BRATISLAVA. Najúspešnejší slovenský zápasnícky klub si pripomenul polstoročnicu. Dunajplavba zviezla aspoň na kúsku kariéry bezmála každého druhého úspešného slovenského zápasníka.
V roku 1958 ju založili nadšenci vôkol Rudolfa Benzu a priekopníka voľného štýlu na Slovensku, ostrihomského rodáka Štefana Meszeša. O sedem rokov už Dunajplavba vyhrala anketu o najlepší kolektív na Slovensku (hokejisti Slovana boli tretí). Ak zarátame aj federálnu éru, titul družstiev získali osemnásťkrát.
V drese lodníkov zápasili esá ako Ivan Kormaňák, Vojtech Tóth, Milan Mazáč, Jozef Lohyňa, Štefan Fernyák, Andrej Fašánek či Rodion Kertanti. Posledným sa končí i galéria úspešných trénerov, v ktorej za Meszešom okrem Kormaňáka sú Jozef Herda, Miroslav Ďurech, Ján Ďurďovič, Jozef Gerboc, Ľubomír Lohyňa.
Kertanti má najväčší podiel na získaní Davida Musuľbesa, ktorý klubu k jubileu daroval európske zlato a bronz z OH.
„Krásna minulosť, úspešná prítomnosť, ale mŕtva budúcnosť,“ kreslí čerta na stenu dnešný šéf Peter Marček. Napriek tomu, že zväz čínskych podnikateľov na Slovensku blahoželal klubu darom vo výške 580-tisíc korún? „Napriek tomu,“ tvrdí.
Zápasníkom hrozí strata prístavu. V telocvični na Horárskej ulici, ktorú si v šesťdesiatych rokoch sami postavili, jedinej špecializovanej v meste, budú doma len do leta, lebo vlastníkom pozemku pod ňou je Slovenská plavba a prístavy.
Raz už ich z nej vyhnali, no Marček vybavil predĺženie prenájmu. Ďalšiemu neverí. „V pozadí sú developerské chúťky,“ krčí plecami.
„Za dva a pol milióna sme si dali spraviť projekt novej telocvične v areáli na Ostredkovej,“ tvrdí Marček. „Župan Vladimír Bajan sľúbil desať miliónov a riaditeľ sekcie športu ministerstva školstva Pavol Macko desať. Zrejme z toho bude veľká nula. Vyšší územný celok má budúci rok na šport štyri a pol milióna a na ministerstve povedali, že ani oni nebudú môcť dodržať sľub.“
Autor: mo