BRATISLAVA. Ak počítate s tým, že po Novom roku bez problémov nakúpite vo vašom obchode potravín alebo sa spoliehate na večierku, môže sa stať, že predajňa bude zatvorená. Viacerí obchodníci sa totiž rozhodli zatvoriť obchody do 16. januára – teda do konca duálneho obehu. Opäť otvoria až 17. januára, keď bude v obehu už len euro.
Podnikatelia sa boja, že nebudú mať dostatok eurohotovosti. Počas duálneho obehu musia totiž prijímať platby za tovar či službu v korunách aj eurách. Vydávať však môžu len v eurách, v korunách iba so súhlasom zákazníka. Iným robí starosti to, ako budú prepočítavať koruny na eurá manuálne.
„Zavretie obchodu je síce najjednoduchším riešením, oberá však podnik o tržbu a zákazníka o možnosť nakúpiť tovar alebo službu,“ povedal splnomocnenec vlády pre zavedenie eura Igor Barát. Podľa neho je to „gól do vlastnej bránky“, lebo výsledkom môže byť odchod zákazníkov ku konkurencii, ktorá bude otvorená.
Podnikatelia sa mohli predzásobiť eurohotovosťou. Museli však svoje potreby nahlásiť svoje banke. Niektorí to riešili aj nákupom eurobalíčkov. Podľa hovorkyne Národnej banky Jany Kováčovej bolo vecou obchodníkov, ako sa predzásobili. „Pokiaľ sa obchodník predzásobiť chcel, možnosť mal a tomu prispôsobí aj služby či fungovanie svojej prevádzky,“ povedala.
Niektoré banky tvrdia, že nie všetci obchodníci správne odhadli, koľko euromincí a eurobankoviek budú počas duálneho obehu potrebovať.
Kliknite - obrázok zväčšíte.
Banky sa pripravili
„Podnikateľom sme odporúčali, aby pri predzásobovaní vychádzali z troch dní s najväčším obratom počas uplynulého roka,“ povedala šéfka eurovýboru VÚB banky Elena Kohútiková. Podľa nej to väčšina ich klientov urobila, preto nepredpokladá, že by mali problémy s nedostatkom eurohotovosti. Podobne to vidí aj hovorca Slovenskej sporiteľne Štefan Frimmer. Tiež predpokladá, že ich klienti sa na zvládnutie prvých januárových dní poriadne pripravili. Cez sporiteľňu sa predzásobilo vyše tritisíc podnikateľov.
Naopak, podľa vedúcej útvaru komunikácie a marketingu Volksbank Jany Lukáčovej sa dostatočne pripravili hlavne väčšie podniky. „V prípade živnostníkov si fungovanie ich prevádzok z hľadiska vydávania eur bude v prvých dňoch roka vyžadovať intenzívnejšiu spoluprácu s bankou,“ povedala.
Potvrdil to aj hovorca Tatra banky Boris Gandel. U nej si eurá objednalo takmer štyritisíc podnikateľov. „Podľa našich interných prieskumov predpokladáme, že nie všetci podnikatelia, najmä však drobní obchodníci či živnostníci, pristúpili zodpovedne k predzásobeniu sa. Zrejme situáciu nedocenili v plnej miere,“ povedal Gandel. Banka preto pripravila svoje pobočky na nával klientov, ktorí si po eurá prídu dodatočne.
Pripravená na podnikateľov, ktorým budú chýbať eurá, je aj ČSOB banka.
Problémom môže byť aj prepočet
Okrem nedostatku eurohotovosti môže podnikateľom spôsobiť aj problém, keď platba za tovar počas duálneho obehu bude v korunách a výdaj v eurách. Nie všetky pokladnice sú na to prispôsobené.
„Je to individuálne, niekto je viac pripravený, niekto menej, ale vo všeobecnosti to chcú mať ľudia vybavené, nikto nechce platiť pokuty,“ povedal Vladimír Valach, riaditeľ spoločnosti Realex International, ktorá predáva registračné pokladnice a softvér pre malých a stredných podnikateľov.
Podnikatelia s viac ako piatimi zamestnancami sa museli vybaviť registračnou europokladnicou už do konca júla, tí s menej zamestnancami do konca tohto roka.
Kliknite - obrázok zväčšíte.
Niektorí obchodníci pre euro zatvoria, iní nie
Hoci niektorí obchodnícisa duálneho obehu obávajú, zatvárať predajne budúlen niektorí z nich.
Obchodníkom zostávajú posledné dva dni na prípravu prevádzok na duálny obeh. Niektorí z nich predzásobenie sa eurami podcenili a budú zatvárať svoje predajne. Väčšina je však na euro pripravená.
Niektoré bratislavské predajne sa eura obávajú. „Majiteľka sa rozhodla, že skúsime prevádzku nejaké dvatri dni a ak to nepôjde, zatvoríme,“ hovorí predavačka večierky na Krížnej ulici.
Majiteľka predajne ovocia a zeleniny z Modry sa rozhodla zatvoriť úplne do 17. januára, keď sa skončí duálny obeh.
Naopak, zatvárať obchody po Novom roku sa nechystajú v dedinách v blízkosti Banskej Bystrice. „Hotovosti máme dosť. Nepredpokladám žiadne problémy. Ľudia v obci sú na obchod zvyknutí, budeme mať otvorené,“ povedala predavačka potravín v Tajove Jana Brnová.
Podľa nej nie je žiadny dôvod obchod zatvoriť. Eurami sa zásobili dostatočne.
V niekoľko kilometrov vzdialených Kordíkoch je situácia rovnaká. Ľudia sa nemusia báť zatvorených obchodov s potravinami ani po Novom roku. „Prečo by sme nemali mať otvorené,“ prekvapene povedal majiteľ potravín v Kordíkoch.
Pripravení sú aj na Liptove. „Na Silvestra máme otvorené do štvrtej poobede. Potom príde technik, ktorý prestaví pokladnice na euro, dostaneme manuál a nejaké zaškolenie, aby v piatok po Novom roku nebol problém,“ hovorí vedúca potravín Ilas na Liptove Katarína Kováčová.
V lekárni Pharmameda na Tomášikovej ulici v Košiciach by malo všetko fungovať od 5. januára. Aj keď pokladnice budú pripravené a v zásobe majú dostatok euromincí, netušia, ako to bude fungovať. „Musíme mať poruke aj dostatočné množstvo korún. Keď k nám príde človek s chrípkou, ktorý ledva stojí na nohách, a bude chcieť zaplatiť za dvadsaťkorunový liek tisíckou, nemôžeme ho poslať preč. Dúfam, že sa dohodneme,“ hovorí spolumajiteľ lekárne Dušan Pribula.
Majiteľ trafiky na košickej Ulici obrancov mieru Jaroslav Lakatoš má obavy z euromeny. Svoj obchodík však otvorí už druhého januára. „Kto by sa nebál? Nikto nevie dopredu povedať, ako sa zachová zákazník.“
Prípravu na euro nepodcenili ani reťazce. Tie majú s prechodom na euro skúsenosti z iných krajín. „Koncom decembra sme zásobili naše predajne novou menou,“ povedala hovorkyňa spoločnosti Lidl Sandra Kipeťová.
Pripravené na duálny obeh sú aj predajne siete Tesco a Kaufland. Dostatočnú zásobu eur majú podľa Lenky Juríkovej, hovorkyne spoločnosti Ahold, ktorá prevádzkuje reťazce Albert a Hypernova.
(zz, sen, wm)