KREMNICA. Mária Michalková vedie s manželom už ôsmy rok predajňu so zmiešaným tovarom v Kremnici. Nová mena im dáva poriadne zabrať, nepatrili však k tým, čo obchod radšej zatvorili v obavách, že sa prvé dva týždne v roku zmenia na zmenáreň.
„Žiaľ, v takýchto malých mestách sa už pred Vianocami začalo ukazovať, že ľudia mali obavy z príchodu eura, tak aj z vplyvov finančnej krízy. Kúpyschopnosť poklesla,“ hodnotí posledné dni Mária Michalková. Zatiaľ čo vo väčších mestách na Slovensku sa tento efekt naplno neukázal, obchodníci v Kremnici ho pred Vianocami už pocítili výrazne.
Obavy z eura i krízy
Tohtoročné predvianočné obdobie patrilo v obchode k najslabším a odhadujú, že po Novom roku to bude podobne. „Vidieť to už na prvých dňoch, ľudia s nákupmi čakajú.“ Hoci mnohé obchody ostali v meste zatvorené až do 16. januára - majitelia to zdôvodňujú inventúrami - Michalkovci otvorili už 2. januára.
Prvého januára mali so zásobením euromenou problémy, jednu z dvoch bánk v Kremnici neotvorili. V tej druhej pochodili. Prvé dni zvládli. Platenie pri pokladni síce ide o niečo pomalšie, ale zákazníkov je menej ako pred Vianocami. Až 90 percent nakupujúcich platilo prvé dva dni korunami. Zásobiť sa museli predovšetkým drobnými euromincami.
„Prípravu zamestnancov sme nemohli nechať na posledné dni, keďže nás čakalo vianočné turbo, ako zvykneme hovoriť predvianočnej nákupnej horúčke,“ zhŕňa Mária Michalková.
So školením zamestnancov začali začiatkom decembra. Sadli si a na príkladoch prebrali všetko podstatné, s čím by sa mohli pri predaji stretnúť. Mladé predavačky nabiehali na nový systém rýchlo, staršej zamestnankyni to šlo ťažšie. Na zložité prechodné obdobie si zobrala voľno.
Obavy z falzifikátov
Mária Michalková priznáva, že najviac obáv majú z falzifikátov. „Človek môže dobre poznať domácu euromenu, ale zmýliť sa dá ľahko hlavne u mincí iných štátov. Mala som už v ruke falošnú dvojeurovku, ktorá sa dala od pravej naozaj iba veľmi ťažko rozoznať.“
Zatiaľ nemajú lampu, ktorou by sa dali presvietiť bankovky, dôraz kladú na kontrolu ochranných prvkov. U mincí je to zložitejšie, keďže rozlíšiť originál od falzifikátu nie je vôbec jednoduché.