Utorok, 15. jún, 2021 | Meniny má VítKrížovkyKrížovky
CENY KLESAJÚ, NO KTO NEPOTREBUJE NOVÉ AUTO SÚRNE, MAL BY EŠTE ČAKAŤ

Euro stlačilo ceny áut

Ak ste si kúpu nového auta odložili do nového roka, urobili ste dobre. Ceny áut pôjdu totiž dolu. Ťahá ich konkurencia, celosvetová kríza, ale aj euro.

Predajcovia sa snažia osloviť zákazníkov bezchybným vzhľadom áut i akciami.Predajcovia sa snažia osloviť zákazníkov bezchybným vzhľadom áut i akciami. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ – ČTK)

BRATISLAVA. Ceny áut by v januári mali ísť dolu, tvrdia predajcovia. Ak ste teda s kúpou nového vozidla vyčkávali, zdá sa, že ste sa rozhodli správne. Hoci mnohí obchodníci ešte nemajú zverejnené cenníky, tvrdia, že nové ceny v eurách budú nižšie, než boli tie v slovenských korunách.

„Čakáme na nové cenníky, kde budú ceny nižšie,“ hovorí Jozef Ozaniak, predajca spoločnosti M a H, ktorá ponúka autá značky Opel a Chevrolet. Podľa Bernarda Sztuku z predajne značky Peugeot v Bratislave ide o celoeurópsky trend.

„Ceny áut klesali počas celého minulého roka, či už pre finančnú krízu, alebo pre silnejúcu konkurenciu.“ Ceny áut stlačilo dolu podľa hovorkyne Kia Motors Silvie Tajblíkovej okrem konkurencie aj euro.

Hlavný analytik Trend Analyses Ján Kovalčík si myslí, že terajšie zlacňovanie ešte zďaleka nevyužíva možnosti, ktoré dovozcovia majú. „Tridsaťpercentné zhodnotenie koruny k euru za posledné obdobie sa ešte zďaleka celé neprenieslo do nižších cien,“ hovorí Kovalčík. Predajcovia áut podľa neho využívajú, že tunajší spotrebitelia porovnávajú ceny najmä s Českom, ktoré je v cenách áut bez dane so Slovenskom najdrahšou krajinou únie.

Dopredaj zásob

Niektorí predajcovia začali nový rok ešte s dopredajom modelov zo skladov. „Na skladové vozidlá, vyrobené v roku 2008, budú zľavy pri všetkých značkách,“ potvrdila majiteľka firmy Auto Valušek Klaudia Valušková. Očakávať sa podľa nej dá zlacnenie značiek Škoda, Volkswagen, Kia, Fiat či Alfa–Romeo. To, kedy a o koľko, však závisí od importérov a výrobcov.

Minuloročné vozidlá dopredáva aj značka Nissan. „Zo všetkých cenníkových cien ide o 30- percentnú zľavu na autá v skladoch. Niektoré verzie ešte sú, iné sme vypredali,“ povedal Peter Švadlenka z bratislavskej spoločnosti Auto-Impex. Micry a Note sú, ak hľadáte Pathfindery a Navary, možno nájdete ešte nejaké kusy. X-traily sú vypredané, povedal Švadlenka. Model Navara vás vyjde takmer o 8000 eur (240-tisíc korún) lacnejšie. Kúpite ho za niečo vyše 18-tisíc eur (542­tisíc korún) namiesto 25-tisíc eur (750-tisíc korún). Táto akcia na modely Nissan však trvá len do dneška. To, či firma chystá nové akcie a zľavy, Švadlenka zatiaľ povedať nevedel.

Autá dopredáva aj Suzuki. Značka ponúka štyri dopredajové a dve novoročné akcie - model SX4 za 9999 eur (niečo vyše 300-tisíc korún) a model Swift Freeze za 9950 eur (vyše 299,7­tisíca korún). „Počet týchto modelov je limitovaný, pri SX4 ide do akcie 120 kusov,“ potvrdil predajca značky Suzuki z bratislavskej predajne Auto-Ideal Cyril Kuchár.

