Ľudia si musia zvyknúť, že euro je silné

Každá krajina má mince s vlastnými národnými motívmi, bankovky sú pre všetkých rovnaké. Peniaze však migrujú zo štátu do štátu najmä pre dovolenky a pracovné cesty ľudí v zahraničí.

(Zdroj: IGOR KOVÁR)

BRATISLAVA. Po vstupe Slovenska do eurozóny máme menu, ktorou môžeme platiť v ďalších 15 krajinách eurozóny. Eurom sa však dá platiť aj v mikroštátoch – Monako, San Maríno a Vatikán, ktoré majú s Európskou úniou formálnu dohodu o používaní eura. Bez formálnej dohody sa euro používa aj v Andorre, Čiernej Hore a Kosove.

Za euro 16 rožkov, za korunu ani jeden

Pri platení eurom si ľudia budú musieť zvyknúť, že jedno euro má oveľa väčšiu hodnotu ako jedna koruna. V potravinách za korunu nedostanete ani jeden rožok. Za jedno euro ich dostanete až 16, a to vám ešte aj pár centov vydajú.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Ani najväčšia korunová minca zďaleka nedosahuje hodnotu jedného eura. Do jednoeurovej mince sa „zmestia“ až tri slovenské desaťkorunáčky.

Väčšina euromincí, ktoré kolujú po eurozóne, podobne ako prvé eurobankovky, sa „narodili“ v roku 2002. Euromincí je spolu osem.

Jednotlivé štáty na nich majú na rubových stranách svoje národné motívy. Tých je niekoľko desiatok. Slovensko má na svojich minciach tri motívy, niektoré štáty majú až osem.

Predné strany, na ktorých je nominálna hodnota, sú pre jednotlivé typy mincí rovnaké. Navrhol ich počítačový expert Belgickej kráľovskej mincovne Luc Luycx.

Na Slovensku máme spolu 500 miliónov kusov mincí v rôznej hodnote. Majú hodnotu 167 miliónov eur (vyše 5 miliárd korún).

Mincí je v obehu - nielen v eurozóne, ale aj s tými, čo sa „zakotúľali“ do iných krajín, vyše 12 miliárd kusov v hodnote 731 miliárd eur.

SkryťVypnúť reklamu

Eurobankoviek je šesť druhov rôznych hodnôt od 5­eurovej až po 500­eurovú, ktorá sa veľmi nepoužíva. Ich motívy navrhol Robert Kalina z Rakúskej centrálnej banky.

Eurobankovky si Slovensko požičalo od Rakúskej centrálnej banky. Spolu ich máme 188 miliónov kusov. Dokopy majú hodnotu sedem miliárd eur, čiže takmer 211 miliárd korún.

Eurobankovky sa líšia rôznou veľkosťou, farbou a architektonickými štýlmi, ktoré sú na nich zobrazené. Na prednej strane bankoviek sú brány, na zadnej mosty.

Dovolenkové eurá

Eurové bankovky a mince majú tendenciu „migrovať“, a to najmä zo severu na juh. Týmto smerom sa presúva väčšina ľudí v Európe na dovolenky. Keďže eurobankovkami a euromincami sa platí v celej eurozóne, do emitujúcich, teda národných centrálnych bánk, sa vracať nemusia.

SkryťVypnúť reklamu

V prípade, že turisti a ľudia na služobných cestách presunú takýmto spôsobom veľké množstvo peňazí, národné centrálne banky zas podľa potreby presunú určité množstvo bankoviek a mincí z oblastí s prebytkom peňazí do oblastí, kde ich je nedostatok.

Národné“ písmeno

Hoci eurové bankovky nemajú na rozdiel od euromincí národné strany a sú pre všetkých členov eurozóny rovnaké, predsa je na nich čosi „národné“. Majú na zadnej strane rôzne písmená v sériových označeniach, podľa toho, pre ktorý štát boli vytlačené.

Pred sériovým číslom bankoviek, ktoré sa tlačia pre Slovensko, je písmeno E. Susedné Rakúsko má N, Nemecko X.

Euro má už desať rokov, peniaze menej

BRATISLAVA. Slovensko vstúpilo do eurozóny presne desať rokov po vzniku eura. Prvé tri roky bolo euro len „neviditeľnou“ bezhotovostnou menou. Bankovky a mince sa do obehu dostali neskôr.

SkryťVypnúť reklamu

Korene jednotnej európskej meny sú hlbšie. Za myšlienkou eura je európska integrácia. Tá sa začala pred 50. rokmi. Rímska zmluva o založení Európskeho spoločenstva ešte neobsahovala zmienku o spoločnej mene. Keď sa však medzinárodný Brettonwoodsky menový systém koncom 60. rokov minulého storočia dostával do krízy, únia začala uvažovať aj o menovej integrácii. Oficiálnym cieľom sa menová integrácia stala až po summite v Haagu v roku 1969.

Vytvoriť menovú úniu so spoločnou menou sa členské štáty Európskej únie zaviazali v Maastrichtskej zmluve z roku 1992. Euro oficiálne, hoci len v bezhotovostnej podobe, vzniklo v roku 1999. Vymenilo dovtedajšiu Európsku menovú jednotku (ECU). Približne 18 percent devízových rezerv svetových centrálnych bánk bolo v roku 1999 v eurách a vyše 70 percent v dolároch. V súčasnosti sa podiel eura pohybuje okolo 30 percent.

SkryťVypnúť reklamu

Ľudia v dvanástich štátoch eurozóny začali eurami platiť v roku 2002. V roku 2007 vstúpilo do eurozóny Slovinsko, vlani sa pridali Cyprus a Malta.

Oficiálny znak eura je €. Jeho autorom je Jean-Pierre Malivoir. Znak vychádza z gréckeho epsilonu. Dve rovnobežné čiary sú symbolom stability v eurozóne.

(ľja)

Koľko máme eur

Na Slovensku je 500 miliónov euromincí spolu za 167 miliónov eur.

Eurobankoviek je u nás 188 miliónov a spolu majú hodnotu zhruba sedem miliárd eur.

Mince vyrazila Mincovňa Kremnica.

Bankovky nám požičalo Rakúsko.


Kliknite - obrázok zväčšíte.

Plagát v pôvodnom rozlíšení si môžete stiahnuť tu (28 MB)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 597
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 330
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 720
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 153
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 357
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 860
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 889
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 367
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu