Ľudia kupovali prevažne potraviny, aby ich mali dosť až do druhého januára. Väčšina nakupujúcich si nelámala hlavu s tým, či minú všetky koruny. Pokojní boli aj obchodníci. Viac ako euro ich trápili nízke decembrové tržby. Za korunou nikto nesmútil, ale ani na euro sa nik veľmi netešil.
„Za čím mi má byť ľúto? Za nejakými papiermi, ktorými v obchode zaplatíte za tovar, ktorý potrebujete?“ odpovedá na otázku, či jej bude ľúto za korunou Veronika Kardošová. Hovorí, že posledné koruny minula na potraviny, a preto už doma nemá ani halier.
Svoje posledné koruny sa rozhodol utratiť aj mladý Bratislavčan. „Práve ich idem minúť na tri deci minerálky a dúfam, že na internet,“ hovorí.
Posledné drobné míňali ľudia aj v trafikách. „Dostávame veľa drobných,“ hovorí trochu s nevôľou trafikantka na Lazaretskej ulici. Ľudia si podľa nej za slovenské mince kupujú najmä kartóny cigariet a časopisy.
Väčšine nakupujúcich však vyprázdňovanie peňaženiek bolo ľahostajné. „Nechám si nejakých 500 až 600 korún,“ hovorí Jozef Mozoľa. Dodáva, že na ich minutie má predsa čas do 16. januára.
Našli sa aj takí, ktorí si chcú slovenské koruny odložiť na pamiatku. „Odložila som si všetky slovenské koruny,“ priznáva mamička na materskej. „Od dvadsiatky až po tisícku.“ Päťtisícku podľa nej odloží jej partner, lebo „je chlap a lepšie zarába“.
Za korunou bolo ľúto skôr starším ľuďom. „Je mi ľúto za slovenskými bankovkami, lebo boli naozaj krásne,“ vyznáva sa Bratislavčanka so slovenským aj českým občianstvom. Európske bankovky sú podľa nej škaredé. Strach z eura, ako väčšina nakupujúcich, nemá.
O zdražovaní po prvom januári hovorili len tí, ktorí zažili euro v zahraničí. „Do roka bude všetko drahšie,“ predpovedal mladý turista zo Slovinska. „Preto budem šetriť,“ dodáva dievčina, ktorá niekoľko rokov žila v zahraničí.
Strach z eura nemajú ani obchodníci. „Ako podnikateľke mi to prinesie len výhody,“ vysvetľuje majiteľka butiku s oblečením Ľubomíra Jankechová. „Osobne mi je však jedno, že príde euro.“