Nové ceny a zľavy

Nové eurové cenníky už majú predajcovia Peugeotu. „Ceny niektorých modelov išli oproti decembru 2008 dolu, pri iných sa cena iba prerátala na eurá,“ vysvetlil Sztuka. Zlacnela obľúbená „dvestosedmička“. Pri trojdverovom modeli 207 spustila značka z ceny takmer 1,7-tisíca eur (51-tisíc korún).

Škodovka zverejnila nový cenník ešte minulý rok v auguste, po oznámení konverzného kurzu. „Pod názvom „Novoročné ceny“ získavajú zákazníci bonus do výšky 2500 eur (teda niečo vyše 75-tisíc korún) pri kúpe nového modelu značky Škoda,“ povedala hovorkyňa spoločnosti Škoda Auto Lucia Busquet. Bonus sa vzťahuje na modely Škoda Octavia, Škoda Octavia Tour, Škoda Room­ster a Škoda Fabia. Ku kúpeným modelom pribalí Škoda aj zimné pneumatiky s diskmi.

Do konca mesiaca zlacnie o stotisíc korún, teda o vyše 3300 eur aj model Superb, povedal vedúci predaja značky Škoda z predajne Porsche Inter Auto v Bratislave Ladislav Hagara.

Od začiatku januára má nové cenníky značka Kia. „Zlacneli všetky modely,“ povedala Taj­blíková. Okrem zníženia cien v cenníkoch ponúka táto značka navyše aj zľavy na modely Picanto, Sportage a Sorento. Kúpite ich o 700 až o 6700 eur (21-tisíc až 200-tisíc korún) lacnejšie.

To, aké zľavy čakajú záujemcov pri modeloch Opel, nevedel Ozaniak konkretizovať. „Akcie sú aj budú, len zákazníci musia byť trpezliví pre cenníky,“ vysvetlil. Cenníky modelov Opel chýbajú aj na oficiálnej stránke značky. Podobne je na tom Chevrolet.

Iné zvýhodnenia

Ceny modelov nemenila oproti minulému roku značka Citroën. „Ceny sú také isté, ako boli v decembri,“ povedal Martin Bilčík, predajca značky z Pezinka. Značka ponúka zľavy na lízing, napríklad na model C3 vo výške 30-tisíc korún, teda necelých tisíc eur, dodal predajca.

Zvýhodnený nákup vozidla cez lízing ponúka Škoda Auto. „Zákazníkom ponúkame výhodné financovanie na tretiny s úrokom nula percent,“ povedala Busquet. Napríklad za model Škoda Fabia tak zaplatíte v predajni pri kúpe vozidla 2,7­tisíca eur (83-tisíc korún). Nulový lízing prichystal zákazníkom aj Fiat, k tomu im pribalí zmluvné poistenie zadarmo na tri roky.

Niektorí predajcovia chcú prilákať zákazníkov do predajní aj inými akciami. Auto Valušek napríklad projektom predajných a popredajných služieb pre handicapovaných motoristov.

Čaká sa na nové cenníky

BRATISLAVA. Záujemca o kúpu auta so zľavou musí počítať s tým, že počas prvých dní roka len ťažko získa komplexný prehľad o akciách, ktoré predajcovia ponúkajú. Zistili sme to v piatok počas okružnej cesty Bratislavou, ktorá mala jasný cieľ: nájsť výhodnú ponuku na kúpu nového vozidla.

Vyrazili sme na petržalský obchvat. Ten sa totiž stal obľúbenou lokalitou pre predajcov áut. Dajú sa tu kúpiť značky Škoda , Renault, Kia, Toyota, Suzuki, Volkswagen, Porsche, Peugeot, Seat, Opel, Chevrolet, Saab, Mazda, Fiat a Citroën.

Keďže internetové stránky ani jedného z týchto predajcov nám nedokázali poskytnúť informáciu, či a ako budú ich salóny v prvých dňoch roka otvorené, ostávala len osobná návšteva. A viera, že v prvý pracovný deň roka otvoria.

Začali sme u predajcu škodoviek IMPA. V akcii ponúka nové Škody Fabia Sport Edition. Modely s mimoriadnou výbavou ponúkal po sčítaní všetkých zliav aj o 3000 eur (90 000 korún) lacnejšie než štandardné modely Fabia Sport. Zatiaľ čo Fabia Sport s motorom 1,4 litra a výkonom 85 koní stojí podľa cenníka 13 244,37 eura (399 900 korún), Fabiu Sport Edition s takým motorom kúpite v IMPA už za 11 950 eur (360 000 korún). Oproti štandardnej Fabii Sport máte však vo Fabii Sport Edition v cene aj výbavu za 1394 eur (42 000 korún) a sadu zimných pneumatík na diskoch.

Druhý predajca, ktorý nás vedel informovať o aktuálnych cenách a zľavách, bol Peugeot. Peugeot 207 vo výbave Trendy Globe s motorom 1,4 litra a výkonom 95 koní stojí podľa cenníka 14 370 eur (432 910 korún). My sme auto mohli mať za 12 082,59 eura (364­tisíc korún), teda so zľavou 2287,41 eura (68 910 korún). Ak by sme ho chceli kúpiť na živnosť, mohli by sme získať ďalšiu, trojpercentnú zľavu. U predajcu M a H, ktorý ponúka značky Opel, Saab a Chevrolet, nás potešil vystavený Opel Insignia, auto roka 2009. Nové ceny pre model strednej triedy Opel Astra, o ktorý sme prejavili záujem, nám už vedeli poskytnúť aj s akčnou ponukou – zľavou 2000 eur (60 252 korún). Model vo výbave Essentia s motorom 1,4 litra a výkonom 90 koní stojí podľa cenníka 15 580 eur (469 363 korún), no mohli sme ho dostať za 13 580 eur (409 111 korún). Ďalšie zľavy by sa dali získať nákupom viacerých vozidiel či financovaním auta na lízing. Výšku zliav nám sľúbili upresniť tento týždeň.

Predajca vozidiel Kia - Slovakia Auto - mal síce v piatok na Einsteinovej ulici otvorené, ale nevedel sa nám zaručiť, či ceny a zľavy uvádzané pre modely Kia Rio a Kia Ceed platia aj v novom roku. Aktuálne ceny by mal vedieť tento týždeň.

Vladimír Ješko
Výhodné akcie

Nissan

Výpredaj zásob do 6. januára ­ zľava 30 percent na vybrané modely.


Škoda

Bonus do 2500 eur (75-­tisíc korún) pri kúpe nových modelov Octavia, Octavia Tour, Fabia a Roomster.

Zákazník k autu získa bezplatne zimné pneumatiky s diskmi.


Kia

Model Picanto so zľavou 700 eur (21­-tisíc korún) z novej cenníkovej ceny 8050 eur (vyše 242­-tisíc korún).

Sportage so zľavou 1000 eur (30-­tisíc korún) z novej ceny takmer 20­-tisíc eur (vyše 600­-tisíc korún).

Sorento so zľavou 6670 eur (vyše 200­-tisíc korún) z novej ceny 29,5-­tisíca eur (890-­tisíc korún). Zľavy sú s DPH.


Peugeot

Model 207 Globe v základnej trojdverovej verzii za 9953 eur (necelých 300–tisíc) namiesto 11,7­tisíca eur podľa cenníka.


Suzuki

Dopredaj modelov Splash za 9593 eur (289-­tisíc korún) a SX4 diesel za takmer 12,6-­tisíca eur (379­-tisíc korún).

Limitovaná edícia 120 kusov SX4 1,5 GLX za 9999 eur (vyše 301-­tisíc korún).

Dopredaj modelu Swift Freeze so zľavou 3,5-tisíca eur (106­tisíc korún) za 9950 eur.


Fiat

Fiat Punto Classic od 7590 eur (niečo vyše 228­tisíc korún), k modelu predajca pribalí povinné zmluvné poistenie na tri roky zadarmo.

Fiat Bravo v akcii od 12 670 eur (takmer 382-­tisíc korún), k modelu lízing s nulovým úrokom.

Zdroj: predajcovia

Platiť sa dá ešte aj korunami

Odkladal som kúpu auta do poslednej chvíle roka 2008. Ostala mi dosť veľká hotovosť v korunách.Môžem ju ešte použiť? Čitateľ

Ak vám ostala väčšia hotovosť v korunách, nemusíte ju zamieňať za eurá. Predajcovia sú pripravení do 16. januára prijať platbu za auto aj v korunách. „Akúkoľvek formu zaplatenia vozidla, v korunách i v eurách, akceptujeme do 16. januára,“ povedala majiteľka predajní Auto Valušek Klaudia Valušková. Podobne pripravení na korunovú hotovosť sú aj ostatní predajcovia. Podľa Jozefa Ozaniaka z firmy M a H je však platba v hotovosti zriedkavosťou. „Pri autách sa 99 percent platieb robí prevodom. Ale ak by chcel zákazník platiť v hotovosti v korunách, nie je to problém,“ dodal.

(zz)

Predaj áut v USA klesol v decembri na 16-ročné minimum

NEW YORK. Predaj áut v USA klesol v decembri o 35 až 40 percent, čo znamená, že sa vlani v Spojených štátoch predalo okolo 13,2 milióna osobných a ľahkých nákladných áut, najmenej od roku 1992. V roku 2007 sa predalo asi 16,3 milióna áut. Uviedol to v analýze vývoja automobilového trhu analytik automobilky Ford George Pipas.


V Nemecku sa predalo najmenej áut za posledných 28 rokov

DUISBURG. Minulý rok bol z hľadiska predaja nových áut v Nemecku najhorší od znovuzjednotenia krajiny. Podľa experta v oblasti automobilového priemyslu Ferdinanda Dudenhöffera bolo zaregistrovaných 3,066 milióna nových áut, čo je najmenej od roku 1990, keď ich počet dosiahol 3,041 milióna.


Trh s vozidlami v Španielsku zaznamenal historický prepad

MADRID. Predaj áut v Španielsku sa v roku 2008 znížil o 28 percent, čo je najväčší zaznamenaný prepad v histórii. Informovala o tom asociácia španielskych výrobcov automobilov ANFAC.

Vlani sa v krajine podľa asociácie predalo 1,16 milióna automobilov oproti 1,61 milióna v roku 2007. V decembri dosiahol medziročný pokles až 49,9 percenta.

(tasr)
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom
 2. Regeneračný spánok s ideálne podopretou chrbticou
 3. Ako sa mení dynamika firiem?
 4. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 5. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom
 6. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 7. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 8. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 9. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť
 10. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány?
 1. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 2. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 3. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom
 4. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom
 5. Behind every successful business lies a set of skilled people
 6. Klimatická zmena rozkývala štatistiky škôd na domoch a bytoch
 7. Ako sa mení dynamika firiem?
 8. Hudbou proti holorubom.
 9. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 10. Pečeň je priamo zodpovedná za stav vášho imunitného systému
 1. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 19 993
 2. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 12 488
 3. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 11 342
 4. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 9 729
 5. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 9 603
 6. 4 veci, ktoré potrebujete vedieť o bezpečnosti elektromobilov 8 695
 7. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány? 7 310
 8. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť 6 259
 9. Obľubovali ste termínované vklady? Spoznajte alternatívy 5 629
 10. Slovensko v operácii Barbarossa 4 370
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Minister financií Igor Matovič.

Odvolávať Mikulca navrhol Smer.


12 h
Marian Kočner pred súdom.

Najvyšší súd bude rozhodovať o odvolaniach v kauze vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.


a 1 ďalší 9 h