BRATISLAVA. Všetky dopingové prípady pekinskej olympiády sú už aspoň prvostupňovo uzatvorené. Napokon to do konca roka s vyplazeným jazykom stihla aj Medzinárodná jazdecká federácia (FEI). Posledný zo šiestich ortieľov vyriekla tesne pred Vianocami.
Nórske parkúrové družstvo sa v prvom štarte na olympiáde od roku 1936 postaralo o najväčšiu senzáciu jazdeckých súťaží hier 2008, ktoré prebiehali v Hongkongu: skončilo hneď za americkým a kanadským a ako najlepšie z európskych získalo bronz.
Tribunál FEI však rozhodol, že ho musí vrátiť. Pripadne švajčiarskej ekipe, pôvodne štvrtej. Nórsky líder Tony Andre Hansen totiž štartoval na koni Camiro, v ktorého moči zistili v súťaži zakázaný kapsaicín. Po zrušení jeho jedinečných výsledkov sa severský tím prepadol z tretieho až na predposledné miesto.
Každý desiaty kôň dopovaný
Človek začal dopovať kone skôr ako sám seba. Aj kontrolovať, či nie sú pod vplyvom povzbudzujúcich prostriedkov. Prvá, anglická definícia dopingu z roku 1889 hovorila o „zmesi ópia a narkotík určenej pre kone“.
V posledných desaťročiach sa však ľudia v boji s dopingom vzrušujú najmä sami sebou, koňmi minimálne. Ich mimosúťažné testovanie takmer neexistuje a napriek tomu, že dopingových prípadov pribúda, tresty zostávajú na smiešnej úrovni.
Pred štyrmi rokmi po olympiáde v Aténach sa menili majitelia oboch zlatých medailí v parkúrových disciplínach.
Ír Cian O'Connor, ktorého koňovi zistili v moči psychoaktívnu látku užívanú o. i. pri schizofrénii, dostal dištanc na tri mesiace, a Nemec Ludger Beerbaum, ktorý pozitívnym testom jeho Goldfevera zavinil, že zlato reprezentačného tímu devalvovalo na bronz, nesmel súťažiť mesiac.
Na tohtoročnej olympiáde odobrali antidopingoví komisári koňom 64 vzoriek (po 20 v drezúre a military a 24 v skokových súťažiach) a analýzy v špeciálnom testovacom laboratóriu hongkonského džokejského klubu až v šiestich z nich (9,4 percenta) odhalili zakázané látky.
Nasledovali diskvalifikácie jazdcov a tresty. Úhrnná výška udelených trestov pre všetkých šiestich jazdcov však dosiahla iba 20 a pol mesiaca. Najnižší dištanc za „ľudský“ doping v Pekingu bol dva roky, čiže 24 mesiacov.
Najvyšší trest, zákaz činnosti na štyri mesiace, čiže 135 dní – dostali spomínaný Nór Hansen a Brazílčan Rodrigo Pessoa, olympijský šampión z Atén. Prvému vyprší 2. januára 2009 a druhému o osem dní neskôr. Všetci ďalší potrestaní jazdci majú už dištanc za sebou.
Nemec Christian Ahlmann však ešte nemá všetko vyhraté. Jeho národný zväz sa proti miernemu trestu, ktorý dostal od svetovej federácie, odvolal na lausannský Športový arbitrážny dvor: žiada zdvojnásobenie štvormesačného dištancu.
V móde sú čili papriky
Dopingovým hitom jazdeckého olympijského leta bol kapsaicín, komponent zodpovedný za štipľavosť čili paprík, ktorý je súčasťou prípravku Equi-Block. Zistili ho v moči štyroch koní a piatemu našli nonivamid, ktorý je tiež z rodiny kapsainoidov.
Kapsaicín redukuje bolesť, preto je v mimosúťažnom období povolený. Zrýchľuje však aj krvný obeh, zvláčňuje mäkké tkanivá a pri aplikácii na konské nohy ich nahrieva.
Znižuje prah zábran a zvyšuje odvahu na prekonávanie vysokých prekážok, lebo tlmí bolesť pri úderoch do nich, preto je naopak v súťažiach zakázaný. Napokon, túto látku vedci skúmajú aj ako anestetikum a zaraďuje sa tiež medzi afrodiziaká.
Po usvedčení sa nik z hriešnikov netváril ako po cudzoložstve. Niektorí plzákovsky zatĺkali, iní hrali nevedomcov o zákaze a najúprimnejší boli tí, ktorí priznali prekvapenie, že laboratóriá už dokážu odhaliť aj kapsaicín. Keďže ani jeden nemal terapeutickú výnimku na jeho použitie, nemohli obísť nasucho.
Kôň nie je človek? Veď práve
„Psychofarmaká alebo aj kapsaicín nemajú čo v tele koní hľadať,“ povedal pre Der Spiegel športový právnik prof. Jens Adolphsen, ktorý donedávna pracoval pre nemecký jazdecký zväz. „Kto ich ale nasadí, v jazdectve nič neprehrá.“
Žiaľ. A ak, tak zriedka. Z počtu hongkonských prípadov je zrejmé, že kapsaicín je značne rozšírený. Ale nejde len o túto látku. Problém dopingu v jazdectve spočíva v jeho vnímaní vnútri hnutia.
„Kôň nie je človek,“ bránia sa jazdci. To je však poľahčujúca okolnosť pre koňa, kým pre toho, kto je zaňho zodpovedný, a tým je v zmysle pravidiel jazdec, by to mala byť okolnosť naopak priťažujúca. To chápala už bývalá šéfka federácie Doňa Pilar de Borbón, sestra španielskeho kráľa: „Doping je úplne neprijateľný aj preto, že kôň nedokáže odsúhlasiť ani odmietnuť látky, ktoré mu podávajú.“
Na pomoc príde Ljungqvist
Sprísnenie trestov však nepresadila. Iba proklamatívne pripojenie sa k svetovému antidopingovému kódexu a nulovej tolerancii. S akým úspechom, svedčí nedávne vyjadrenie chýrneho rakúskeho jazdca Thomasa Frühmanna pre Der Standard: „Tomu sa musí zabrániť.“
Aj nové šéfstvo FEI si uvedomuje, že udržanie jazdectva v olympijskom programe je podmienené podriadením sa prioritám Medzinárodného olympijského výboru, medzi ktoré patrí boj s dopingom.
Minulý týždeň zriadilo špeciálnu komisiu na čele so Švédom Arnem Ljungqvistom, šéfom lekárskej komisie MOV a viceprezidentom Svetovej antidopingovej agentúry, ktorá má pripraviť návrhy pre novembrový kongres FEI v oblastiach: laboratórna prax, zoznam zakázaných látok, právne postupy a komunikácia a výchova. V poslednej má federácia najväčšie rezervy.
Doping konína OH 2008
Bernardo Alves (Brazília), kôň Chupa Chup: zistená zakázaná látka - kapsaicín, trest - 3,5 mesiaca.
Rodrigo Pessoa (Brazília), Rufus: nonivamid, 4,5 mesiaca.
Christian Ahlmann (Nemecko), Coester: kapsaicín, 4 mesiace.
Denis Lynch (Írsko), Lantinus: kapsaicín, 3 mesiace.
Tony André Hansen (Nórsko), Camiro: kapsaicín, 4,5 mesiaca.
Courtney Kingová (USA), Mythilus: felbinak, 1 mesiac.