Slovenská mena v minciach aj v bankovkách sa bude dať počas budúceho roka vymeniť v komerčných bankách. Národná banka musí mince prijímať ešte päť rokov, bankovky bez časového obmedzenia. Ak nechcete platiť kartou, ale eurom, pomocou karty sa môžete už v prvých minútach roka 2009 dostať k bankovkám z bankomatu. Banky avizujú, že po technickej prestávke, ktorá by sa nemala začať 31. decembra skôr ako o 21.00 h, vo väčšine z nich až po 23.00 hodine, chcú bankomaty uviesť do prevádzky 1. januára do druhej hodiny rannej. Viaceré banky však tvrdia, že by ich bankomaty mali začať fungovať už niekoľko desiatok minút po polnoci.
BRATISLAVA. Ak prídete do banky so slovenskými korunami, ktoré ste v tomto roku nestihli minúť ani ich uložiť na účet, do pondelka 19. januára budúceho roka by ste nemali za ich výmenu na eurá v akomkoľvek počte zaplatiť žiaden poplatok. Do tohto dátumu totiž podľa Jany Kováčovej, hovorkyne Národnej banky Slovenska, nie je bezplatná výmena korunových bankoviek a mincí nijako obmedzená počtom či objemom vymieňanej hotovosti.
„Národná banka Slovenska a komerčné banky majú právo žiadať, aby výmena slovenských bankoviek a mincí, ktorých súhrnná hodnota presahuje 15 000 eur (451 890 korún), bola vopred písomne oznámená, najmenej jeden pracovný deň pred výmenou,“ upozorňuje Kováčová.
Nie všetky banky
Od 20. januára 2009 legislatíva dáva bankám možnosť výmenu viac ako sto kusov korunových bankoviek alebo mincí spoplatniť. Nie všetky plánujú túto možnosť využiť.
Dve banky – Slovenská sporiteľňa a VÚB banka – už potvrdili, že klientom nebudú ani po uvedenom termíne spoplatňovať výmenu väčšieho množstva slovenských mincí či bankoviek za eurá.
Boris Gandel, hovorca Tatra banky, uviedol, že banka bude aj po skončení duálneho obehu vymieňať bezplatne bankovky nad 100 kusov. Spoplatní však výmenu a vklad slovenských mincí nad 100 kusov.
Jedno až tri percentá
V bankách, ktoré poplatok za výmenu viac ako sto kusov mincí alebo bankoviek v druhej polovici januára budúceho roka zavedú, treba počítať s tým, že si za jeden takýto úkon zinkasujú jedno až tri percentá z celkovej sumy, ktorú vo väčšom množstve bankoviek či mincí do pobočky banky prinesiete.
Niektoré banky si stanovili aj minimálny poplatok, ktorý si za takúto bankovú operáciu naúčtujú. Ten bude musieť záujemca o výmenu viac ako sto kusov mincí či bankoviek zaplatiť aj v prípade, že by jedno, dve či tri percentá z vymieňanej hotovosti boli pod jeho hranicou.
Lacnejšie riešenia
Ak vám ostane aj po tohtoročnom Silvestri doma väčšie množstvo korunových bankoviek či mincí a nechcete banke, ktorá by si poplatok naúčtovala, nechávať peniaze navyše, najmä ak by jedno, dve či tri percentá mohli predstavovať vyššiu sumu, môžete sa plateniu vyhnúť. A to tak, že si viac ako sto kusov bankoviek či mincí zmeníte nie naraz, ale počas dvoch alebo aj viacerých návštev pobočky.
Ak ste klientom banky, ktorá bude výmenu viac ako sto kusov mincí či bankoviek po 20. januári spoplatňovať, môžete sa poplatkom vyhnúť aj výmenou starej slovenskej meny v niektorej z pobočiek Národnej banky Slovenska. Táto banka totiž nebude výmenu mincí ani bankoviek spoplatňovať, a to ani v prípade, že záujemca o výmenu prinesie väčšie množstvo starej meny.
Kovové i papierové slovenské koruny bude navyše Národná banka Slovenska vymieňať oveľa dlhšie než komerčné banky. S mincami, ktoré možno objavíte doma ešte po rokoch, môžete do jej pobočiek zavítať až do konca roka 2013.
Prinesené korunové bankovky vám na eurá Národná banka Slovenska banka prepočíta konverzným kurzom a bezplatne vymení bez akéhokoľvek časového obmedzenia.
Dokedy budú banky meniť slovenskú menu
Komerčné banky
mince a pamätné mince – do 30. júna 2009,
bankovky – do 31. decembra 2009.
Národná banka Slovenska
mince – do 31. decembra 2013,
pamätné mince – bez časového obmedzenia,
bankovky – bez časového obmedzenia.
Zdroj: www.euromena.sk
Čím a kedy sa bude dať platiť
Eurom už od prvých sekúnd nového roka
Nová mena začne platiťna Nový rok už v prvých okamihoch po polnoci.
BRATISLAVA. Eurobankovky a mince, ktoré vám zostali z dovolenky či z pracovnej cesty, môžete použiť na zaplatenie útraty v reštaurácii, odvoz taxíkom alebo kúpu cestovných lístkov už krátko po silvestrovskom ohňostroji.
Prvého januára sa stáva národnou menou na Slovensku euro a túto menu nemôže žiaden obchodník či poskytovateľ služby odmietnuť. Aj keď bude počas duálneho obehu možné platiť starou i novou menou, musíte počítať s tým, že od 1. januára dostanete výdavok z platby v eurách, a to bez ohľadu na to, či zaplatíte korunami, alebo eurami.
Novoročný štvrtok je zároveň prvým dňom, kedy môžete na zaplatenie použiť aj slovenské euromince, ktoré boli v štartovacích balíčkoch.
Korunami do tretieho januárového piatka
Slovenskými bankovkamia mincami sa v obchodoch dá platiť do 16. januára.
BRATISLAVA. Ak nestihnete uložiť úspory do silvestrovskej stredy do banky, nemali by ste mať problém s ich minutím ani v prvých dňoch januára 2009. Do piatka 16. januára totiž musia predajne prijímať ešte aj slovenské bankovky a mince.
Platí však, že veľké obchodné reťazce, ale aj malí obchodníci nemusia od vás vziať slovenské bankovky, ktorých hodnota bude prevyšovať štvornásobok celkovej hodnoty nákupu, ktorý nimi chcete zaplatiť. Ak teda prídete do obchodu so slovenskou bankovkou vyššej hodnoty a neplánujete urobiť drahý nákup, je lepšie sa informovať vopred, či ňou môžete zaplatiť. Obchodníci chcú postupovať individuálne, v ústrety vám môžu vyjsť v prípade, ak budú mať v pokladnici dostatočnú hotovosť.
Platobnými kartami takmer nepretržite
Použitím platobných kariet sa vyhnete prepočítavaniu aj vydávaniu z bankoviek.
BRATISLAVA. Zhruba rovnako rýchlo ako s novou menou sa bude dať zaplatiť aj platobnou kartou. Ak to platobné terminály gastronomických zariadení či iných poskytovateľov služieb umožnia, môžete prvý euroúčet dostať niekoľko minút po silvestrovskej polnoci.
(den)