BRATISLAVA. Ľudia, ktorí sa chystajú od januára do dôchodku, musia počítať s ďalším znížením solidarity pri výpočte ich dôchodku. To znamená, že výška ich penzie, bude závisieť z väčšej miery od ich predchádzajúcich zárobkov.
Ľuďom, ktorí od roku 1984 zarábali menej, ako bola priemerná mzda v hospodárstve v jednotlivých rokoch, sa zohľadní už len 24 percent, ktoré žiadateľovi o dôchodok chýbali do dosiahnutia priemernej mzdy. Minulý rok sa novým dôchodcom brali do úvahy o štyri percentá viac.
Negatívne sa to podľa exministerky práce a poslankyne SDKÚ Ivety Radičovej dotkne ľudí s nízkymi zárobkami. Vypočíta sa im totiž nižší dôchodok. „Mnohí dôchodcovia však dostanú dorovnané do minimálneho dôchodku zo štátneho rozpočtu, takže ani oni na tom nestratia,“ povedala Radičová.
Na druhej strane, s vyššími penziami môžu rátať tí, ktorí mali počas aktívneho života nadpriemerné príjmy. Tí sú, prirodzene, v menšine.
Priveľké rozdiely
Miera solidarity sa znižuje už postupne od roku 2006. Tento princíp je však pre ľudí výhodnejší ako pôvodný, ktorý zaviedol minister práce Ľudovít Kaník svojou dôchodkovou reformou. Vtedy sa na plnú zásluhovosť v prvom pilieri malo prejsť už v roku 2007. To sa však vtedajšej koalícii zdalo pred voľbami sociálne neúnosné, a preto počas ministerky Radičovej sa prechod na plnú zásluhovosť predĺžil do roku 2014.
Zo skutočnej mzdy bez solidárneho prerozdeľovania by sa dôchodky mali vypočítavať až od roku 2015.
Skôr ako bude koniec
Na systém plnej zásluhovosti v prvom pilieri v roku 2015 možno ani nedôjde. Podľa Barbory Petrovej z tlačového oddelenia ministerstva práce sa v súčasnosti analyzujú možnosti prehĺbenia princípu solidarity v priebežnom pilieri. „Tieto budú predstavené v rámci pripravovanej Stratégie povinného dôchodkového systému,“ dodala.
Miera solidarity
S miernym znížením solidarity sa súčasne od januára 2009 mierne zvýši zásluhovosť pri výpočte dôchodkov v prípade osôb, ktorých priemerná hrubá mzda od roku 1984 bola vyššia ako 1,25-násobok priemernej mzdy na Slovensku v jednotlivých rokoch.
V roku 2008 sa týmto osobám pri výpočte dôchodku berie do úvahy 72 percent zo sumy, ktorá je v rozmedzí 1,25-násobku až trojnásobku priemernej mzdy na Slovensku.
V roku 2009 sa však bude brať do úvahy už 76 percent.