BRATISLAVA. Posledný deň je dnes verejnosti prístupná výstava Sondy a stopy Emila Fulku (1947). Pozrieť si ju môžete v Dome umenia v Bratislave.
Aj keď výstava je rozložená do niekoľkých kolekcií, príznačné pre celú Fulkovu výtvarnú aktivitu je snaha zasiahnuť do závažných spoločenských problémov. Do problémov ekológie, etiky ľudského konania i vlastných vnútorných filozofických napätí a reakcií na najsúčasnejšie problematické danosti.
Fulkove vyjadrovacie prostriedky sú expresívne, občas až brutálne. O to viac sa stavajú do polohy varujúceho elementu. Na výstave sú zastúpené v plošných, nástenných dielach kresieb, malieb, grafík, asambláži, ale aj v dielach vystupujúcich do priestoru vo forme objektov a inštalácií. Autor drasticky deštruuje pôvodný obraz, aby ho nanovo spojil do nového celku. V obrazovej ploche sa neobjavuje človek aj keď je tam stále prítomný svojím zvrhlým konaním, neúctou k prapodstate existencie.
Výstava predstavuje, tak ako napísal kurátor Bohumír Bachratý, „málo známe a prekvapujúco rozsiahle výtvarné dielo“. Ukazuje veľmi výraznú osobnosť, ktorá vstúpila do výtvarného diania v 70. rokoch minulého storočia, do prostredia, keď sa u nás neprialo akémukoľvek nadväzovaniu na nové trendy.
Autor: Peter Krivota (Autor je publicista)