BRATISLAVA. Dôchodca z bratislavského Ružinova dostal približne 400eurový dôchodok. Poštárka mu dala na ruku tri stoeurové bankovky (sto eur je 3012 korún), jednu päťdesiatku (50 eur je 1506 korún) a zvyšok v nižších nominálnych hodnotách bankoviek a v minciach. Rozpočet domácnosti doplnila svojím dôchodkom jeho manželka. Aj jej však poštárka vyplatila rentu v bankovkách príliš vysokej hodnoty.
Rozhorčení v Coop Jednote
Obchodníci, najmä tí, ktorí majú svoje prevádzky na dedinách, už začali upozorňovať na problémy.
Predavači totiž nevedia vydávať napríklad zo stoeuroviek pri malých nákupoch. Nemajú dostatok eurovej hotovosti. Predseda Coop Jednota Slovensko Gabriel Čolár už poslal preto rozhorčený list šéfovi Slovenskej pošty Liborovi Chrástovi. Informoval už aj splnomocnenca vlády pre zavedenia eura Igora Baráta.
Pošta sa od tohto problému dištancuje. Hovorca pošty Juraj Danielis tvrdí, že problém nie je na ich strane, ale na strane obchodníkov, „ktorí nie sú schopní vydávať ľuďom z bankoviek vyšších nominálnych hodnôt“.
„Doručovatelia Slovenskej pošty robia maximum pre to, aby výplata dôchodkov zahŕňala čo najviac typov bankoviek,“ povedal Danielis. Záväzkom pošty je výplata dôchodkov vo vymeranej výške, žiaden predpis ju nezaväzuje vyplácať dôchodcom renty v menších bankovkách, zdôraznil. Nič by však pošte v takejto ústretovosti nemalo brániť.
Podľa Danielisa sa však môžu dôchodcovia s poštárom dohodnúť na tom, v akých bankovkách, prípadne minciach, im dôchodok vyplatí.
Zlá komunikácia
Ruky preč od problému dáva aj Sociálna poisťovňa. „Pokiaľ ide o to, v akých nominálnych hodnotách majú byť vyplácané dôchodky, to je záležitosť pošty. Tak ako pri výplate dôchodkov v slovenských korunách, ani pri výplate v eurách Sociálna poisťovňa nezasahuje do tejto výlučnej kompetencie Slovenskej pošty,“ povedala hovorkyňa Sociálnej poisťovne Lýdia Výborná. Základný nedostatok pravdepodobne spočíva v zlej komunikácii troch vládnych inštitúcií – Slovenskej pošty, Sociálnej poisťovne a vládneho výboru pre zavedenie eura.
Podľa pošty totiž poisťovňa aj vládny splnomocnenec Barát neskoro zareagovali a začali rokovať o predzásobení sa obeživom nižších nominálnych hodnôt až na jeseň. Barát si myslí, že to nie je neskoro, hoci priznáva, že objednávky na europeniaze museli obchodníci a inštitúcie poslať ešte v marci. „Určite sa však tieto objednávky dali meniť,“ povedal Barát. Tvrdí, že sa vynasnaží cez vládu presadiť, aby pošta musela vyplácať dôchodky v nižších nominálnych hodnotách už vo februári.
Dôchodcovia vraj prijímajú svoje dôchodky v eurách celkom stoicky. „Ľudia prijali dôchodky v novej mene bez problémov,“ povedala poštárka zo Starých Hôr neďaleko Banskej Bystrice. Zatiaľ však mnohí platia v obchodoch ešte slovenskými korunami, problém s bankovkami s príliš vysokými hodnotami preto ešte nevnímajú.
Virtuálne peniaze
Viacerí dôchodcovia predišli týmto problémom tak, že si ešte do konca minulého roka zriadili v banke bežný účet s platobnou kartou, na ktorý im priamo Sociálna poisťovňa pošle dôchodok.
Hovorkyňa VÚB Alena Walterová povedala, že v novembri 2008 si založilo bežný účet až o 60 percent seniorov viac ako po iné mesiace. Decembrové údaje zatiaľ nemajú. Podľa hovorkyne Poštovej banky Hany Šimkovej od začiatku minulého roka k jeho koncu stúpol počet seniorských bežných účtov dvojnásobne. „Pritom v 45 percentách prípadov dôchodcovia požiadali aj o vydanie platobnej karty,“ povedala Šimková.
Problémom sú obchodníci, ktorí nie sú schopní vydávať ľuďom z bankoviek vyšších nominálnych hodnôt.
Juraj Danielis, hovorca Slovenskej pošty
Autor: wm