S našimi južnými susedmi máme jednoznačne pozitívnu bilanciu vzájomných zápasov (z 11 sme 9 vyhrali, jeden remizovali a jeden prehrali, skóre 50:21), no po pamätnej prehre vo Viedni 1996 (2:5) a remíze na olympiáde v Nagane (2:2) sa po českom komplexe v našom hokeji začal skloňovať aj rakúsky.
Aj vlani v Petrohrade naši neskorší finalisti dlho nemohli nájsť recept na najväčšiu hviezdu tímu, brankára Reinharda Divisa, chytajúceho v najvyššej švédskej súťaži za Leksand. Prvý ho prestrelil Peter Pucher až v 47. minúte, v 59. min spečatil víťazstvo 2:0 kapitán Šatan.
„Aj v Norimbergu musíme vychádzať zo zabezpečenej obrany a v útoku byť trpezliví. Rakúšania sa nám budú snažit rozdrobiť plynulosť kombinácií, my sa musíme vyhýbať zbytočným osobným súbojom pri mantineloch včasným odovzdávaním puku, pred Divisovou bránou bude málo času a priestoru,“ dumal tréner Ján Filc, ktorý rakúsky hokej pozná z dvojročného trénerského pôsobenia v Stadlau Viedeň.
Aj v úvodnom vystúpení v našej skupine B Divis obdivuhodne odolával neúnavne útočiacim Fínom, ktorí však mali dostatok psychickej odolnosti a dočkali sa zaslúženého vyjadrenia kombinačnej a technickej prevahy.
Okrem Divisa sú v reprezentácii štyria legionári z nemeckej DEL, kostru dopĺňajú šiesti hráči z majstrovského Klagenfurtu.
Najväčšie úspechy žal rakúsky hokej v predvojnových rokoch, keď získal na MS dve bronzové medaily (1931, 1947), okrem toho ho zdobia dva tituly majstrov Európy (1927 a 1931).
(ju)