BRATISLAVA. Nečakaná choroba alebo úraz z vás vo sviatočnom období alebo cez víkend môže urobiť nedobrovoľného dobrodruha. Cesta na pohotovosť cez kopce a záveje je zrazu dlhá aj desiatky kilometrov.
Kliknite - obrázok zväčšíte.
Väčšina lekárov neordinuje, otvorené sú iba Lekárske služby prvej pomoci. Cez sviatky by mala fungovať aspoň jedna pohotovosť v okrese. Na prelome rokov to ani zďaleka neplatí. V niektorých krajoch je navyše problém zistiť ordinačné hodiny pohotovostí.
Odrezaní od sveta
Najkomplikovanejšie to majú rodičia s malými deťmi. Napríklad na strednom Slovensku musí jedna detská pohotovosť stačiť pre tri okresy. Často takéto pohotovosti ani neordinujú nepretržite.
„Máme 2200 všeobecných lekárov pre dospelých a necelých 1100 pre deti,“ vysvetľuje nedostatok detských pohotovostí prezident Asociácie súkromných lekárov Ladislav Pásztor.
Na Zamagurí v okrese Kežmarok napríklad cez sviatky nie je otvorená žiadna detská pohotovosť. Najbližšia je až v okresnom meste, ale pediatri v nej ordinujú len do siedmej večer.
Problémy sú aj na severe Slovenska či na severovýchode – v okresoch Sobrance a Vranov nad Topľou. Tuhé zimy, zlé cesty a hornatý terén menia nočnú návštevu pohotovosti na dlhé a nebezpečné dobrodružstvo.
Jediná detská pohotovosť pre viac okresov je takmer pravidlom v Banskobystrickom kraji. Napríklad na detskú pohotovosť do Zvolena musia chodiť rodičia s deťmi z Detvianskeho, Krupinského a Banskoštiavnického okresu. Banská Štiavnica, situovaná v kopcoch ďaleko od hlavného cestného ťahu, je od lekárskej pomoci takmer odrezaná. Najmä ak rodičia nemajú auto.
Cestovať so svojimi chorými deťmi musia aj na západe. V okrese Senec totiž cez sviatky nie je otvorená jediná pohotovosť. Všetci musia do Bratislavy.
Zuby iba predpoludním
Pri zubných pohotovostiach nie je ani tak problém s ich počtom, ako s otváracími hodinami. V drvivej väčšine prípadov sú otvorené len dopoludnia. Zriedkakedy do druhej či štvrtej popoludní.
Nepretržite má otvorené len stomatologická pohotovosť v Bratislave. Bratislavský kraj ju má však len jednu, čo je najmenej zo všetkých krajov.
Naopak, Trnava je jediným krajským mestom, ktoré zubnú pohotovosť nemá vôbec. Jej obyvatelia nájdu pomoc v menších mestách v širšom okolí.
Ján Tóth zo zubnej ambulancie v Dunajskej Strede hovorí, že po ordinačných hodinách je možné ísť aj „na normálnu pohotovosť, a tam predpíšu nejaké antibiotiká alebo podajú liek proti krvácaniu“. Na vyšetrenie s bolestivým zubom však podľa neho musí pacient počkať do nasledujúceho dňa.
Ak chcete mať cez novoročné oslavy istotu alebo cestujete na dovolenku a neviete, či tamojšia pohotovosť riadne funguje, nie vždy to zistíte vopred.
Zoznamy pohotovostí by mali na svojich internetových stránkach zverejniť samosprávne kraje, pod ktoré patria. Nie vždy tak robia.
Ordinačné hodiny nezistíte
Trnavská župa na svojej stránke nemá zoznam všetkých zubných pohotovostí a chýbajú aj ordinačné hodiny. Zoznam pohotovostí s ordinačnými hodinami nemá na stránke ani Prešovský kraj. Krajský lekár Július Zbyňovský to odôvodňuje tým, že práve menia portál.
Zoznam pohotovostí aj s ordinačnými hodinami ponúka internetová stránka zoznamu zdravotníckych zariadení zzz.sk. Aj tam však často ordinačné hodiny chýbajú.
Ako na pohotovosť
Pohotovostný lekár zastúpi praktického pri vážnejšej zmene zdravotného stavu.
Pomoc príde aj po zavolaní čísiel 112 alebo 155.
Pacienta je možné priviezť aj na centrálny príjem nemocnice.
Za vyšetrenie na pohotovosti zaplatíte 60 korún (1,99 eura).
Lekárov na ponocovanie ubúda
Pohotovostí môže byť ešte menej. Slúžiaci lekári starnú, ich platy sú nízke.
Fungovanie pohotovostí môže byť ohrozené, varujú zdravotníci. Lekárskym službám prvej pomoci totiž chýbajú lekári. Mnohí sa blížia k dôchodkovému veku a musia ťahať aj 32-hodinové služby.
Na pohotovostiach navyše zarábajú málo. Dobrému fungovaniu nenahráva ani minimálna sieť Lekárskych služieb prvej pomoci, ktorú navrhlo ministerstvo zdravotníctva.
Ministerstvo vrchy nevidí
Riaditeľ odboru zdravotníctva Žilinského samosprávneho kraja Štefan Köhler kritizuje, že ministerstvo neprihliada na územné rôznorodosti Slovenska. Určuje, že jedna pohotovosť pre dospelých stačí na stotisíc obyvateľov, pohotovosť pre deti zasa na 50-tisíc ľudí. Výsledkom podľa neho môže byť, že matka z hornej Oravy pôjde s dieťaťom až do Ružomberka.
Lekári starnú
Prezident Asociácie súkromných lekárov Ladislav Pásztor hovorí, že lekárov služby psychicky aj fyzicky vyčerpávajú. „Spolu odslúži aj 32,5 hodiny,“ vypočítava. Osem a pol hodiny je vo svojej ambulancii, potom nastupuje na pohotovosť. V nej je 15 a pol hodiny, „a ďalší deň ide znovu do svojej roboty.“
Problém je aj s vekom lekárov. „Až tretina zubárov je nad päťdesiat rokov,“ hovorí Ján Tóth zo zubnej pohotovosti v Dunajskej Strede.
(jkr)