BRATISLAVA. Vstup do eurozóny nebol pre prezidenta Ivana Gašparoviča témou, ktorej by venoval v novoročnom prejave väčšiu pozornosť. Stačila mu jedna veta: „Oddnes sme členmi eurozóny, aj to považujem za úspech.“ Väčší priestor venoval celosvetovej hospodárskej kríze. Spojené štáty podľa neho vstúpili do dlhého a bolestivého hospodárskeho úpadku.
Hovorca prezidenta Marek Trubač to vysvetľuje tým, že prezident sa euru venoval celý rok pri každej príležitosti. „Túto kapitolu považuje za uzavretý úspech, ktorý je dokonaný, je dobré, že sa tak stalo, spomenul to, ale nedával tomu dôraz.“
Politológ Grigorij Mesežnikov si myslí, že môže ísť o prejav opatrnosti. „Vie, že ľudia majú obavy. Ponecháva si zadné dvierka, aby sa v prípade kritiky mohol stotožniť s ľuďmi, čo euro neprijmú.“
O eure Gašparovič nehovoril ani vo vlaňajšom príhovore. Slovensko do roku 2008 vstupovalo s tým, že sa rozhodne o tom, či vstúpime do eurozóny.
Koalíciu pochválil
Prezident politické témy v roku troch volieb - prezidentských, do europarlamentu a župných neotváral, pochválil však vládu za opatrenia prijaté v čase finančnej krízy. „Som rád, že sa naša vláda tomuto problému zodpovedne venuje a prijala opatrenia, aby zabránila dramatickému prieniku krízy na Slovensku.“ A onedlho pokračoval. „Trh je dobrý sluha, ale nie vždy dobrý pán. Voľným rukám trhu možno dôverovať, ale ako ukazuje život, treba jeho spoľahlivosť overovať.“
Politológ Mesežnikov prezidenta označil za naozaj štvrtú neformálnu stranu koalície. V prejave si všimol aj niekoľko nezrozumiteľných pasáží. Napríklad, keď Gašparovič hovorí, že je „hrdý na to, že Slovensko sa stalo plnohodnotným a akceptovaným členom európskych i svetových zoskupení“. To sa stalo už dávnejšie a nie minulý rok.
„Pozitívne je, že hovoril o nevyhnutnosti vzdelávania, ale hovoril to v kontexte rovnosti príležitostí a sociálneho vyčlenenia, a vôbec nehovoril o Rómoch. Sociálne vyčlenenie, to je predovšetkým rómska problematika,“ dodal Mesežnikov.
Premiér je spokojný
Predseda vlády Robert Fico privítal, že Gašparovič za kľúčovú hodnotu označil solidaritu. Na otázku, či mu neprekáža, že málo hovoril o eure, neodpovedal. Premiér je rád, že hlava štátu ocenila prácu vlády.
„Novoročný prejav prezidenta je prísľubom, že najvyšší štátni predstavitelia dokážu aj v tomto roku aktívne spolupracovať pri reagovaní na podstatné negatívne vplyvy ekonomického vývoja,“ povedala premiérova hovorkyňa Silvia Glendová.
„Bol to klasický každoročný príhovor pána prezidenta, v ktorom poprial ľuďom všetko dobré,“ komentoval príhovor predseda poslaneckého klubu SDKÚ Stanislav Janiš. On by ho vraj ladil inak. HZDS prejav kritizovalo za všeobecnosť a frázy, SMK to zhodnotila ako priemernú slohovú prácu.
Gašparovič chce s viac politickým prejavom vystúpiť pred poslancami vo svojej každoročnej správe o stave krajiny. Podľa Trubača ešte nie je známe, či prezident správu prednesie na začiatku roka, alebo až na jar.
„To, že politika v prejave nebola, bol zámer. Prejav bol skôr v ľudskom duchu, o spolupatričnosti, spolunažívaní,“ povedal Trubač.