Dá sa predpokladať, že by niektoré profesie zanikli?
„Čím je práca alebo pracovná činnosť jednoduchšia a opakovateľná, tým ľahšie ju bude neskôr možné nahradiť technológiou alebo outsourcovať. Nemyslím si, že by v horizonte desiatich rokov dochádzalo k zániku mnohých dnešných profesií. Hoci technologický pokrok neustále napreduje, schopnosť človeka adaptovať sa na nové podmienky sú obmedzené jeho schopnosťami i ochotou vyplývajúcou z ľudskej povahy.“
Aké budú žiadanejšie?
„IT biznis bude pravdepodobne ďalej rásť, len jeho štruktúra sa bude meniť. Budú preferované činnosti skôr využívajúce IT technológie alebo profesie dátových a systémových analytikov schopných rozpoznávať relevantné informácie od zvyšku a hľadať medzi nimi súvislosti. Pri hroziacom starnutí populácie naberajú na význame činnosti súvisiace so zdravotnou a sociálnou starostlivosťou. Odhadujem boom sofistikovanejšej produkcie, ktorá si vyžaduje pracovníkov s vyššou kvalifikáciou, najmä pracovníkov výskumu a vývoja prírodných a technických smerov.“
Prečo to odhadujete?
„Obdobiu výroby s lacnou pracovnou silou totiž odzvonilo. Lacnou pracovnou silou už nebudú manuálne pracujúci, ale vedci schopní produkovať rovnako kvalitný výskum, no lacnejšie ako výskum v materských krajinách zahraničných investorov.“
Zmení sa forma práce?
„Očakávam, že bude pokračovať trend outsourcovania a trend práce na viac skrátených úväzkov v jednej alebo aj viacerých profesiách. Prečo by si firma mala platiť účtovníčku celý rok, keď ju potrebuje len niekoľko mesiacov v roku?
Aké požiadavky sa budú klásť na profesie?
„Pri rozhodovaní o vlastnej kariére by som zohľadňoval význam ľudského faktora, potrebného k výkonu činnosti, ďalšie vzdelávanie a rekvalifikáciu aj možnosti uplatnenia v rámci iných odborov, či odvetví s vybranou profesiou.“
Autor: mgl