LONDÝN, BRATISLAVA. V čase ekonomickej krízy musia byť obyčajní ľudia dôležitejší ako dogmatické ekonomické princípy. Inak to môže skončiť ako počas nacistickej tretej ríše. S touto tézou vystúpil najvyššie postavený člen anglikánskej cirkvi Rowan Williams (na snímke Reuters).
Brown ignoruje dôchodcov
Arcibiskupa trápi, že vláda premiéra Gordona Browna ignoruje obyčajných ľudí a dôchodcov, ktorí počas krízy prišli o svoje úspory. Kritizuje aj jej nezáujem o zamestnancov skrachovaného obchodného reťazca Wollworth, či o mladých ľudí snažiacich sa o úspešnú kariéru.
„A čo bezmocní výrobcovia tovarov v niektorých krajinách tretieho sveta, ktorých ceny sú určované tisícky kilometrov ďalej?“ pýta sa v článku pre denník Daily Telegpraph.
Williams svoju analýzu uzatvára varovaním, že Veľká Británia musí byť pri boji s potácajúcou sa ekonomikou veľmi opatrná, inak jej hrozí podobný scenár ako Hitlerovmu Nemecku.
Britské ostrovy trápi recesia, pre ktorú sa domov vracajú už aj tisícky Slovákov. Analytici očakávajú, že na budúci rok počet ľudí bez práce presiahne dva milióny, tisícky Britov nebudú zvládať splácať hypotéky a bankroty firiem budú na dennom poriadku.
Míňanie je droga
Brownova vláda rieši najhoršiu krízu od 30. rokov minulého storočia nalievaním peňazí do systému. Krachujúcim bankám dala 500 miliárd libier a o 2, 5 percenta znížila aj daň z pridanej hodnoty. Chce tak motivovať ľudí, aby viac míňali.
Tento postup cantenburský arcibiskup kritizoval aj minulý týždeň. „Mám obavy, pretože to pripomína narkomana, ktorý sa vracia k svojej droge,“ povedal v rozhovore pre BBC. Brown na to reagoval biblickým podobenstvom o Samaritánovi tvrdiac, že si nemôže nevšímať utrpenie ľudí.
Biskupove výroky
navrhol, aby Británia zaviedla určité časti islamského práva šaría. Je to vraj nevyhnutné pre sociálnu súdržnosť.
kritizoval politiku Západu voči Blízkemu východu, špeciálne vojnu v Iraku.
prihovára sa za akceptáciu gayov a lesbičiek a tvrdí, že biblia nezakazuje vzťah medzi osobami rovnakého pohlavia.