BRATISLAVA. BUDAPEŠŤ. Mimoparlamentnej maďarskej strane Jobbik, na ktorú je napojená polovojenská Maďarská garda, pomaly, ale vytrvalo rastú prefrencie. V poslednom prieskume agentúry Szonda Ipsos už dobehla dve súčasné parlamentné strany. Extrémistov by volili tri percentá rozhodnutých voličov, rovnako ako opozičné MDF. Do jara vládni, dnes opoziční liberáli majú iba dve percentá.
V Maďarsku platí päťpercentná hranica na vstup do parlamentu. K nej má Jobbik stále ďaleko, rast jeho preferencií je však zjavný po celý rok. „Strana prichádza s témami, ktoré verejnosť zaujímajú, ako je spojovanie kriminality s Rómami,“ povedal spravodajskému serveru hirszerzo.hu politológ Attila Gyulai. Jobbik tiež ako prvý začal kampaň pred voľbami do europarlamentu a je aktívny na miestnej úrovni. K Jobbiku podľa Gyulaia prešla časť voličov Fideszu. Strana opozičného lídra Viktora Orbána sa v poslednom čase snaží od extrémistov viac dištancovať a pre časť nacionalistov už nie je dosť radikálna.
Inak je však vzťah Fideszu a krajnej pravice stále dvojznačný. Dokazuje to škandál fideszáckeho primátora mesta Várpalota Árpáda Németha. Keď vysvitlo, že z rozpočtu mesta podporil cestu miestnej extrémne nacionalistickej Turulskej spoločnosti do slovenskej Kremnice, bránil sa primátor obvinením slovenskej vlády z fašizmu. „Nemožno ani radikálne pravicovej organizácii uprieť právo ostro kritizovať politiku krajiny, ktorá má, ako sa všeobecne vie, fašistickú vládu,“ povedal podľa agentúry MTI. Neskôr sa primátor bránil, že za fašistickú označil iba menšinovú politiku slovenskej vlády.
Autor: pm