Česi sa už ujali únie. Kvôli vojne v Gaze

Po polnoci začne elitnému klubu 27 krajín šéfovať Česko. Pol roka bude mať hlavné slovo jeho premiér Mirek Topolánek.

Logo svojho predsedníctva predstavila Praha už v novembri. Jeho symbolom je kocka cukru, heslom „Európe to osladíme“.Logo svojho predsedníctva predstavila Praha už v novembri. Jeho symbolom je kocka cukru, heslom „Európe to osladíme“. (Zdroj: REUTERS)

PRAHA, BRUSEL. Nečakane skôr sa začína Česku predsedníctvo Európskej únie.

Môžu za to udalosti na Blízkom východe. Minister zahraničia Karel Schwarzenberg musel včera prerušiť dovolenku a odletieť do Paríža na krízovú schôdzku ku Gaze.

Prítomnosť všetkých šéfov diplomacií štátov únie sa nepredpokladá, Schwarzenbergova však áno.

Dôvodom je práve predsedníctvo, ktorého sa Česi oficiálne ujmú zajtra - presnejšie povedané dnes v noci úderom prvej sekundy nového roka. Silvestrovská noc 2008 tak bude zásadná pre oboch bývalých federálnych susedov: Slovensku prinesie euro, Česku európsku taktovku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Ťažké časy pre Prahu

Svojich 182 dní sa Česi ujímajú v čase finančnej krízy, vo chvíli, keď ruskí vojaci zostávajú na území Južného Osetska a v momente, keď opäť vo veľkom tečie krv v Gaze. Všetky tieto udalosti české predsedníctvo ovplyvnia.

Pražská vláda uvažovala nad tým, že sa bude venovať nastaveniu koncepcie energetickej bezpečnosti Európy alebo uvoľnenia zvyšných bariér pre zamestnávanie nováčikov na západných trhoch. Plánované národné priority však budú musieť ustúpiť politickým aktualitám typu Gazy, podobne ako sa to stalo Francúzom a ďalším predsedníckym krajinám.

Vo svete horúco, doma tiež

Ako povedal šéf Európskej komisie José Barroso, „nemá cenu príliš plánovať; predsedníctvo musí byť pripravené na všetko“.

SkryťVypnúť reklamu

Európske vedenie preberá Česko v politickom oslabení. Trojkoalícia vládnych strán stratila prednedávnom krehkú väčšinu v dolnej komore parlamentu.

Euroskeptický prezident Václav Klaus vedie otvorenú vojnu proti vláde v čele s jej nemilovaným Mirkom Topolánkom a najsilnejšia opozičná strana ČSSD odmieta uzavrieť s kabinetom „dohodu o neútočení“ počas predsedníctva. To všetko môže výkon českej vlády oslabiť a obmedziť manévrovací priestor. Už ratifikácia Lisabonskej zmluvy v parlamente, na čo zvyšok Európskej únie čaká, bude problém: opozícia taktizuje s dátumom, poslanci vládnej ODS sú bližší názorom Klausa o samotnom hlasovaní.

Všetko v normále. Zatiaľ

Posledné hodiny pred začiatkom však všetko vyzerá normálne: Česko má logo, vláda nechala vyrobiť slávnostné kravaty a pamätné stužky a v Národnom divadle v Prahe prebehne začiatkom januára slávnostný banket.

SkryťVypnúť reklamu

Česku sa podarilo prekonať i pokusy o zachovanie vodcovskej úlohy Francúzska počas nasledujúceho pol roka a Topolánek sebavedome tvrdí, že krajina je na svoju úlohu pripravená. O úspechu rozhodne najmä to, ako je Česko pripravené na navigovanie štátov únie cez rozbúrené more svetovej ekonomiky.

Od vstupu Slovenska do únie sa na čele Rady EÚ vystriedalo 10 štátov

2004: Írsko, Holandsko

2005: Luxembursko, Veľká Británia

2006: Rakúsko, Fínsko

2007: Nemecko, Portugalsko

2008: Slovinsko, Francúzsko

2009: Česko (nastúpi Švédsko)


Každá krajina predstavuje okrem iného najmä vlastný program s prioritami, od roku 2007 tento program vzniká v kooperácii troch po sebe nastupujúcich štátov (Česi ho pripravovali spolu s Francúzmi a Švédmi).

SkryťVypnúť reklamu

Program sa snaží reagovať na aktuálne svetové problémy. Niektoré hlavné témy sa opakujú (efektívne využívanie energetických zdrojov, ochrana životného prostredia, rozširovanie členských krajín únie).

Niekoľko špecifík

  • Fínsko chcelo intenzívnejší dialóg s Ruskom
  • Slovinsko hodlalo presadiť Lisabonskú zmluvu a intenzívnejšie riešiť otázku Kosova a členstvo balkánskych krajín
  • Francúzsko popri ochrane prírodných zdrojov, riešení globálneho otepľovania - redukcii emisií a finančnej politiky únie malo v agende aj solidaritu s chudobnými krajinami mimo Európy

Zdroje:

Zaujímavosti:

SkryťVypnúť reklamu

Polročné predsedníctvo Česka v Rade EÚ bude iba druhým predsedníctvom "nových" štátov únie (2004 - 2007). Prvé bolo Slovinsko.

Slovensko príde na rad v júli 2016 po Holandsku a pred Maltou - spolu s nimi budeme spolupracovať aj na programe. Poradie je naplánované až do roku 2020, ale ak sa pretlačí Lisabonská zmluva, môžeme očakávať zmeny.

Michal Mironov, sme.sk

Prahu čaká ťažký europolrok. Zvládne ho?

Českí politici a diplomati budú riešiť problémy v únii aj mimo nej. Začnú bez podpory opozície.

1. Čo bude hlavnou úlohou pre Čechov?

Ťažko povedať. Teraz sa zdá, že ich najviac zamestná pokračovanie hľadania spoločného európskeho receptu na ekonomickú krízu a zmierovanie Izraelčanov a Palestínčanov. Za šesť mesiacov to však môže byť niečo celkom iné. Sarkozy si renomé budoval na nečakanej rusko­gruzínskej vojne.

SkryťVypnúť reklamu

2. Podarí sa Prahe naplniť jej priority?

Ako ktoré. Dobré šance má Východné partnerstvo, ktoré má k únii pripútať Bielorusko, Moldavsko a Ukrajinu. Nepriaznivé vyhliadky naopak čakajú ambíciu presadiť slobodu pohybu pracovných síl v celej únii. Dánsko, Nemecko a Rakúsko sa tomu budú v čase ekonomickej recesie brániť.


3. Čo spraví Českoso zaseknutou Lisabonskou zmluvou?

Jeho úlohou bude pomôcť s prípravami nového referenda v Írsku. Hlavne si musí urobiť poriadok doma. Český parlament bude o Lisabone rokovať vo februári. A nie je isté, či ho schváli.

4. Kto do Čechov vkladá najväčšie nádeje?

Balkánske krajiny. Významný posun v rokovaniach o členstve si napriek trvajúcemu slovinskému vetu v najbližších mesiacoch sľubuje Chorvátsko. Mirek Topolánek má už teraz na stole prihlášku Čiernej Hory za člena únie a v najbližšom polroku si ju pravdepodobne podá aj Srbsko. Česi budú tiež pomáhať Miroslavovi Lajčákovi so spravovaním Bosny a Hercegoviny.

SkryťVypnúť reklamu

5. Koho Česi do Európy pritiahnu?

Zorganizovať chcú summity únie s Ruskom, Kanadou a Izraelom. V apríli by v Prahe radi na neformálnej schôdzke Európska únia – Spojené štáty videli aj nového amerického prezidenta Baracka Obamu.


6. Kto bude mať predsedníctvo na starosti?

Asi 1500 úradníkov. Koordinovať ich bude vicepremiér pre európske záležitosti Alexandr Vondra. Ten bude ako pravá ruka premiéra otvárať mnohé z chystaných stretnutí.


7. Kde všade budú Česi predsedať?

Okrem Prahy, Bruselu a Štrasburgu budú Česi riadiť európske schôdzky aj v Brne, Olomouci či Plzni Litoměřiciach, Luhačoviciach, Hlubokej nad Vltavou a v Mariánskych Lázniach.

8. Má česká vláda pevnú pozíciu doma?

Nemá. V posledných dňoch roka 2008 a 2009 sa šéf vlády Mirek Topolánek pohádal s lídrom opozičnej ČSSD Jiřím Paroubkom ohľadom vojenských misií v zahraničí a zdravotníckych poplatkov. Dohodu o neútočení neuzavreli.

SkryťVypnúť reklamu

9. Čo môže ešte české predsedníctvo sťažiť?

Voľby do Európskeho parlamentu, ktoré sa budú konať v júni. Europoslanci, pre ktorých majú Česi pripravenú vlastnú legislatívu, prestanú pracovať už v marci či apríli.

Pavol Szalai

Topolánek: Muž, ktorý nahradí Sarkozyho

Po neúspechoch doma je predsedníctvo pre premiéra šancou blysnúť sa vonku.

Ak sa počas najbližšieho polroka zopakuje niečo ako vojna v Gruzínsku v júli, do konfliktnej oblasti nepôjde rivalov zmierovať nikto iný ako Mirek Topolánek.

Jeho pravidelným chlebíčkom od januára do júna 2009 bude spolu so šéfom Európskej komisie Barrosom predsedať summitom lídrov európskych krajín.

Nebude to mať ľahké, pretože okrem únie bude musieť kontrolovať aj sám seba. Nemeckej kancelárke či britskému pre­mié­rovi nemôže ukázať prostredník, ako to spravil protestujúcim opozičným poslancom v českej Snemovni.

SkryťVypnúť reklamu

Možnosť šéfovať únii je pre Topolánka šanca ukázať sa ako schopný líder v zahraničí v čase, keď doma je na čele bezmocnej vlády, ktorá už len čaká na predčasné voľby.

(spa)

Schwarzenberg: Za úniu prehovorí knieža

Šéf diplomacie bude skôr hľadať kompromis, ako hovoriť vlastné názory.

Ku kríze v Gaze či Gruzínsku sa po šesť mesiacov bude v mene Európskej únie vyjadrovať potomok šľachtického rodu Karel Schwarzenberg.

Svet si však vôbec nemusí vypočuť názory známeho skalného prívrženca amerického radaru v Česku, tvrdého kritika Ruska či vášnivého obhajcu ľudských práv. Kniežaťovou úlohou bude totiž na poradách európskych ministrov zahraničia hľadať kompromis a prezentovať spoločné stanovisko celého bloku.

Ešte väčšie hlavybolenie ako hľadanie zhody medzi 27­mi mu môže spôsobiť uvoľňovanie napätia v českom tíme, kde sa Topolánek a Klaus príliš neráčia.

SkryťVypnúť reklamu

(spa)

Klaus: Ostrý hlas euroskeptikov

Prezident nepovažuje predsedníctvo za dôležité, ale užije si ho.

Ani neustále prízvukovanie českej vlády, že zahraničnú politiku robí ona, nie prezident, nezabráni Václavovi Klausovi, aby sa aj on stal tvárou českého predsedníctva.

Už teraz sa európske obavy o českú štafetu spájajú s jeho NIE Lisabonskej zmluve, klimatickému balíčku, štátnej pomoci krachujúcim bankám, ale aj európskej vlajke na Pražskom hrade, kvôli ktorej sa naňho oborili europoslanci, francúzsky prezident aj šéf eurokomisie.

A hoci sám Klaus označil predsedníctvo za bezvýznamnú udalosť, zaručí mu ešte viac pozornosti pri prezentovaní euroskeptických názorov.

Vláda uvažuje, že hlavu štátu zamestná šéfovaním summitu s Kanadou či Ruskom.

SkryťVypnúť reklamu

(spa)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 500
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 185
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 700
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 818
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 981
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 635
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 780
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 491
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu