TEL AVIV, BRATISLAVA. Pásmo Gazy prežíva podľa izraelských médií najväčšiu vojenskú operáciu od vojny v roku 1967. Počty zasiahnutých cieľov sa rátajú na desiatky, obetí môže byť nateraz do tristo, na pásmo len v sobotu dopadlo 100 ton výbušnín.
Izrael nevylučuje pozemnú operáciu: mobilizuje 6500 záložníkov a k pásmu posiela tanky a delostrelectvo. Hnutie Hamas, proti ktorému útok vedie, vyzýva na strašnú odplatu.
Väčšina sveta je pobúrená. Požaduje od Izraela, aby prestal s neprimeraným používaním sily a Hamas vyzýva, aby skončil s ohrozovaním židovského štátu. Analytici sa zväčša zhodujú, že pôjde o dlhú kampaň. Izraelský útok na pásmo Gazy bol otázkou času, odkedy palestínske hnutie Hamas vypovedalo prímerie a zostrilo raketové útoky na židovský štát.
Nikto nečakal, že príde tak rýchlo a v takom rozsahu. Izraelskej dezinformačnej kampani sa podarilo zmiasť nielen médiá, ale aj inštinkty lídrov Hamasu.
Tajná schôdzka
V piatok všetci vyhlasovali, že do nedele, keď sa mala zísť izraelská vláda, sa určite nič nestane. Ešte v piatok v noci sa však v dome premiéra Ehuda Olmerta stretlo niekoľko kľúčových ľudí a útok schválilo. Napriek tomu, že bol židovský deň odpočinku. Vraj preto, že sa očakávala dobrá predpoveď počasia.
V sobotu prišiel šokujúci útok. Členovia Hamasu, ktorí odložili svoj odchod do podzemia, na to doplatili. Letecké útoky na základne hnutia a následne na miesta, odkiaľ militaristi odpaľujú rakety na Izrael, si vyžiadali veľký počet obetí.
Podľa denníka Jerusalem Post izraelské bombardéry zabili aj niekoľko desiatok policajtov hnutia Hamas, ktorí práve skladali slávnostnú prísahu. Izrael priznáva aj civilné obete náletov, medzi nimi deti.
Hamas chce bojovať
Bombardovanie Gazy, ktoré pokračovalo aj včera, nepomohlo zastaviť raketové útoky Hamasu na izraelské sídla. Militantom sa včera dokonca podarilo poslať rakety nateraz najďalej - až k mestu Ašdód, ktoré leží asi 30 kilometrov od pásma Gazy. Izrael však tvrdí, že sa mu už podarilo zlikvidovať polovicu miest, z ktorých Hamas rakety odpaľuje.
Hnutie, ktoré rok a pol ovláda celú Gazu, je pripravené s Izraelom bojovať do totálneho vyčerpania. Nie všetci Palestínčania však zo súčasnej situácie v Gaze vinia Izrael. Šéf palestínskej samosprávy a líder hnutia Fatah Mahmúd Abbás vyhlásil, že za izraelský „masaker“ v Gaze je zodpovedný Hamas. Fatah a Hamas sú v ostrom spore.
V Izraeli sa zatiaľ stal hrdinom minister obrany Ehud Barak, ktorého spájajú s celou operáciou.
Ak sa vydarí, teda ak Hamas obmedzí ostreľovanie Gazy, pomohlo by to jeho Strane práce vo februárových voľbách. Izraelská nedávna história však hovorí, že vojenské operácie v predvolebnom čase nahrávali skôr pravicovým stranám.
Vývoj v oblasti od roku 2005
Výber hlavných udalostí v Gaze od leta 2005, keď sa Izrael po štyroch desaťročiach z pásma stiahol.
Ústup Izraela
V auguste 2005 Izrael ukončil evakuáciu všetkých 21 židovských osád v Gaze. V polovici septembra opustil pásmo posledný izraelský vojak. Po 38 rokoch sa tak skončila izraelská okupácia pásma Gazy, ktoré židovský štát obsadil vo vojne v roku 1967.
Vzostup Hamasu
V januári 2006 sa uskutočnili parlamentné voľby na palestískych autonómnych územiach (na západnom brehu Jordánu a v pásme Gazy), ktoré prekvapujúco vyhralo radikálne hnutie Hamas pred dovtedy vládnucim hnutím Fatah. V júni 2006 vypovedala ozbrojená zložka Hamasu 16-mesačné prímerie v útokoch na Izrael po tom, čo izraelské jednotky zabili v Gaze desať ľudí.
Boje medzi Palestínčanmi
Rozhodnutie šéfa Fatahu Mahmúda Abbása koncom roku 2006 vypísať nové voľby vyvolalo násilnosti medzi oboma palestínskymi hnutiami. Vo februári sa síce dohodli na vláde národnej jednoty, no už o pár mesiacov bolo všetko inak. V júni 2007 po bojoch s Fatahom získal radikálny Hamas absolútnu vládu nad Gazou. Izrael vyhlásil územie za „nepriateľský celok“.
Blokáda, prímerie a útok
V januári 2008 uzavrel Izrael pre raketové ostreľovananie svojho územia hranice Gazy a vyhlásil blokádu celého pásma. S Hamasom sa však v júni 2008 dohodol na prímerí pre túto oblasť a zmiernil blokádu. V decembri palestínske hnutie prímerie vypovedalo. Izrael začal 27. decembra 2008 proti Hamasu v Gaze silné letecké útoky, pri ktorých podľa agentúry Reuters zatiaľ zahynulo najmenej 280 ľudí.
(čtk)
Gaza vyzerala ako malý Bagdad
Ľudia v Gaze vravia,že niečo také ešte nezažili. Izraelčania z ostreľovaných miest chcú, aby sa to neskončilo.
TEL AVIV, BRATISLAVA. Izraelský plán vyvolať v pásme Gazy totálnu paniku a zdesenie vyšiel. Obyvatelia pásma, ktorí si už zvykli na všetko, novinárom v Gaze hovorili, že toto ešte nezažili.
„Atmosféra je tragická a najhoršie je, že toto je len začiatok,“ povedal obyvateľ Gazy izraelskému denníku Jediot Achronot. Rozprával, ako videl izraelskú raketu zasiahnuť objekt neďaleko školy. Črepiny poranili veľa detí a chaos, ktorý nastal, by už nikdy nechcel vidieť.
Korešpondentka denníka Haarec a známa propalestínska aktivistka Amira Haasová napísala, že Gaza vyzerá ako malý Bagdad. Všade je plno bômb, strachu a mŕtvych tiel, pre ktoré nie je miesto v márniciach.
Zomreli aj deti
Napriek tomu, že väčšina obetí izraelských náletov boli členovia militantných hnutí, zahynuli aj deti. Izraelské médiá ukazovali otca, ktorého syna zavalila spadnutá budova. Nepríčetne vykrikoval, že si želá, aby „Izrael zhorel ako cigareta”.
Zábery na zničenú Gazu už ovládli arabské i svetové televízne stanice. Sú v ostrom kontraste s obrázkami z vianočných osláv a príprav na silvestrovské. A opäť vyháňajú do ulíc demonštrantov, ktorí sú presvedčení, že Izrael v Gaze pácha cielenú genocídu.
Izraelčania sa už pripravujú na to, že za akciu armády nezaplatia len protiizraelskými protestmi. Zvýšila sa ochrana židovských a izraelských objektov vo svete a do mnohých rodín včera doručili mobilizačné rozkazy.
Strach na hraniciach
V prihraničných oblastiach s Gazou dostali pokyn nevychádzať z domovov a čakajú na ďalšiu spŕšku rakiet Kassam. Tu si nikto neželá, aby izraelská armáda prestala útočiť. V meste Netivot, kde žije 25-tisíc ľudí, chcú, aby armáda postupovala ešte tvrdšie. V sobotu tam palestínska raketa zabila muža a štyroch zranila. „Táto vláda nerobí dosť, ale musí robiť svoju prácu. Musí pokračovať v bombardovaní Gazy, kým rakety neprestanú padať,“ povedal pre AFP Motti Turdžman.
Starosta izraelského mesta Sderot, ktoré je prvé na rane palestínskych raketových útokov, pre denník Jerusalem Post vyhlásil, že keby súčasná akcia v Gaze zastavila útoky aspoň na rok či dva, stála by za to.
V pásme Gazy zatiaľ pochovávali prvé obete izraelských náletov. Ľudia na nich volali po zničení Izraela a prevolávali na slávu Hamasu.
Palestínsky požiarnik stojí pred horiacou budovou v meste Rafah, ktorú zasiahla bomba izraelských lietadiel. Ľudia vo viacerých mestách v pásme Gazy hovorili novinárom, že podobný útok ešte nezažili.
(mik)