GAZA, BRATISLAVA. Útoky izraelskej armády v Gaze sa personalizujú. Terčmi už nie sú len objekty hnutia Hamas, ale aj jeho lídri.
Aj včera židovský štát útočil na obydlia prominentov Hamasu. Izrael tak odkazuje obyvateľom Gazy: nie vy, ale vaši lídri sú tí, čo majú platiť. Nechceme zabíjať „malých“ teroristov, chceme ísť po tých, čo ich inšpirujú a často len zneužívajú.
VIDEO: Izrael pokračuje v bombardovaní pásma Gazy
Stovky obetí
Zaznievajú však hlasy, že Izrael k tejto taktike pristúpil pomerne neskoro. Zo 400 zabitých ľudí je podľa OSN najmenej štvrtina civilistov. Medzi mŕtvymi sú najmä deti.
Nie vždy je však za smrť vinný Izrael. Z detí sa stávajú živé štíty. Keď vo štvrtok izraelské bomby zabili jedného z duchovných lídrov Hamasu a tvrdého obhajcu samovražedných atentátov Nizara Rajaana, zomreli s ním štyri jeho ženy a 11 detí vo veku jeden až šestnásť rokov.
Rajan mal šancu zachrániť ich, od izraelskej armády dostal údajne výstrahu, že na jeho dom ide zaútočiť. „Mufti“ radšej volil smrť aj pre svoje deti.
VIDEO: Smrť jedného z lídrov Hamasu provokuje Palestínčanov
Izrael pravdepodobne chystá ďalšie útoky na obydlia hláv Hamasu. Armáda informovala, že vyvoláva susedné domy a zhadzuje letáky, aby ľudí varovala pred možným rizikom.
Hoci ostatní najvyšší lídri Hamasu sa schovávajú, pešiaci majú naďalej silu ostreľovať Izrael. Aj včera palestínske rakety zasiahli viac sídiel na juhu Izraela. Židovský štát začal vo viacerých mestách inštalovať mobilné kryty, v školách sa neučí, ľuďom neodporúčajú zbytočný pobyt vonku.
Spory v Izraeli
Pokračujúca operácia v Gaze prehlbuje spory medzi izraelským politickým vedením.
Politickí oponenti aj viaceré médiá stupňujú kritiku ministra obrany Ehuda Baraka, ktorý sa netají ochotou prípadne pristúpiť na prímerie.
Šéfka diplomacie Cipi Livniová vo štvrtok v Paríži jasne povedala, že prímerie znamená legitímnosť Hamasu a umožní mu čas na načerpanie nových síl a prípravu nového arzenálu. Bola to práve Livniová, ktorá počas vojny Izraela s Libanonom dotlačila židovský štát k prímeriu. Teraz podozrieva Baraka, že sa zľakol medzinárodnej kritiky a nebude schopný dokončiť, čo pred týždňom začal.
Týždeň vojny v pásme Gazy. Kto vyhráva?
Izraelská operácia v palestínskej Gaze má za sebou už siedmy deň.Izraelu sa napriek ustavičným útokom nedarí zastaviť palestínske raketové ostreľovanie. Mŕtvi Palestínčania sa už rátajú na stovky.
1. Je možné, že Izrael podcenil hnutie Hamas a teraz na to môže doplatiť?
V médiách sa už objavilo, že armáda predpokladala, že Hamas môže aj počas ostreľovania poslať na židovský štát asi dvesto rakiet denne. Faktom je, že ich odpáli denne okolo 350. Navyše na miesta, kde nikdy predtým nedoleteli. Dokazuje to, že tí, čo si mysleli, že Hamas nevylepšuje svoje vojenské kapacity, boli naivní.
2. Podporuje izraelská verejnosť operáciu v pásme Gazy?
Nateraz áno. Viac ako polovica ľudí v prieskume denníka Haarec podporuje pokračovanie leteckých útokov, takmer 20 percent je za to, aby sa operácia rozšírila o pozemnú ofenzívu.
3. Pomohli útoky Izraela popularite Hamasu?
Z krátkodobého hľadiska určite. Viacerí arabskí analytici naznačujú, že lídri Hamasu sa správajú zbabelo, zaliezli do podzemia a nikto ich nevidel. Egyptský minister zahraničia Hamas obvinil z toho, že svojou tvrdohlavosťou doviedol Gazu do katastrofy. Či to takto vidia aj Palestínčania v pásme Gazy, je veľká otázka.
4. Kto v Izraeli profituje z vojenskej operácie?
Podľa najnovších prieskumov Strana práce, ktorej predsedom je minister obrany Ehud Barak. Aj doteraz najsilnejšie zoskupenie - opozičný pravicový Likud. Všetko sa môže obrátiť, keď Izrael zaznamená straty.
5. Hrozí, že Gaza bude pre Izrael podobným neúspechom ako vojna s Hizballáhom v roku 2006?
Nedá sa to vylúčiť. Izrael si to nemôže dovoliť, lebo jeho imidž vojenskej veľmoci by utrpel. V prípade sedemmiliónového štátu v obkľúčení sto miliónov nepriateľov to môže mať dramatické následky.
6. Prečo arabské vlády váhajú s otvorenou podporou palestínskeho hnutia Hamas?
Lebo si neprajú, aby sa moslamovia v ich krajinách posilnili. Tiež sa boja priamej linky medzi Hamasom a Teheránom.
(mik)
Izraelskej armáde učaroval YouTube
Mediálnu vojnu na internete ovládol Izrael.
JERUZALEM, BRATISLAVA. Izrael v snahe dostať sa k čo najširšej verejnosti začal pri vysvetľovaní svojich útokov v pásme Gazy využívať aj obľúbený videokanál na internete YouTube či sociálnu sieť Facebook, kde prebiehajú „konferencie“.
YouTube sa zapáčil najmä izraelskej armáde, ktorá tu začala zverejňovať viaceré videá.
„Na jednom zo záberov napríklad vidieť, ako teroristi z Hamasu nakladajú na sídlisku rakety do nákladiaku,“ napísala americká televízia Fox News. Na inom videu sú zase animované zábery, ako rakety dopadajú na francúzsku Eiffelovku či londýnsky Big Ben. „Ako by sa vám to páčilo? V Sderote takto žijú ľudia už osem rokov,“ objaví sa na zázname, ktorý na internet „vycapilo“ izraelské ministerstvo zahraničia.
Palestínske hnutie Hamas namiesto YouTube používa svoju Aqsa Tube.
Izrael aj naďalej neumožňuje cestu zahraničných novinárov do ostreľovaného pásma Gazy. Zahraničné médiá sú tak odkázané na svojich spolupracovníkov, ktorí sú na mieste.
(rek)
Ako vysvetliť, že to máme drsné
Izraelčania majú veľký problém. Ako svetu vysvetliť, že palestínske rakety nezabíjajú hneď, ale znamenajú pomalú smrť?
Čo preváži obraz zabitého palestínskeho dieťaťa zabaleného v palestínskej vlajke?
Informácia, že 75 percent detí v izraelskom meste Sderot trpí posttraumatickým šokom?
Že sa boja vychádzať z domu, že sa v noci pocikávajú, hoci už dávno vyrástli z plienok, že sa v škole nevedia sústrediť?
Izraelčania majú pocit, že svet na tieto otázky odpovedá cynicky: veď hej, asi sú chúdence ustráchané, ale ešte stále žijú.
Svet si myslí, že aj keď palestínske rakety len narobia buchot a sem- tam niečo zhodia, nemusia ich Izraelčania riešiť rovno masívnou vojenskou kampaňou.
Načo taký nezmysel, načo také straty, načo toľko do vzduchu vyhodených peňazí? Izraelčania na to nevedia celkom dobre odpovedať, a tak to stále vyzerá ako v médiách toľko omieľaný súboj Dávida a Goliáša.
Jednoducho, Izraelčania si myslia, že sa nevedia dovolať pravdy.
Nepomohli ani okružné cesty pre novinárov po raketami zasiahnutých oblastiach, ani výstavky palestínskeho arzenálu v európskych mestách.
Po domácky vyrobená raketa stále vyzerá menej hrozivo ako poriadna bomba. Izraelská vojenská mašinéria desí viac ako armáda zdanlivo neorganizovaných teroristov v napodobnenine uniformy a s teniskami na nohách.
Izraelčania vedia, že túto vojnu obrazov a dojmov nemôžu vyhrať, a to ich len viac radikalizuje. Čoraz viac obyvateľov židovského štátu hovorí: Kašlime na západné médiá aj verejnosť. Veď aj tak sme pre nich len vrahovia detí. Urobme s Gazou krátky proces a raz sa nám Európa ešte poďakuje, že sme zatočili s teroristami.
Ak bude západná verejnosť naďalej pokračovať v zjednodušovaní a povrchnosti, tým viac takéto hlasy prevážia a tým je väčšia šanca, že vo voľbách v Izraeli uspejú tí, čo by najradšej len trieskali do stola.
A predpokladať, že by sa k lepšiemu zmenili vládcovia Gazy je čistá utópia. Zrejme nás teda čakajú ďalšie Gazy. Jana Shemesh
Mier chce Sarkozy aj knieža
V rovnakom čase ako český minister zahraničia Karel Schwarzenberg zamieri na Blízky východ aj francúzsky prezident.
PRAHA, BRATISLAVA. Od prvého januára síce už Európskej únii po Paríži predsedá Praha, francúzsky prezident Nicolas Sarkozy sa stále štylizuje do pozície európskeho lídra a mierového vyjednávača. Svedčí o tom aj jeho na pondelok naplánovaná cesta na Blízky východ pre vojnu v pásme Gazy.
Len o deň skôr sa do Izraela a s veľmi podobným programom (stretnutie s najvyššími lídrami) chystá aj šéf českej diplomacie Karel Schwarzenberg, ktorý bude najbližší polrok akýmsi európskym hlasom v medzinárodných otázkach.
Vláde Mirka Topolánka podľa českých Lidových novín najnovšie aktivity „mierotvorcu“ Sarkozyho, ktorý vlani zažiaril ako vyjednávač počas vojny medzi Ruskom a Gruzínskom, neprekážajú. „Misia Nicolasa Sarkozyho poslúži ako informačný doplnok. Ide do krajín, kam sa únijná delegácia na čele so Schwarzenbergom nedostane, a v tomto zmysle ju vidím ako prínos a nie ako konkurenciu,“ povedal Topolánek Lidovým novinám.
Kritici to podľa britského denníka Times vidia inak. Sarkozy je podľa nich posadnutý myšlienkou, že Francúzsko je veľmi malou krajinou pre muža s takým talentom.
Mirek Tóda