Bolo jedným z novoročných predsavzatí novozvoleného prezidenta Baracka Obamu, aby raz a navždy skoncoval s fajčením? Jeho zahmlievanie podporené humorom v mnohých televíznych rozhovoroch iba ukázalo, že mnohí, ktorí si podobný záväzok dali, ho jednoducho nedokázali naplniť.
Pred pár týždňami povedal Obama Tomovi Brokawovi z televízie NBC, že „už prestal“, no boli aj časy „keď to porušil“.
Na fajčenie sa nepýtajte
Sľúbil, že v Bielom dome sa bude pridŕžať nefajčiarskeho pravidla, no či to znamená, že si necháva otvorené dvierka pre prípadné fajčenie v budúcnosti, nie je jasné. Jeho tím odmieta na otázky spojené s fajčením odpovedať.
Aktivisti proti fajčeniu by dozaista radi videli, aby využíval svoje prominentné miesto aj na inšpiráciu ostatných zbaviť sa zlozvyku. No veľmi im zatiaľ nepomáha.
Posledným americkým prezidentom, ktorý si z času na čas zafajčil, bol Gerald Ford, ktorý bol dosť hrdý na svoje fajky. Jimmy Carter a prezident George Bush údajne abstinovali a Bill Clinton si z času na čas zapálil cigaru. No viac ich možno prežul, ako vyfajčil.
Obamovo občasné fajčenie
Obama si zapálil najviac sedem až osem cigariet denne, no priemerne to boli tak tri, povedal v rozhovore pre novembrové vydanie časopisu Men's Health.
V správe pred prezidentskými voľbami označil lekár jeho fajčenie ako „občasné“ a povedal, že niekoľkokrát s tým prestal. Napríklad so žuvačkou Nicorette, ktorá nahrádza nikotín. A mal byť „úspešný“.
Jeho skúsenosť je podobná miliónom ďalších, ktorí prestali, ale potom sa opäť potkli pri cigaretovej závislosti. Dnes fajčí 21 percent Američanov, čo je menej o 28 percent oproti roku 1988. Opätovné prestávanie a začínanie s fajčením je zvyčajné, rovnako ako nikotínové žuvačky a náplasti.
„Priemerný fajčiar sa o to pokúsi osem až desaťkrát, než úplne prestane,“ hovorí Steven Schroeder, riaditeľ Centra pre skoncovanie s fajčením na Kalifornskej univerzite. Schroeder tvrdí, že pomáhajú konzultácie s odborníkmi. Ak by bol Obama jeho pacientom, žiadal by ho, aby to znovu skúsil. S poradňou je podľa neho dvakrát väčšia úspešnosť zbaviť sa zlozvyku ako bez nej.
Obama žuje nikotínové žuvačky už dosť dlhý čas. Je to bezpečné? Neal Benowitz, ďalší expert na nikotínovú závislosť s Kalifornskej univerzity, hovorí áno „ak vás dlhodobé užívanie žuvačiek či náplastí zbaví chuti na cigaretu“.
Podľa neho majú ľudia väčšiu šancu skoncovať s fajčením, ak žuvačky a náplasti kombinujú. Tiež sa zdá, že nikotín sám osebe škodlivý nie je, okrem tehotenstva a pre ľudí s nebezpečenstvom ochorenia na cukrovku. Sú to iné prísady v cigaretovom dyme, ktoré zvyšujú riziko rakoviny a iných pľúcnych či srdcových chorôb.
Horšie ako alkohol
Neúspech je typický. Veľké míľniky sú tri, šesť mesiacov a celý rok. Väčšina ľudí, ktorí to vydržia rok, to už vydržia navždy. No desať percent sa vráti k fajčeniu, aj keď rok abstinovali. „Väčšinou to spustí stresová situácia, vyčerpanosť a potreba koncentrácie. Aj Obama o tom hovoril. V takej situácii sú ľudia navyknutí na cigaretu,“ hovorí Benowitz.
Nikotín je pre mnohých silne návykovou látkou a bez neho sú nepokojní, podráždení, bez spánku, v depresii a so zlou koncentráciou.
Niektorí experti tvrdia, že vzdať sa ho je ťažšie ako závislosti od kokaínu či heroínu. „Ide o pôžitok. Nikotín vypúšťa dopamín, ktorý je pre pôžitok kľúčový. Keď prestanete fajčiť, už to nepocítite. Veci už nie sú také zábavné, ako boli, musíte sa cez to preniesť, a to chce čas,“ zdôrazňuje Benowitz.
Niektoré zmeny trvajú dlho, čím mladší ste, keď ste začali, tým je závislosť silnejšia.
Obamovi však môže pomôcť jedna vec – že rád beháva. Podľa Benowitzových vedeckých štúdií takáto rozcvička pomáha. „Dúfam, že Obama si aj naďalej nájde čas na basketbal,“ hovorí.
Autor: Denise Gradyová, Lawrence K. Altman