VIEDEŇ, BRATISLAVA. Najčítanejší rakúsky bulvárny denník Kronen Zeitung číčíkal Rakúšanov dávno predtým, než sa v roku 1995 stali členmi Európskej únie. „Šiling ostane,“ hlásali titulky. Už vtedy to nebola pravda, ale nikto z politikov nemal chuť hovoriť, že so vstupom do únie sa krajina automaticky zrieka aj svojej populárnej meny, ktorá bola pre mnohých ľudí symbolom povojnového ekonomického úspechu.
Nadšenie mladých, obavy starých
Starší ľudia sa báli, že prídu o svoje úspory. Navyše, konverzný kurz 1 euro = 13,76 šilingu prepočítavanie nijako neuľahčoval.
Mladí boli nadšení pri predstave, že budú môcť bez problémov cestovať a študovať. Pre nich to bolo niečo nové. „Spomínam si, že vtedy leteli zbierky rôznych euromincí. Hlavne írske a fínske bolo ťažké zohnať,“ hovorí Otmar Lahodynsky, novinár z rakúskeho týždenníka Profil.
Rakúšania prešli na euro 1. januára 2002. Dnes si málokto na novú menu spomenie inak ako na symbol zdražovania. „Euro ist Teuro,“ platí v Rakúsku dodnes. Podobne ako v Nemecku. „Hlavne v gastronómii sa ceny nehanebne zvýšili. Čo stálo predtým 10 šilingov, stálo zrazu euro, čo bolo o tretinu viac,“ hovorí Lahodynsky.
Rovnako si na zavedenie eura spomína Ján Škrabala, Slovák, ktorý v Rakúsku žije a pracuje od roku 1991.
„Spočiatku sme to tak necítili, až po niekoľkých mesiacoch boli rozdiely zjavné. Keď som predtým nakúpil za tisíc šilingov, mal som plný nákupný košík potravín, keď som neskôr nakúpil za 100 eur, čo bolo asi 1370 šilingov, bol poloprázdny,“ hovorí Škrabala.
Čo ľudia cítili, štatistika nepotvrdila
Oficiálne čísla sklamanie Rakúšanov však nepotvrdili. Z analýzy Bank Austria rok po zavedení európskej meny vyplýva, že ceny v Rakúsku narástli o 4 percentá, vo zvyšnej eurozóne o 5,5 percenta a v krajinách bez eura o 3,7 percenta.
Aj analýza pripúšťa, že ceny sa zvýšili v oblastiach, ktoré ľudia pocítili najviac – knihy, časopisy opravy domácich spotrebičov, návšteva u kaderníka, či v reštaurácii a hlavne potraviny.
Hoci Ján Škrabala veľa radostí z eura v Rakúsku nemal, na euro u nás sa teší. „Niekoľkokrát ročne Slovensko navštevujem a veľmi sa teším, že mi odpadne čas strávený pri zamieňaní peňazí.“
Dnes si už Rakúšania na euro zvykli. V časoch finančnej krízy sú dokonca na stabilnú menu vo svojich peňaženkách hrdí.
Zdražovanie cien v Rakúsku
Knihy,časopisy: 9 percent.
Opravy domácich spotrebičov: 8 percent.
Holičstvo, kaderníctvo: 7 percent.
Reštaurácie, potraviny: 6 percent.
Služby v domácnosti, voľný čas: 5 percent.
Zdroj: Bank Austria, rok po zavedení eura