikáni preto medzi zákonodarcami neradi vidia niekoho, kto bude poznačený Blagojevichom. Senát nakoniec Burrisa - 71-ročného bývalého generálneho prokurátora Illinois - vôbec nepustil do rokovacej sály a znemožnil mu zložiť senátorskú prísahu. Burris radšej zo sály odišiel a zvažuje ďalšie právne kroky. Ďalším sporným je mandát z Minnesoty. Aj dva mesiace po voľbách tam nie je jasné, či vyhral demokrat Al Franken, alebo republikán Norm Coleman.

SkryťVypnúť reklamu

V prvých výsledkoch viedol Coleman o 215 hlasov z takmer troch miliónov odovzdaných. Po nekonečnom prepočítavaní však Franken zvrátil stav a vedie o 225 hlasov. Tento výsledok odobrila aj volebná komisia, republikán chce však všetko riešiť na súde.

Naj Kongres

V každom prípade, 111. Kongres má niekoľko naj prívlast­kov. Podľa analýzy Pew je nábožensky najrôznorodejší. Keď pred polstoročím boli tri štvrtiny zákonodarcov protestantmi, dnes je ich iba 55 percent.

Bude tiež najstarší, veď priemerný vek je 57 v Snemovni a 63 v Senáte, píše denník USA Today.

V Kongrese bude tiež viac žien, Hispáncov a Ázijcov.

Kongres má tiež čo naprávať. Veď podobne ako odchádzajúci prezident Bush, má neuveriteľne zlý imidž. Podľa Gallupovho ústavu je jeho popularita iba 20­ percentná.

SkryťVypnúť reklamu

Ak nebudeme konať rýchle a smelo, môže nastať oveľa hlbší ekonomický pokles, ktorý by mohol viesť k nezamestnanosti s dvojciferným číslom a americký sen by sa mohol ďalej vzďaľovať.

Barack Obama

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  5. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  6. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  7. Probiotiká nie sú len na trávenie
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 442
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 080
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 695
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 622
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 048
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 1 877
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 714
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 581
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu