POPRAD. Mimoriadny ohlas vzbudila začiatkom tohto mesiaca v nemeckom Frankfurte nad Mohanom prezentácia výsledkov výskumu viac ako 1600-ročnej hrobky, objavenej pred dvoma rokmi v Poprade – Matejovciach.
Účastníci medzinárodného sympózia archeológov sa zhodujú, že dvojkomorový drevený objekt a jeho výbava nemá na starom kontinente obdobu.
Germánsky Tutanchamón
Odborníci prirovnávajú nález k svetoznámej hrobke egyptského faraóna Tutanchamóna. Aj keď v hrobke nenašli toľko zlata, stav objektu, absolútne zachovalá architektúra, nábytok, odevy z kože a textilu pretkávané zlatom, minca z čias rímskeho cisára Valensa, zbrane a ostatné predmety majú nevyčísliteľnú hodnotu.
„Nedá sa to porovnať s ničím, čo sa doteraz v Európe našlo, azda len s objavom múmie pravekého muža Ötziho,“ tvrdí Karol Pieta, zástupca riaditeľa Archeologického ústavu SAV v Nitre , ktorý sa na výskume podieľa.
Vek a výbava hrobky nasvedčujú, že pochovaný patril k elite germánskych kmeňov, ktoré na prelome 4. a 5. storočia tu sídlili alebo tiahli popod Tatry.
Tony materiálu
Hrobku našli na jeseň 2006 pri výkopových prácach na výstavbe priemyselného parku Poprad – Matejovce. Je z červeného smreka, mimoriadne odolného proti vode, objekt bol oblepený ťažkou ílovitou pôdou, podložie tvorilo drevné uhlie, ktoré pôsobilo ako izolant.
Drevenú konštrukciu hrobky konzervujú v Archeologickom múzeu v nemeckom Schleswigu, špecializovanom na konzerváciu dreva. Ešte vlani Slovensko dlhovalo nemeckej strane približne milión korún za práce na záchranu pamiatky.
„Financovanie je v súčasnosti primerané, takže sa nemusíme, ako v nedávnej minulosti, hanbiť pred nemeckým partnerom,“ povedal Pieta. Konkrétnu sumu, ktorou Slovensko prispelo na záchranu a výskum, neuviedol.
Návrat domov
O hrobku už prejavili záujem viaceré múzeá, okrem iných v dánskej Kodani a v nemeckom Speyeri.
„Máme záujem, aby expozícia bola tam, kde sa pamiatka našla, teda v Poprade,“ hovorí Pieta.