Euronásobilka dáva zabrať

Prvý pracovný deň s eurom prešiel bez zásadných problémov. Zaťažkávajúca skúška príde v pondelok a najmä v stredu, keď sa definitívne skončia vianočné sviatky.

Všetko si treba poriadne prepočítať do posledného centu. Platí to pre pokladníčky aj zákazníkov.Všetko si treba poriadne prepočítať do posledného centu. Platí to pre pokladníčky aj zákazníkov. (Zdroj: SME – VLADIMÍR ŠIMÍČEK)

BRATISLAVA. Už druhý deň včera Slovensko spoznávalo naostro hodnotu eura. Krajina je v eurozóne, ale ľudia sú ešte fyzicky spojení s korunou. Obchodníci aj ich zákazníci.

Nákupy sprevádzali včera desiatky drobných nehôd spojených s vydávaním, väčšina obchodov to však zvládala. Obchodníci hlásili, že v platbách dominovala koruna. Obavy, že ľudia zaplavia predajne slovenskými bankovkami vysokých hodnôt a urobia si z nich zmenárne, sa nepotvrdzujú. Problémom sú kovové koruny a haliere, ktorými ľudia platia vo veľkom. V stupavskej Bille preto došlo aj k hádke. Pokladníčky nebrali viac ako štyri mince, nakoniec povolili dvadsať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Tipujúci pokúšajúci šťastenu v Trstenej platili takmer výlučne korunami. Nebránili sa ani výdavku v tej istej mene. FOTO - TASR

Národná banka Slovenska hovorí, že firmy, s výnimkou bánk, počas duálneho obehu môžu odmietnuť platbu viac ako dvadsiatimi kusmi mincí rovnakej hodnoty či vyše tridsiatimi kusmi mincí v rôznej nominálnej hodnote.

Narátať do dvadsať či do tridsať vie každý, horšie je to s delením a násobením kurzom 30,126. Môže sa stať, že obchodník vydá viac, ako má, viac skúseností bolo opačných. Odporúčanie precvičiť si základné počty a prácu s kalkulačkou platí najmä pre obchodníkov.

Prepočítavanie dáva zabrať medzimestským autobusovým spojom. Šoféri pri predaji líst­kov za koruny vydávali koruny, nie eurá. Na to by mali mať súhlas zákazníka. „Keby som nesúhlasil, zostal by som trčať na zastávke,“ sťažoval sa cestujúci.

SkryťVypnúť reklamu

Obchody zaplavili koruny

Deň po zavedení eura sa spotrebitelia rozhodli v predajniach utratiť za nákup najmä koruny, aj keď sa dalo platiť aj eurom, oboma menami súčasne či stravovacími poukážkami. Podľa Martina Katriaka, podpredsedu COOP Jednota Slovensko, do druhej popoludní nakupovalo v obchodoch Jednota za slovenskú menu asi 95 percent zákazníkov. Koruny sa dostávali častejšie než eurá aj do pokladníc Billy a Tesca „Očakávame, že sa v ďalších dňoch pomer zmení v prospech eura," odhaduje Oľga Hrnčiarová, hovorkyňa Tesco Stores.

Rožky za tisíc korún

Predpoklad, že problémom prvých dní roka budú slovenské bankovky vysokých hodnôt, sa celkom nepotvrdil. Niektoré väčšie siete vydávali eurá aj z korunových bankoviek, ktorých hodnota prevyšovala štvornásobok nákupu. Čitateľka v Tescu nakúpila za 1,86 eura (56 Sk) a z päťstokorunáčky jej bez zaváhania vydali eurá. Bez obmedzení brali slovenskú menu v bankovkách aj Kaufland a Billa.

SkryťVypnúť reklamu

Eurá sa včera viac vydávali, ako prijímali. FOTO SME – VLADIMÍR ŠIMÍČEK

Štvornásobku sa držali predajne Hypernova. COOP Jednota chcela brať bankovky prevyšujúce štvornásobok nákupu. „Hneď ráno sme však zistili, že počet záujemcov, ktorí chcú za štyri rožky platiť tisíckorunou, je neprimerane vysoký, preto sme bankovky nad hodnotu stanovenú zákonom neprijímali," povedal Katriak. Zákazníkom však ponúkli zmenu tisíckoruny za menšie slovenské bankovky a zaplatenie nákupu nimi.

Limit na slovenské mince

Častejšie vznikali zvady pre platbu mincami. Nie všetkým obchodom bolo totiž po vôli, ak chceli zákazníci platiť väčším poč­tom mincí. Martin Gärtner, hovorca Kauflandu povedal, že mince prijímajú obchody tohto reťazca bez obmedzení.

SkryťVypnúť reklamu

Aj v reštauráciách sa platilo hlavne korunami. Výdavok v eurách bolo treba prepočítať. FOTO SME – VLADIMÍR ŠIMÍČEK

V stupavskej Bille odmietli čitateľovi vziať viac ako štyri kusy mincí. Po vzbure zákazníkov povolili platbu maximálne 20 mincami. Vyšším poč­tom mincí neumožnilo zaplatiť spotrebiteľovi ani Tesco v centre Bratislavy, hoci jeho hovorkyňa tvrdí, že nechcú zákazníkov obmedzovať. Podľa centrálnej banky môžu firmy počas duálneho obehu odmietnuť viac ako 20 kusov mincí rovnakej či vyše 30 kusov mincí rôznej nominálnej hodnoty.

Účet cez internet

Internet banking by mali banky sprístupniť do pondelka. Niektoré vám už umožnia zadávať cez neho prevodné príkazy.

BRATISLAVA. Ak vás banka nepustí cez internet banking na váš účet alebo vám nesprístupní informáciu o zostatku na účte, nič špeciálne sa nedeje. Po prechode na euro banky túto službu postupne obnovujú a naplno by v každej z nich mala fungovať najneskôr v pondelok ráno.

SkryťVypnúť reklamu

Včera popoludní o druhej sme si vyskúšali, ako funguje internet banking Tatra banky a Slovenskej sporiteľne. Obe banky nám umožnili zadať cez internet prevodný príkaz, no ten sa spracuje až 5. januá­ra. Dovtedy banky pracujú v obmedzenom režime.

Na internete v sporiteľni bol zobrazený aj stav na účte k 2. januáru v eurách. Keď sme naň prešli myšou, zobrazila sa aj suma v korunách. Obraty za predchádzajúci rok boli zobrazené takisto v korunách.

Na internete v Tatra banke sa zobrazil názov, číslo účtu a menu, no zostatky na účtoch sme si pozrieť nemohli. Banka nás informovala, že je technická prestávka.

České koruny nekúpite všade

BRATISLAVA. Kto si chcel v banke včera kúpiť české koruny alebo britské libry, nemusel uspieť. „V pobočke Slovenskej sporiteľne v centre Bratislavy mi povedali, že vymieňajú iba koruny za eurá a českou korunou sa nemajú čas zaoberať,“ povedala nám čitateľka Marcela.

SkryťVypnúť reklamu

Banky síce vymieňajú koruny za eurá, no inú menu si za eurá do pondelka nezameníte všade. Vo väčšine pobočiek preto nie sú zapnuté ani elektronické kurzové lístky. Cudziu menu aj teraz kúpite v pobočkách Uni­Credit Bank, Volksbank a Tatra banky. (of)


SMS v korunách

BRATISLAVA. Ak si vyberiete z bankomatu eurá, nemusí vám hneď prísť SMS správa o výbere. Banky túto službu postupne obnovia do pondelka.

Dexia, Volksbank a OTP včera uviedli, že ich klienti už aj včera mohli dostať SMS správu o transakcii aj s reálnym zostatkom na účte v eurách. Klienti Slovenskej sporiteľne a ČSOB mohli dostať autorizačnú SMS o výbere hotovosti, no bez informácie o zostatku. Ak niekomu prišla SMS o korunovom zostatku na účte k 31. decembru, je to preto, že tieto SMS ešte postupne dobiehajú.

SkryťVypnúť reklamu

(of)

Cez web toho zatiaľ veľa nekúpite

Niektoré internetové obchody zatiaľ fungujúv obmedzenom režime. Odvolávajú sa na euro.

BRATISLAVA. „V súvislosti s prechodom na euro bude stránka www.martinus.sk nedostupná do 5. januára 2009.“

Takýto oznam nájdete na stránke najväčšieho predajcu kníh cez internet na Slovensku. Internetové kníhkupectvo nie je jediným z veľkých hráčov na slovenskom internete, ktorí zdôvodňujú niekoľkodňové výpadky prechodom na euro.

Podobné oznamy vítali v prvý pracovný deň roka návštevníkov internetových obchodov B!ga.sk či Nay. Internetoví predajcovia tvrdia, že prechod na novú menu nezanedbali. Šéf slovenskej asociácie pre internetový obchod Jozef Dvorský povedal, že portály obmedzili služby z viacerých dôvodov. Medzi nimi sú okrem prechodu na euro aj inventúry. Portály využívajú povianočný útlm, keď je záujem o ich služby podstatne nižší ako pred Vianocami.

SkryťVypnúť reklamu

Peter Filin, mg

Hlasy z ulice

Platila som v Bratislave polievku. Chcela som platiť v korunách, vyčíslili mi 60,25 Sk. Keď som sa spýtala, ako mám zaplatiť 25 halierov, nevedeli. Zaplatila som napokon 60,50 Sk.

V cukrárni v Košiciach som platil dve eurá. Opýtal som sa, či mi majú vydať z desaťeurovky. Povedali, že áno, ale že vydajú koruny. Zaplatil som radšej korunovými mincami.

Kupovala som kebab v centre Bratislavy. Platila som stokorunou, mali mi vydať 50 centov, ale dostala som 75 centov.

Chcela som kúpiť fantu v automate. Ceny boli uvedené v oboch menách, eurá však automat vyhodil. Koruny zobral.

Prvé dni s eurom

Ešte na Silvestra bolo v obehu 77 miliárd korún.

Do VÚB banky si včera klient prišiel vymeniť 35­tisíc kusov korunových mincí.

SkryťVypnúť reklamu

V ČSOB mali cudzinci záujem o výmenu eur za slovenské mince pre ich historickú hodnotu.

Mnohé trafiky ostali včera zatvorené. Táto v centre Bratislavy bola výnimkou, prosila však o zhovievavosť. FOTO SME – VLADO ŠIMÍČEK

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 584
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 303
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 115
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 336
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 917
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 860
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 397
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu